Infolinia: +48 800 153 154

Jak dbać o higienę w domu podczas leczenia wszawicy?

10 października 2023, 09:52

Równie ważne jest to, aby w trakcie leczenia wszawicy zadbać o higienę w domu, co jest kluczowe z punktu widzenia szybkiego pozbycia się nieproszonych gości. Po najważniejsze wskazówki zajrzyj do naszego artykułu.

Dziecko przyniosło wszy na głowie do domu? Dobrze rozumiemy Twoje zdenerwowanie, natomiast przede wszystkim musisz zachować spokój. Leczenie wszawicy to dziś kwestia wyłącznie sięgnięcia po odpowiedni preparat (np. Pipi Nitolic spray), dlatego naprawdę nie ma powodów do paniki. Równie ważne jest to, aby w trakcie leczenia wszawicy zadbać o higienę w domu, co jest kluczowe z punktu widzenia szybkiego pozbycia się nieproszonych gości. Po najważniejsze wskazówki zajrzyj do naszego artykułu.

Dlaczego to takie ważne?

Dbanie o higienę w domu podczas leczenia wszawicy jest elementarną częścią misji pozbycia się wszy, czyli niewielkich pajęczaków, które pasożytują na ludzkim organizmie, odżywiając się krwią wysysaną przez skórę głowy.

Przypomnijmy, że wszawica jest chorobą wysoce zaraźliwą – wystarczy tylko krótki kontakt z nosicielem lub inną powierzchnią, na której znajdują się pasożyty (np. czyjaś czapka, szalik, oparcie w autobusie czy w pociągu etc.), aby znacząco zwiększyć ryzyko „złapania wszy”.

Należy przy tym podkreślić, że wszy są pasożytami mającymi zdolność przeżycia poza organizmem żywiciela nawet przez 48 godzin. Do wielu przypadków wszawicy dochodzi nie tyle w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem, co poprzez przeniesienie się pasożytów na nowego żywiciela z dowolnej powierzchni. W domu może to być np. sofa, fotel, wspólny ręcznik, koc, wykładzina, dywan itd.

W tym kontekście szalenie ważne jest, aby:

  1. Leczeniem wszawicy objąć całą rodzinę (wszystkich domowników) – pamiętajmy, że objawy wszawicy mogą się pojawić dopiero po 10-14 dniach od kontaktu z pasożytami. Wcześniej choroba nie daje żadnych symptomatycznych sygnałów (np. nie ma uporczywego świądu skóry głowy i twarzy).
  2. W ramach leczenia drobiazgowo zadbać o higienę w domu, przeprowadzając wielkie porządki i dezynfekując powierzchnie, na których potencjalnie mogą bytować pasożyty. Jeśli z tego zrezygnujemy, to może się okazać, że część wszy przeżyje i nadal będzie stanowić zagrożenie dla domowników, przez co choroba momentalnie powróci.

Przy okazji zachęcamy do lektury innego artykułu, w którym omawiamy najważniejsze zasady profilaktyki wszawicy.

To nie jest takie trudne

Choć może się wydawać, że zadbanie o higienę w domu podczas leczenia wszawicy wymaga ogromu pracy i wręcz wzięcia urlopu na urządzenie wielkich porządków, to uspokajamy: nie jest wcale tak źle. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad, z których najważniejsze omawiamy poniżej:

  • Urządź generalne sprzątanie w domu lub mieszkaniu – porządki w trakcie leczenia wszawicy powinny przypominać te, jakie robimy przed świętami, zwłaszcza Wielkanocą, czyli obejmować m.in. dokładne umycie wszystkich podłóg, odsunięcie mebli i odkurzenie dawno niewidzianych powierzchni, wypranie firan/zasłon, umycie okien, usunięcie kurzu z lamp, szafek kuchennych, lodówki, zza telewizora itd.
  • Dezynfekcja tkanin – bardzo ważną czynnością jest zdezynfekowanie wszelkich miękkich powierzchni w domu, ze szczególnym akcentem na tapicerowane meble, wykładzinę, dywany oraz dywaniki łazienkowe czy w sypialniach. To tam mogą gnieździć się wszy, które wciąż będą stanowić zagrożenie dla domowników. Mniejsze rzeczy po prostu wrzucamy do pralki i pierzemy w temperaturze minimum 60 stopni (dotyczy również pluszowych zabawek dziecka). Delikatniejsze materiały, które wymagają niższej temperatury, warto wyprać z dodatkiem specjalnego preparatu eliminującego wszy Pipi Nitolic Wash. Dywany i wykładziny oraz tapicerowane meble oczywiście dezynfekujemy ręcznie, można do tego użyć domowej parownicy czy odkurzacza z funkcją prania.
  • Wietrzenie – podczas robienia porządków w domu czy w mieszkaniu nie zapominajmy o dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń, najlepiej w chłodny, ale słoneczny dzień, kiedy to warto wręcz wywołać przeciąg. Będzie to korzystne również z punktu widzenia pozbycia się roztoczy kurzu domowego.
  • Wielkie pranie – nie zapominamy oczywiście o konieczności wyprania ubrań, które były noszone przez dziecko, jak i pozostałych domowników w okresie wylęgania się wszawicy, czyli minimum w ostatnich dwóch tygodniach. Najlepiej po prostu wyprać wszystkie ubrania sezonowe, włącznie z czapkami, szalikami, rękawiczkami (jeśli jest okres zimowy), a także ręczniki. Tutaj ponownie stosujemy się do zasady, że te mniej wrażliwe materiały pierzemy w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a do delikatnych rzeczy stosujemy dodatek preparatu zwalczającego wszy. Rzeczy, których nie możemy wyprać, możemy spakować do worków i szczelnie je zamknąć na okres ok 2 tygodni, co spowoduje obumarcie znajdujących się przedmiotach pasożytów i ich jajeczek.

Profilaktyka wszawicy

Pozbycie się wszy z domu nie oznacza, że można nareszcie zapomnieć o tej chorobie. Mając z nią tak nieprzyjemne doświadczenia warto zadbać o ochronę przed ponownym zarażeniem. W tym celu należy stosować regularnie preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus – warto po niego sięgać zawsze wtedy, gdy wiemy, że w najbliższym otoczeniu dziecka panuje wszawica lub występuje wysokie ryzyko „złapania wszy” (w szkole, w przedszkolu, w żłobku, na koloniach, zielonej szkole, obozie etc.).

Więcej o tym, jak chronić się przed wszawicą, przeczytasz na naszej stronie internetowej.