Infolinia: +48 800 153 154

Ile żyją wszy na pościeli? Wyjaśniamy

29 maja 2024, 08:43

Wszy to niewielkie pasożyty, które mogą bardzo uprzykrzyć nam życie.

Powodują wszawicę, czyli niekoniecznie groźną, natomiast zdecydowanie nieprzyjemną chorobę pasożytniczą, która objawia się silnym świądem skóry głowy i twarzy. Wszawica nie jest powodem do wstydu, ponieważ można się nią zarazić zupełnie nieświadomie, niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o higienę osobistą. Często wszy do domu „przynoszą” dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola czy młodszych klas szkoły podstawowej.

I choć wesz głowowa bytuje na owłosionej skórze głowy człowieka, to warto wiedzieć, że ma również zdolność przeżycia poza żywicielem, na przykład na przedmiotach codziennego użytku, takich jak pościel, ubrania czy ręczniki. Z naszego artykułu dowiesz się, ile żyją wszy np. na pościeli.

Specyfika wszy głowowej

Wszy na głowie to problem, z którym można sobie stosunkowo łatwo i szybko poradzić. Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że leczeniem wszawicy wystarczy objąć nosiciela tej choroby, na przykład dziecko.

Takie podejście znacząco zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się choroby i jej przenoszenia na innych domowników. Wszystko za sprawą wspomnianej już zdolności pasożyta do przeżycia poza żywicielem.

Wszy to małe pasożyty, które żyją na ludzkiej skórze głowy i żywią się krwią nosiciela. Nie potrafią skakać ani latać, przenosząc się głównie poprzez bezpośredni kontakt głowa do głowy lub za pośrednictwem różnych przedmiotów i powierzchni, na których bytują. Mogą to być np. szczotki, grzebienie, ale też czapki czy dywany, wykładziny, tapicerowane meble itd.

Wszy mogą z łatwością przenosić się na inne powierzchnie, zwłaszcza te, które mają bezpośredni kontakt z włosami, jak poduszki czy kołdry. Stąd też do zarażenia wszawicą w najbliższej rodzinie często dochodzi nie w wyniku kontaktu z pierwotnym nosicielem, ale poprzez używanie wspólnych rzeczy – włącznie z pościelą.

Przykład:

Dziecko przyniosło wszawicę z przedszkola, o czym rodzice nie wiedzą. Maluch w nocy miał zły sen i przyszedł do łóżka rodziców, w którym spędził resztę nocy. Rano nosicielami wszawicy może być cała rodzina.

Jak długo wszy przeżywają poza żywicielem?

Dobra informacja jest taka, że przeżywalność wszy poza organizmem człowieka znacząco spada. Zła: nadal jest wystarczająca do tego, aby doszło do pośredniego zarażenia w wyniku kontaktu z przedmiotem, na którym bytuje pasożyt.

Przeciętny czas przeżywalności wszy np. na pościeli wynosi od 24 do nawet 48 godzin. Tyle samo pasożyt jest w stanie przetrwać na innych przedmiotach codziennego użytku, jak i na ubraniach czy tapicerowanych meblach, co ostatecznie dowodzi, jak ważne jest sumienne podejście do zwalczania wszawicy w środowisku domowym oraz wszędzie tam, gdzie stwierdzono przypadek tej choroby.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wszawicy w domu?

Wiedząc o tym, że w domu pojawiły się wszy – czyli po rozpoznaniu choroby np. u dziecka – należy podjąć odpowiednie kroki zmierzające do wyeliminowania ryzyka zarażenia innych domowników.

Oto podstawowe zasady profilaktyki wszawicy:

  • Wypierz pościel, ubrania, koce, zasłony, firany i inne rzeczy, które można wrzucić do pralki, a z którymi mógł mieć kontakt nosiciel wszawicy. Pamiętaj, aby nastawić temperaturę minimum 60 stopni, w której giną pasożyty.
  • Dokładne sprzątanie – bardzo ważne jest, aby przeprowadzić gruntowne porządki w domu lub w mieszkaniu, włącznie z myciem podłóg i odkurzaniem dywanów, wykładzin czy tapicerowanych mebli (te warto potraktować parownicą do ubrań).
  • Natychmiastowe podjęcie leczenia – sięgnij po preparat Pipi Nitolic spray, który eliminuje do 100% pasożytów już po jednokrotnym użyciu.
  • Zastosuj ochronę przed wszawicą sięgając po preparat Pipi Nitolic prevent plus, skutecznie zapobiegający przenoszeniu się pasożytów na nowych żywicieli.

Więcej o złotych zasadach zapobiegania wszawicy przeczytasz w osobnym artykule.

Podsumowanie

Mając świadomość, że wszy mogą przeżyć na pościeli nawet przez dwie doby, nie należy bagatelizować kwestii zapobiegania ryzyku rozprzestrzeniania się choroby wśród pozostałych domowników. Naszą radą jest zakup rodzinnego zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który warto mieć w domowej apteczce i użyć go od razu po stwierdzeniu wszawicy np. u dziecka.

Zajrzyj też do innych artykułów, w których m.in. podpowiadamy, jak usunąć gnidy oraz wyjaśniamy, czy rzeczywiście warto kupić szampon na wszy.