Infolinia: +48 800 153 154

Szampon przeciw wszom? Lepiej postawić na kompleksowe działanie

1 kwietnia 2021, 14:50

Choć w czasach pandemii znacząco spadła liczba przypadków wszawicy wśród polskich dzieci (które przez długi czas nie chodziły do żłobków i przedszkoli), to problem wcale nie zniknął.

Rodzice wciąż z przerażeniem – zupełnie niepotrzebnym – odkrywają obecność gnid we włosach swoich dzieci i nie za bardzo wiedzą, co z tym fantem zrobić. Często pierwszym pomysłem, jaki wpada im do głowy, jest sięgnięcie po szampon przeciw wszom. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak działają szampony przeciw wszom?

Takie szampony są produktami zawierającymi składniki, które likwidują dorosłe osobniki wszy głowowej. Kuracja może być problematyczna – szczególnie w sytuacji, gdy dziecko nie znosi myć głowy, płacze, wyrywa się i doprowadza rodziców na skraj wytrzymałości nerwowej. W dodatku bardzo trudno jest uzyskać spodziewany efekt po jednorazowym użyciu, szczególnie w odniesieniu do gnid, stąd terapię z wykorzystaniem szamponu powtórzyć za kilka dni.

Największy problem jest natomiast związany z tym, że szampon nie zapewnia długotrwałej ochrony przed pasożytami. Stosuje się go wyłącznie w leczeniu wszawicy, ale nie sprawdzi się, jako środek o działaniu profilaktycznym. Czyli: pozbywamy się wszy głowowej, natomiast nie mamy żadnej pewności, że dziecko za jakiś czas znów nie wróci do domu z nieproszonymi gośćmi we włosach.

Alternatywa dla szamponów

Szampony na wszy dla dzieci to rozwiązanie połowiczne, natomiast do tematu warto podejść kompleksowo. Przede wszystkim w momencie wykrycia wszy na głowie dziecka trzeba jak najszybciej sięgnąć po odpowiedni preparat. Wczesna reakcja zaoszczędzi dziecku nieznośnego swędzenia, a tym samym zapobiegnie uciążliwym problemom dermatologicznym często towarzyszącym wszawicy – przerwaniu ciągłości skóry, zakażeniom bakteryjnym, a nawet miejscowemu łysieniu (w wyniku intensywnego pocierania głowy).

Gdy liczy się czas trzeba sięgać po sprawdzone i rekomendowane zarówno przez ekspertów, jak i rodziców rozwiązania. Tutaj najlepszym wyborem będzie Pipi Nitolic w zestawie z grzebieniem do wyczesywania gnid. Jakie są jego zalety tego środka na wszy?

  • działa natychmiast, uniemożliwiając wszom rozród oraz odżywianie gnid i tym samym rozwiązując problem wszawicy praktycznie od ręki,
  • nie wymaga powtórnej aplikacji (idealne rozwiązanie przy niecierpliwym dziecku),
  • jest bardzo wygodny w użyciu – wystarczy tylko spryskać nim włosy dziecka (produkt w sprayu),
  • nie zawiera środków owadobójczych, dzięki czemu jest bezpieczny dla ludzi i ekologiczny,
  • posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego,
  • może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych,
  • jest bardzo wydajny – jedno opakowanie wystarczy dla 1 dziecka z długimi włosami lub dwojga dzieci z krótką fryzurą.

Pipi Nitolic to preparat na wszy i gnidy wykorzystujący technologię O-effect. Dzięki temu szczelnie pokrywa powierzchnię włosów, tworząc nieprzyjazne środowisko dla pasożytów. Aplikacja preparatu nie jest nieprzyjemna dla dziecka, można więc łatwo uniknąć płaczu i krzyków, jakie często towarzyszą stosowaniu popularnych szamponów na wszy (powodujących m.in. szczypanie oczu).

Leczeniem trzeba objąć całą rodzinę

Odkrycie wszy na głowie dziecka jest wyraźnym sygnałem, że trzeba zrobić dokładny przegląd włosów u wszystkich domowników. Wszawica bardzo łatwo przenosi się między ludźmi, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że lada moment ten sam problem będzie mieć rodzeństwo oraz rodzice. Wspomniany preparat na wszy może być stosowany przez całą rodzinę – inaczej, niż ma to miejsce w przypadku szamponów, które z reguły dzielą się na osobne produkty dla dzieci oraz dla dorosłych.

Nie zapominajmy również, że ważnym etapem leczenia wszawicy jest zrobienie generalnych porządków w domu. Koniecznie trzeba wyprać wszystkie produkty tekstylne, z którymi dziecko miało w ostatnim czasie kontakt – pościel, poduszki, koce, pluszowe zabawki, ubrania. Pierzemy w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza lub dodajemy środek Nitolic Wash. Dodatkowo trzeba odkurzyć wszystkie tapicerowane meble oraz dokładnie umyć podłogi i wszystkie przedmioty dotykane przez dziecko.

Kompleksowe działanie to także profilaktyka

Profilaktyka wszawicy jest równie ważna, jak szybkie pozbycie się problemu. W końcu zawsze lepiej jest zapobiegać zakażeniu niż ryzykować, że pewnego dnia dziecko przyniesie do domu pasożyty.

U dziecka uczęszczającego czy to do żłobka, czy przedszkola, czy na przykład wyjeżdżającego na obóz, warto zastosować specjalny preparat odstraszający wszy. Nasza propozycja? Pipi Nitolic prevent plus. To bezpieczny, zawierający składniki pochodzenia naturalnego środek, który tworzy na powierzchni włosów niewidzialny film i nie dopuszcza do zagnieżdżenia się pasożytów na głowie. Preparat ten można stosować również do zabezpieczania ubrań. Wydziela przyjemny, świeży zapach, nie tłuści, a jego działanie utrzymuje się aż do ponownego umycia włosów.

Ponieważ profilaktyka wszawicy powinna objąć wszystkich domowników, to dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po ekonomiczny zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w skład którego – poza preparatem Pipi Nitolic (w większym opakowaniu) – wchodzi także grzebień do wyczesywania gnid oraz środek Pipi Nitolic prevent plus. Taki zestaw zapewnia ochronę jednej osobie aż przez 24 dni.