Infolinia: +48 800 153 154

Jak sprawdzić czy dziecko ma wszy?

21 sierpnia 2019, 15:14

Czujność rodziców powinno obudzić częste drapanie się dziecka po głowie, ponieważ świąd skóry głowy może być objawem wszawicy. Jest on najczęściej spowodowany reakcją alergiczną na ślinę i kał pasożytów. Ugryzienia wszy wywołują pieczenie i swędzenie skóry głowy, wymuszają konieczność ciągłego drapania się i utrudniają koncentrację. Ślady po ugryzieniach wszy mogą stać się źródłem zakażeń bakteryjnych. Jeżeli zauważysz więc, że Twoje dziecko często się drapie po głowie, jak najszybciej sprawdź czy w jego włosach nie pojawili się nieproszeni goście.

Do tego celu użyj grzebienia o gęstych, metalowych ząbkach. Przy dobrym oświetleniu przeczesz włosy pasmo po paśmie, od nasady po same końce. W diagnostyce możesz sobie pomóc używając białej chusteczki, na której łatwiej dostrzeżesz poruszające się wszy, ich larwy oraz gnidy. Wycieraj w nią grzebień po każdym przeczesanym paśmie włosów. Szczególną uwagę zwróć na miejsca za uszami, na czubku głowy i okolicy karku wzdłuż linii włosów.

Wszy ludzkie to bezskrzydłe pasożytnicze owady mierzące około czterech milimetrów. Ich ciało jest owalne, wydłużone, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Wszy nie posiadają skrzydeł typowych dla innych owadów. Poruszają się przy pomocy 3 par odnóży przystosowanych do mocnego uchwytu włosa. Na tułowiu i odwłoku wszy znajdują się przetchlinki prowadzące do ich narządów oddechowych. Aparat gębowy wszy jest typu kłująco-ssącego. Wszy głowowe żywią się wyłącznie ludzką krwią.

Samica wszy żyje około czterdziestu dni i składa ok. trzystu jaj, które przytwierdza do włosów specjalnym „cementowym” spoiwem. Jaja wszy, czyli gnidy mają kolor biało-perłowy. Są bardzo wytrzymałe, potrafią poza skórą głowy przetrwać nawet do dwóch tygodni.

Wszawica jest bardzo powszechną chorobą wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jeśli wykryłeś obecność wszy na głowie swojego dziecka nie wpadaj w panikę. Obecnie pozbycie się problemu jest łatwiejsze niż myślisz.