Infolinia: +48 800 153 154

Kiedy można uznać, że wszawica jest wyleczona?

6 listopada 2023, 15:24

Leczenie wszawicy jest dziś bardzo łatwe, szybkie i skuteczne, dzięki dostępności specjalistycznych preparatów, takich jak Pipi Nitolic spray.

Rodzice często mają jednak wątpliwości, czy aby na pewno jednokrotne użycie środka na wszy jest wystarczające i pozwala ogłosić sukces w walce z tą nieprzyjemną chorobą. Wyjaśniamy to w naszym artykule. Sprawdź, kiedy można uznać, że wszawica jest wyleczona.

Jak długo trwa leczenie wszawicy?

Od razu możemy uspokoić osoby, które przechodziły wszawicę w dzieciństwie w latach 80. XX wieku. Te czasy szczęśliwie minęły, dlatego nie trzeba się obawiać uciążliwego, nieprzyjemnego i długotrwałego leczenia choroby. Wykluczone jest to, co budzi szczególnie złe wspomnienia, czyli konieczność skrócenia włosów lub wręcz ogolenia głowy.

Dziś mamy do dyspozycji specjalistyczne preparaty, które pozwalają pozbyć się problemu wszawicy praktycznie od ręki. Dzięki nim standardowy czas leczenia wszawicy zamyka się w 1-2 dniach, włączając w to czas niezbędny na dalszą obserwację głowy dziecka w poszukiwaniu ewentualnych nowych gnid, czyli jaj wszy głowowej.

O wyleczeniu wszawicy możemy mówić wtedy, gdy przez kilka kolejnych dni po zastosowaniu preparatu leczniczego na głowie nie pojawiają się ślady wskazujące na obecność wszy, czyli przede wszystkim wspomniane gnidy. Pamiętajmy przy tym, że te najbardziej charakterystyczne objawy wszawicy, czyli silny świąd skóry głowy, twarzy i karku, pojawiają się dopiero po 10-14 dniach od zakażenia.

Ekspresowe leczenie wszawicy z produktami z linii Pipi Nitolic

Pipi Nitolic to linia produktów przeznaczonych do leczenia wszawicy oraz profilaktyki tej choroby. Podstawowym preparatem jest Pipi Nitolic spray, po który sięgamy od razu po wykryciu wszy na głowie np. u dziecka.

Preparat wykorzystuje technologię O-effect, która gwarantuje równomierne pokrycie włosów, dzięki czemu nie ma potrzeby ponawiania aplikacji. Pipi Nitolic spray eliminuje 100% pasożytów już po pierwszym użyciu, odcinając wszom, a także gnidom dostęp powietrza do ich układu oddechowego.

Środek jest bezpieczny dla ludzi, nie zawiera środków owadobójczych i przeszedł pełną ocenę toksykologiczną. Posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Po jednokrotnej aplikacji preparatu wystarczy już tylko umyć głowę zwykłym szamponem i wyczesać martwe wszy i gnidy (dołączonym do zestawu grzebieniem). Na tym kończy się podstawowy etap leczenia wszawicy.

Zostało jeszcze tylko wysprzątanie całego mieszkania lub domu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i przedmiotów, na których mogą bytować wszy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim tapicerowane meble, materac, pościel, ubrania, koce, wykładziny i dywany, zasłony oraz podłogę.

O tym, jak dbać o higienę w domu podczas leczenia wszawicy więcej piszemy w osobnym artykule na naszej stronie.

Inni domownicy także mogą być nosicielami wszawicy

Nie zapominajmy, że wyleczenie wszawicy u jednej osoby, najczęściej dziecka, nie oznacza jeszcze, że można całkowicie zapomnieć o tym przykrym epizodzie. Wszawica jest chorobą silnie zaraźliwą i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko „przekazało ją” innym domownikom, na przykład rodzicom.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim codziennie przeprowadzać przeglądy włosów wszystkich osób, z którymi dziecko miało kontakt w ciągu ostatnich 2 tygodni. Warto również przekazać informację o stwierdzeniu wszawicy rodzicom dzieci, z którymi pociecha ostatnio się widywała. Niezbędne jest poinformowanie dyrekcji placówki, do której uczęszcza dziecko – czy to żłobka, przedszkola czy szkoły. Dzięki temu ostrzeżenie trafi do innych rodziców, oczywiście w pełni anonimowo.

Pamiętajmy o profilaktyce

Mając nieprzyjemne doświadczenie z wszawicą z pewnością warto wdrożyć podstawowe zasady profilaktyki tej choroby. W przeciwnym razie wszawica może ponownie pojawić się w domu – wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem choroby czy np. należącymi do niego rzeczami osobistymi, jak czapka, szalik, grzebień etc.

Jak zapobiegać wszawicy? Najważniejsze jest używanie preparatów odstraszających wszy, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do placówek oświatowych i wychowawczych – tutaj warto sięgnąć po preparat Pipi Nitolic prevent plus, dostępny również w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.

Zapobieganiu wszawicy sprzyjają rozsądne zachowania, które warto wpoić szczególnie dziecku. Mowa m.in. o:

  • Niekorzystaniu z czyichś przyborów higienicznych;
  • Niepożyczaniu sobie czapek, szalików, spinek, opasek, grzebyków, szczotek etc.;
  • Niedotykaniu głową dywanów i wykładzin w miejscach publicznych, w miarę możliwości także unikaniu opierania się głową o tapicerowane krzesła i fotele w komunikacji zbiorowej;
  • Codziennym kontrolowaniu głowy dziecka, a już zwłaszcza w sezonie wszawicy, który trwa od jesieni do późnej wiosny (kiedy większość czasu spędzamy w grupach w zamkniętych pomieszczeniach);

Więcej o zasadach zapobiegania wszawicy piszemy w osobnym artykule na naszej stronie.

Koniecznie zajrzyj też do innych artykułów przygotowanych przez naszych ekspertów, z których dowiesz się m.in., jak sprawdzić czy dziecko ma wszy, a także jak zapobiegać wszawicy w szkołach i innych placówkach oświatowych.