Wszawica to powszechnie występująca w społeczeństwie choroba pasożytnicza. Wywołuje ją wesz głowowa, która – zgodnie z nazwą – bytuje na owłosionych częściach ludzkiego ciała, przede wszystkim na głowie i karku. Wszawicy nie trzeba się wstydzić – fakt jej „złapania” wcale nie świadczy o niskim poziomie higieny osobistej, ale o przebywaniu w obecności innego nosiciela lub korzystaniu z przedmiotów, na których bytowały pasożyty (dywan, wykładzina, pościel, ręcznik, oparcie w autobusie etc.).
W kolejnym artykule poradnikowym wyjaśniamy, gdzie można się zarazić wszawicą, skupiając się na tych najczęstszych, ale i kilku zaskakujących miejscach. Zapraszamy do lektury.
Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie
Wesz głowowa nie ma skrzydeł, nie potrafi skakać, dlatego przenosi się poprzez bezpośredni kontakt – najczęściej „głowa do głowy”. Zdarza się również, że do zarażenia wszawicą dochodzi w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których bytują pasożyty. Wynika to z faktu, iż wesz głowowa może przeżyć nawet do 48 godzin poza organizmem żywiciela.
Idealne warunki do szerzenia choroby tworzą zatem duże skupiska ludzkie. Nie jest prawdą, że wszawica dotyka wyłącznie osoby z nizin społecznych, będące na bakier z higieną. Chorobą można się zarazić w zupełnie prozaicznych sytuacjach, które omawiamy w dalszej części artykułu.
Żłobek, przedszkole, szkoła
Nie ma przypadku w tym, że wszy na głowie najczęściej pojawiają się u młodszych dzieci, zwłaszcza tych w wieku żłobkowym i przedszkolnym, rzadziej wczesnoszkolnym. Dzieciom trudno jest zachować dystans społeczny z uwagi na ich naturalną otwartość i potrzebę bliskości. Maluchy nie zawsze pamiętają też o podstawowych zasadach higieny, pożyczając sobie grzebienie, szczotki, dzieląc się gumkami do włosów, czapkami etc.
Takie zachowania znacząco zwiększają ryzyko zarażenia się wszawicą, dlatego jest szczególnie ważne, aby rodzice od najmłodszych lat wpajali dziecku zasady higieny, a w okresie uczęszczania pociechy do żłobka i przedszkola stosowali preparaty odstraszające wszy – zwłaszcza mając informację o pojawieniu się przypadku wszawicy w placówce.
Kluby dziecięce, sale zabaw
Tutaj mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych. W klubach dziecięcych i popularnych salach zabaw dziecko może bardzo łatwo zarazić się wszawicą, choćby poprzez dotykanie głową powierzchni, na których znajdują się pasożyty przyniesione przez inne dzieci.
Wybierając się z dzieckiem w takie miejsce rozsądnie jest zatem zastosować odpowiedni środek na wszy, który znacząco ograniczy ryzyko przeniesienia się pasożytów na głowę pociechy.
Środki komunikacji publicznej
Wszawicą można się łatwo zarazić podczas zwykłej podróży samolotem, pociągiem czy jazdy po mieście tramwajem lub autobusem. W środkach komunikacji zbiorowej wszy mogą się przenosić nie tylko między pasażerami, ale też za pośrednictwem tapicerowanych siedzeń.
Hotele, pensjonaty
Z wakacji czy długiego weekendu można przywieźć nie tylko piękne wspomnienia, ale też nieproszonych gości. Nie miejmy złudzeń: nie wszystkie obiekty przykładają się do kwestii dbania o higienę i bezpieczeństwo gości. Wszy można „złapać” czy to korzystając z hotelowych ręczników, czy nawet śpiąc w hotelowej pościeli.
Zachęcamy do lektury innego artykułu, w którym wyjaśniamy, ile czasu wszy mogą przeżyć na pościeli.
Zakłady pracy
Wszawica może się szerzyć także w środowisku zawodowym, szczególnie w dużych zakładach pracy, w których pracownicy mają ze sobą bezpośredni kontakt (praca fizyczna) czy korzystają ze wspólnych przedmiotów, jak środki ochrony indywidualnej (kaski, rękawice), ręczniki, zestawy wypoczynkowe etc.
W sklepie
Zdarza się, że przynosimy ze sobą wszy do domu po wizycie w sklepie, zwłaszcza odzieżowym. Przymierzając ubrania nigdy nie mamy pewności, kto robił to przed nami. Jest to jeden z powodów, dla których zakupione rzeczy warto od razu wyprać, zanim zaczniemy je nosić.
Jak widać prawdopodobieństwo zarażenia się wszawicą, choć nie jest może bardzo wysokie, w równym stopniu dotyczy dzieci i osób dorosłych. Można natomiast istotnie zminimalizować to ryzyko, stosując preparaty ochronne, takie jak Pipi Nitolic prevent plus.
Z myślą o zabezpieczeniu przed wszawicą całej rodziny, warto zaopatrzyć się w praktyczny zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który przyda się nie tylko w domu, ale też np. podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje czy weekend. Zestaw zawiera preparat ochronny Pipi Nitolic prevent plus oraz środek do leczenia wszawicy Pipi Nitolic spray, który usuwa do 100% pasożytów już po jednorazowej aplikacji, będąc znacznie wygodniejszym preparatem niż np. popularne szampony na wszy.
Więcej wskazówek na temat tego, jak chronić się przed wszawicą, znajdziesz na naszej stronie internetowej.