Infolinia: +48 800 153 154

Objawy wszawicy

Głównym objawem wszawicy jest świąd skóry głowy. Wskutek stopniowego rozwoju uczulenia na ślinę oraz kał pasożytów, świąd i pieczenie stają się dokuczliwe i wymuszają konieczność drapania się. Jest on również wynikiem mikro urazów spowodowanych ugryzieniami wszy. Na skórze głowy mogą być widoczne podrażnienia, a nawet bakteryjne zakażenia wynikające z zabrudzenia ran. Objawem mogą być również powiększone węzły chłonne szyi.

Czasami swędzenie skóry głowy zaczyna się dopiero kilka tygodni po zaatakowaniu przez wszy.

Etap 1

Jak wykryć wszawicę?

Etap 1 – Diagnostyka
W przypadku istnienia zagrożenia zarażeniem (np. gdy w szkole panuje wszawica) przynajmniej raz w tygodniu przeglądaj włosy dziecka. Przy pomocy gęstego grzebienia, przy dobrym oświetleniu przeczesuj wydzielone pasma włosów. Jeszcze łatwiej dostrzeżesz poruszające się owady na białej chusteczce. Wszy występują w pobliżu skóry głowy, najczęściej za uszami i w okolicach potylicy. W przypadku dużej liczebności pasożyty mogą zasiedlać całą powierzchnię głowy.

Etap 1 – diagnostyka
Etap 2

Jak leczyć wszawicę?

Etap 2 – Przeprowadzenie zabiegu
Wybierz preparat, który jest skuteczny wobec gnid i wszystkich aktywnych stadiów wszy po jednokrotnym użyciu bez potrzeby powtarzania zabiegu. Sprawdź włosy u wszystkich domowników i w przypadku stwierdzenia wszawicy przeprowadź jednoczesną kurację u wszystkich zarażonych osób.

Etap 2 – przeprowadzenie zabiegu
Nitolic - zdjęcie produktu

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Etap 3

Eliminacja wszy i gnid z otoczenia

Etap 3 – Zadbaj o czystość, poinformuj innych rodziców
Dokładnie posprzątaj całe mieszkanie, mając na uwadze możliwość obecności pasożytów na powierzchni podłóg i mebli, miejsc do spania, pościeli, ubrań itd. Wypierz ubrania i pościel w temperaturze powyżej 60° lub z dodatkiem do prania NITOLIC® Wash. Zagwarantuje to oczyszczenie tkanin z pasożytów oraz ich jaj, co jest niezbędnym elementem skutecznego leczenia.

Dowiedz się więcej

Przekaż informację o wykryciu wszawicy dyrektorowi placówki lub wychowawcy oraz rodzicom dzieci zagrożonych wszawicą.

Etap 3 – oczyszczenie otoczenia
Etap 4

Co dalej?

Etap 4 – Ochrona przed ponownym zarażeniem
Stosuj regularnie preparat odstraszający wszy, nawet codziennie jeśli w najbliższym otoczeniu dziecka – np. w szkole lub przedszkolu panuje wszawica.

Ustawienia podpowiedzi
Powyższe ustawienia można zmienić w dowolnym momencie klikając na Nitolica prawym przyciskiem myszy

Najczęstszym objawem wszawicy jest świąd skóry głowy. Czasami jednak głowa zaczyna swędzieć dopiero kilka tygodni po zarażeniu.

Kliknij lewym przyciskiem myszy aby schować, prawym aby zobaczyć ustawienia
Kliknij, aby pokazać