Infolinia: +48 800 153 154

Wszawica – profilaktyka jest najważniejsza

27 sierpnia 2020, 10:03

Wszawica jest dość powszechnym problemem, z którym spotkało się wielu rodziców, zwłaszcza dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Oczywiście wszawicą może się zarazić także osoba dorosła, jednak to głównie najmłodsi tworzą grupę ryzyka. Powód jest prozaiczny: choroba rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, którzy nie potrafią zachować odpowiedniego dystansu między sobą. Nie jest natomiast prawdą twierdzenie, że wszawica dotyka tylko biedniejsze warstwy społeczne. Przypadki tej choroby stwierdza się nawet w najdroższych warszawskich żłobkach i przedszkolach. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie są podstawowe zasady profilaktyki wszawicy. Szczegółowo opisujemy je w naszym poradniku.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wszawica jest taką chorobą, która dość długo może nie dawać żadnych objawów (nawet przez 2 tygodnie od zarażenia). Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice mieli wpojony nawyk regularnego kontrolowania stanu głowy dziecka. Najlepiej robić to codziennie wieczorem, przy okazji czesania czy szczotkowania włosów. Odgarniamy pasmo po paśmie i przyglądamy się skórze głowy. Jeśli zauważymy charakterystyczne jajeczka (gnidy), to wiadomo, że dziecko zostało zarażone wszawicą. Wówczas od razu rozpoczynamy leczenie.

Przeczytaj też, jak sprawdzić, czy dziecko ma wszy.

Odpowiedzialność społeczna

Problem z wszawicą polega na tym, że jest to choroba, wokół której narosło mnóstwo nieprawdziwym mitów. Jednym z nich jest ten mówiący, że rzekomo wszy mają tylko osoby, które nie dbają o higienę i nie myją włosów. To oczywista nieprawda. Wszawicą można się zarazić niezależnie od pieczołowitości w dbaniu o higienę. Dlatego nie należy się wstydzić, gdy stwierdzimy obecność gnid i wszy we włosach dziecka.

W takiej sytuacji rodzice powinni natychmiast powiadomić dyrekcję żłobka, przedszkola lub szkoły, co pozwoli ostrzec innych rodziców. Dzięki temu będą oni mieli szansę, aby ewentualnie zdiagnozować wszawicę u swoich pociech i podjąć leczenie na wczesnym etapie. Z kolei wychowawcy będą mogli zwracać baczną uwagę na to, aby dzieci nie miały ze sobą bliskiego kontaktu fizycznego.

Związywanie długich włosów

To zasada, o której muszą pamiętać przede wszystkim rodzice dziewczynek (chłopcy rzadziej noszą długie włosy). Przed posłaniem dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej, należy solidnie związać włoski pociechy – używamy do tego kilku gumek. Najlepsza będzie taka fryzura, która ogranicza kontakt włosów z podłogą oraz innymi dziećmi, czyli np. wysoko upięty koczek.

Należy też uczulić dziecko, aby nigdy nie pożyczało swoich gumek, spinek i opaski koleżankom i kolegom oraz nie korzystało z czyichś przyborów. Ta sama zasada dotyczy grzebienia czy szczotki, ale też czapki, szalika, chustki etc. Warto wiedzieć, że wszy mogą przeżyć poza skórą nosiciela nawet przez 2 dni, a gnidy aż przez 2 tygodnie, dlatego do zarażenia wszawicą często dochodzi w sposób pośredni.

W przypadku chłopców sprawa jest nieco łatwiejsza. Zaleca się, aby nosili oni dość krótkie fryzury, dzięki czemu dużo łatwiej będzie stwierdzić ewentualną obecność pasożytów.

Higiena osobista

Mało które dziecko lubi myć włosy, ale jest to konieczne, aby ograniczyć ryzyko wszawicy. Głowę pociechy należy myć minimum raz w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień. Używamy do tego szamponu dla dzieci, można również wprowadzić odżywkę odpowiednią do wieku, która ułatwi rozczesywanie włosów i tym samym wczesne zauważenie gnid czy wszy.

Profilaktyka wszawicy: jakich środków warto używać?

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na uchronienie dziecka, a tym samym całej rodziny przed wszawicą jest stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych. Doskonałe recenzje zbiera cieszący się zaufaniem rodziców środek Pipi Nitolic prevent plus, który tworzy ochronny film na powierzchni włosa, uniemożliwiający pasożytom zasiedlenie kosmyków, a tym samym złożenie jaj.

Pipi Nitolic prevent plus ma formę płynu do rozpylania bezpośrednio na włosy. Jest przeznaczony do codziennego użytku, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to dochodzi do największej transmisji wszawicy. Środek jest bardzo łatwy w stosowaniu, dlatego warto wyposażyć w niego starsze dziecko, które na przykład wybiera się na wycieczkę klasową czy kolonie.

Warto wiedzieć

Pipi Nitolic prevent plus nie zawiera środków owadobójczych, nie tłuści włosów i nie zostawia plam, jest bardzo bezpieczny dla skóry dziecka. Wydziela przy tym świeży, miętowo-cytrynowy aromat.

Gdyby natomiast okazało się, że na profilaktykę jest już za późno, bo dziecko zaraziło się wszawicą, z pomocą przyjdzie cała linia produktów z rodziny Nitolic, na czele ze środkiem Pipi NITOLIC zestaw lub Pipi NITOLIC z grzebieniem, który likwiduje pasożyty za pierwszym użyciem, nie dopuszczając do ich dalszego rozwoju. Gęsty grzebień ułatwia natomiast usunięcie gnid z włosów dziecka. Po wyleczeniu wszawicy sięgamy po wspomniany środek Pipi Nitolic prevent plus, aby zminimalizować ryzyko ponownej infekcji.

Pamiętajmy również, że profilaktyka wszawicy dotyczy całej rodziny, która powinna konsekwentnie stosować się do opisanych w naszym poradniku zaleceń.