Infolinia: +48 800 153 154

Wszy w szkołach: jak zapobiegać szerzeniu się wszawicy i edukować dzieci na temat tego zagrożenia?

14 lipca 2023, 15:17

Wszawica jest chorobą, która bardzo szybko szerzy się w dużych skupiskach ludzkich.

Sprzyja jej bliski kontakt, dlatego nie dziwi, że najwięcej przypadków wszawicy notuje się w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach – wynika to z faktu, iż dzieci chętnie się przytulają, pożyczają sobie czapki, szaliki, spinki, opaski, grzebienie etc. Tutaj kluczową rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni zadbać o właściwe edukowanie dzieci na temat zagrożenia ryzykiem „złapania” wszy w szkole. Profilaktyka jest podstawą zapobiegania szerzeniu się wszawicy, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Porozmawiaj z dzieckiem o wszawicy

Choć wszawica wciąż jest tematem tabu, którego wiele osób nie chce poruszać czy to ze wstydu, czy z głębokiego przeświadczenia, że ten problem ich nie dotyczy, to trzeba wyraźnie podkreślić: mówimy tutaj o chorobie występującej powszechnie, w większości krajów, w tym rozwiniętych i zamożnych ekonomicznie.

To, że np. dziecko pochodzi z tzw. „dobrego domu”, dba o higienę i uczęszcza do prestiżowej placówki, wcale nie eliminuje ryzyka zachorowania na wszawicę. Odpowiedzialny rodzic powinien zatem zadbać o edukację dziecka, uświadamiając mu skalę zagrożenia tą chorobą – bez straszenia, za to z przekazaniem podstawowych faktów i zasad profilaktyki.

  • Wszawica szerzy się zarówno poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem (przytulanie, dotykanie się głowami), jak i należącymi do niego rzeczami osobistymi – dlatego dziecko nigdy nie powinno pożyczać żadnych ubrań czy akcesoriów noszonych na głowie od innych uczniów;
  • Wszy mogą przeżyć poza nosicielem nawet do 48 godzin, stąd szczególnie młodsze dzieci powinny unikać dotykania głową np. wykładziny w świetlicy;
  • Dziecko z dłuższymi włosami powinno je zawsze upinać – taka fryzura jest nie tylko wygodniejsza, ale też minimalizuje ryzyko „złapania” wszy;

Więcej o tym, jak zapobiegać wszawicy, przeczytasz w obszernym poradniku na naszej stronie internetowej.

Szybka reakcja na informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy

Każda placówka oświatowa ma obowiązek natychmiast poinformować rodziców o tym, że na jej terenie stwierdzono przypadek wszawicy. Oczywiście odbywa się to w pełni anonimowo, bez podawania personaliów nosiciela choroby.

Gdy dowiesz się, że w szkole dziecka jest wszawica, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Jeszcze tego samego dnia, najlepiej wieczorem, przeprowadź dokładny przegląd głowy pociechy, zwracając uwagę na to, czy u podstawy włosów nie widać drobnych, szaro-żółtych kuleczek – jaj wszy, czyli gnid.

Pamiętaj również, że objawy wszawicy – wbrew obiegowej opinii – nie pojawiają się od razu po zakażeniu. Zwykle mija około 10 do 14 dni, zanim wystąpi charakterystyczne swędzenie skóry głowy, karku, także twarzy. Stąd ważne jest, aby umieć rozpoznać gnidy, których obecność we włosach dziecka niezawodnie świadczy o wszawicy.

Pamiętaj

Jeśli stwierdzisz wszawicę u dziecka w trakcie rutynowego przeglądu głowy, to także masz obowiązek powiadomić o tym dyrekcję placówki, do której uczęszcza pociecha. Nie ma się czego wstydzić! Dziecko mogło „złapać” wszy np. w autobusie, na obozie, w kinie itd.

Jak usunąć gnidy? Dowiesz się tego z osobnego artykułu na naszej stronie.

Skuteczna prewencja

Zapobieganie wszawicy jest dziś znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie mamy do dyspozycji skuteczne preparaty odstraszające wszy, które pozwalają ochronić dziecko, ale też osoby dorosłe, przed ryzykiem zarażenia się tą chorobą.

Takim preparatem jest Pipi Nitolic prevent plus. Ten wygodny w aplikacji środek w sprayu tworzy na powierzchni włosów specjalny film, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela. Co ważne, środek nie tłuści włosów, nie zostawia plam na ubraniu, ma przyjemny, cytrynowo-miętowy zapach i jest bardzo wydajny. Idealnie sprawdzi się w trakcie roku szkolnego, w czasie wyjazdów wakacyjnych, powinien również stanowić wyposażenie plecaka kolonisty.

Rada

W ramach edukacji na temat zagrożenia wszawicą, koniecznie naucz dziecko poprawnie aplikować preparat na wszy. Dzięki temu będzie lepiej chronione przed chorobą podczas wyjazdów bez rodziców.

Jeśli natomiast już zdarzy się, że dziecko przyniesie wszy na głowie ze szkoły, to nie należy panikować. Uspokajamy dziecko i od razu aplikujemy specjalny preparat leczniczy Pipi Nitolic spray, który działa już po pierwszym użyciu, eliminując 100% pasożytów. Preparat nie zawiera środków owadobójczych, jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Środek ten oferujemy w zestawie z grzebieniem do wyczesywania gnid.

Na koniec dodajmy, że zarówno preparat stosowany w leczeniu wszawicy Pipi Nitolic spray, jak i środek odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus, są dostępne w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona. To świetny wybór do domu czy na wakacje, które planujecie spędzić w hotelu, w pensjonacie, pod namiotem i w innych miejscach, w których istnieje realne ryzyko „złapania” wszawicy.