Choć nie ma takiego prawnego obowiązku, to zdrowy rozsądek i podstawowe zasady współżycia społecznego wręcz nakazują, aby rodzice nie ukrywali stwierdzenia obecności wszy na głowie dziecka. Nie ma się tutaj czego wstydzić – wszawica w żaden sposób nie jest związana z brakiem higieny. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy zgłosić fakt wykrycia wszawicy u dziecka jego wychowawcy w żłobku, przedszkolu czy nawet w szkole. Są ku temu solidne podstawy.
Wszawica najczęściej dotyka dzieci i młodzież
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która występuje na całym świecie. Statystycznie najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 12 lat. Wynika to z tego, że choroba szerzy się głównie w dużych skupiskach ludzkich, takich jak szkoły czy placówki opiekuńcze.
Chorobę wywołuje wesz głowowa, która przenosi się między żywicielami poprzez bezpośredni kontakt, np. podczas przytulania czy dotykania się głowami. Wszawicą można się również zarazić używając wspólnych przyborów (szczotki, grzebienie, gumki) czy nosząc te same ubrania (czapki, szaliki), a nawet śpiąc w tej samej pościeli, pod tym samym kocem, wypoczywając na wspólnej kanapie.
Nie ukrywaj problemu
Wszawica nie jest groźną chorobą, o ile zostanie szybko wyleczona. W praktyce oznacza to konieczność wyeliminowania wszystkich pasożytów bytujących na głowie nosiciela, włącznie z gnidami, czyli jajami wszy.
Rodzice często błędnie zakładają, że wszawica u dziecka jest problemem wyłącznie jednej rodziny. Nie zapominajmy, że jest to choroba bardzo łatwo i szybko przenosząca się między ludźmi, stąd istnieje wysokie ryzyko, że dziecko zaraziło się w swojej grupie czy klasie, a następnie – pisząc kolokwialnie – „przekazało” pasożyty koleżankom i kolegom, chociażby podczas zabawy.
Odpowiedzialni rodzice powinni zatem jak najszybciej powiadomić o problemie wychowawcę dziecka. Ten z kolei ma obowiązek przekazać taką informację dyrekcji placówki, która wyda ostrzeżenie przed wszawicą i zaleci pozostałym rodzicom wdrożenie działań profilaktycznych: codzienne przeglądanie głów dzieci i pozostałych domowników, a także sięgnięcie po odpowiedni preparat odstraszający wszy, np. Pipi Nitolic Prevent plus.
Nie bój się ostracyzmu
Choć podejście do wszawicy powoli się zmienia, to nadal może ona budzić zażenowanie czy wręcz wstyd, co jest pokłosiem mitów na temat choroby, od wielu lat funkcjonujących w naszym społeczeństwie.
Można zatem zrozumieć rodziców, którzy nie palą się do tego, aby powiadomić placówkę dziecka o stwierdzeniu wszawicy. Górę powinno natomiast wziąć tutaj poczucie odpowiedzialności. Dodajmy także, że ani wychowawca, ani dyrekcja, nie może ujawnić nazwiska dziecka będącego nosicielem choroby. Inni rodzice zostaną ostrzeżeni w pełni anonimowo – najczęściej odbywa się to poprzez wywieszenie kartki z informacją i prośbą o sprawdzanie głów dzieciom, a coraz częściej także taka informacja jest przekazywana elektronicznie, np. za pośrednictwem e-dziennika.
W wolnej chwili zajrzyj do innego artykułu, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące zapobiegania szerzeniu się wszawicy w szkołach.
Podsumowanie
Przekazanie informacji o zdiagnozowaniu wszawicy u dziecka jest również w interesie Twoim i Twojej pociechy. Ta choroba może nawracać, nawet pomimo jest wyleczenia. Stąd dobrze będzie wzmóc czujność u pozostałych rodziców, uczulając ich na konieczność regularnego sprawdzania głów dzieci i szybkiego reagowania na wykrycie pasożytów, co pozwoli znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
Dziś wszawica nie stanowi już poważnego problemu zdrowotnego, ponieważ mamy odpowiednie narzędzia do jej szybkiego leczenia, takie jak Pipi Nitolic spray z grzebieniem – specjalistyczny preparat, który usuwa do 100% wszy i gnid już po jednokrotnej aplikacji. Pipi Nitolic spray i wspomniany wcześniej Pipi Nitolic prevent plus kupisz też w rodzinnym opakowaniu Pipi Nitolic prevent plus, który warto mieć w domowej apteczce.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych, w których znajdziesz wiele cennych wskazówek z zakresu rozpoznawania, leczenia i profilaktyki wszawicy. Dowiedz się np., czy wszy przenoszą choroby, czy czuć jak wszy chodzą po głowie, a także jakie zasady zapobiegania wszawicy warto wdrożyć w swoim domu.