Infolinia: +48 800 153 154

Skuteczny środek na wszy: jaki wybrać, aby pozbyć się problemu?

23 lipca 2020, 11:20

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wszawica jest wyjątkowo nieprzyjemną, a do tego wstydliwą chorobą pasożytniczą. Narosło wokół niej mnóstwo, w większości nieprawdziwych, mitów, które powodują, że duża grupa rodziców nie informuje placówki oświatowej o wykryciu wszawicy u dziecka. To z kolei naraża inne dzieci na zagrożenie. Podkreślmy zatem: wszawica nie jest chorobą „biednych” czy będących na bakier z higieną. Może się nią zarazić także dziecko z tzw. dobrego domu i nie ma w tym nic dziwnego. Ważne, aby w takim przypadku od razu zacząć działać i wdrożyć odpowiednie leczenie, sięgając po skuteczny środek na wszy. Zestaw szczególnie polecanych preparatów prezentujemy w naszym poradniku.

Etapy leczenia: jaki środek na wszy będzie skuteczny?

Leczenie wszawicy przebiega w trzech podstawowych etapach. Pierwszym z nich jest diagnostyka, czyli stwierdzenie, że faktycznie mamy do czynienia z tym problemem. Można to dość łatwo ocenić na podstawie czytelnych objawów. Po około 2-3 tygodniach od zarażenia dziecko zacznie się intensywnie drapać po głowie, co już powinno wzmóc czujność rodziców. Wcześniejsze zdiagnozowanie wszawicy wymaga natomiast regularnego dokonywania przeglądu skóry głowy – na przykład zaraz po tym, jak żłobek, przedszkole czy szkoła ogłoszą stwierdzenie przypadku tej choroby.

Prewencyjne kontrolowanie głowy dziecka nie jest trudne. Wystarczy codziennie przeczesywać pasma i obserwować, czy u ich nasady nie znajdują się maleńkie jaja – to gnidy, z których po kilku tygodniach rozwiną się dorosłe wszy. Obecność pasożytów można łatwo stwierdzić przy pomocy białej chusteczki, na której będą doskonale widoczne.

Rada

Wszy najczęściej gnieżdżą się za uszami oraz w okolicach potylicy.

Po stwierdzeniu wszawicy należy od razu przystąpić do następnego etapu, czyli właściwego leczenia, które w głównej mierze sprowadza się do zastosowania skutecznego środka na wszy. Tutaj bardzo dobre opinie wśród rodziców i specjalistów zbiera Pipi Nitolic, dostępny w zestawie z gęstym grzebieniem do wyczesywania martwych wszy i gnid.

Pipi Nitolic to wygodny w użyciu spray, którym wystarczy jednorazowo nanieść na głowę dziecka. Zabiegu nie trzeba już powtarzać – dzięki technologii O-effect preparat bardzo szczelnie pokrywa całe włosy i likwiduje pasożyty za pierwszym razem, niezależnie od ich stadia rozwoju.

Ten bardzo skuteczny preparat na wszy łatwo się zmywa, jest bardzo wydajny, a przy tym bezpieczny dla dziecka i całej rodziny (leczeniem należy objąć wszystkich domowników, u których stwierdzi się obecność pasożytów). Środek nie zawiera szkodliwych dla ludzi pestycydów.

Zasada działania tego preparatu jest bardzo prosta. Pipi Nitolic blokuje aparat oddechowy pasożyta, co jest o tyle korzystne, że wyklucza ryzyko wykształcenia odporności na składniki tego produktu. Warto dodać, że ten bardzo skuteczny preparat na wszy przeszedł pełną ocenę toksykologiczną oraz badania w kierunku ewentualnego działania uczulającego na skórę. O bezpieczeństwie jego stosowania świadczy także Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Trzecim etapem leczenia jest eliminacja wszy i gnid z otoczenia, czyli przede wszystkim środowiska domowego. Należy bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie/dom, umyć podłogi i wszystkie zakamarki – pamiętajmy, że te pasożyty potrafią przeżyć nawet dwie doby poza głową człowieka. Warto wyczyścić lub wyprać tapicerowane meble, koniecznie łóżko i materac oraz odkazić akcesoria do stylizacji włosów – grzebienie, szczotki, gumki, wsuwki, opaski etc.

Nie zapominamy również o wypraniu wszystkich ubrań, ręczników i pościeli w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Jeśli jest to niemożliwe z uwagi na delikatność niektórych materiałów, należy dodać do prania specjalny preparat Nitolic Wash, który skutecznie oczyszcza tkaniny z wszy i gnid.

Ważna jest także prewencja

Nawet użycie skutecznego środka na wszy i zakończenie leczenia sukcesem nie daje pewności, że problem w przyszłości nie wróci. Wszawica ma niestety tendencję do nawracania, dlatego warto postawić na działania prewencyjne. Zaliczamy do nich przede wszystkim stosowanie odpowiedniego preparatu, który chroni przed rozwojem wszy i zabezpiecza przed zarażeniem się wszawicą.

Tutaj zdecydowanie najlepszym wyborem będzie Pipi Nitolic prevent plus. To spray przeznaczony do ochrony przed wszawicą i przed jej rozprzestrzenianiem się. Produkt można stosować codziennie na skórę głowy i na włosy. Dodatkowo warto pokryć nim ubrania.

Używanie tego preparatu jest wskazane zwłaszcza wtedy, gdy istnieje realne ryzyko zarażenia się wszawicą – na przykład przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, poinformowało o wykryciu przypadku tej choroby. Pipi Nitolic prevent plus powinien również znaleźć się w kosmetyczce dziecka wyjeżdżającego na kolonię, obóz czy wycieczkę klasową.

Ten skuteczny środek na wszy działa w sposób fizyczny, co oznacza, że tworzy na powierzchni włosów ochronny film uniemożliwiający pasożytom zagnieżdżenie się na głowie i złożenie jaj. Preparat jest bardzo łatwy w stosowaniu, bezpieczny (nie zawiera środków owadobójczych), nie tłuści włosów i nie zostawia plan. Wydziela przy tym przyjemny, miętowo-cytrynowy zapach.

Dowiedz się więcej na temat ochrony przed wszawicą.