Infolinia: +48 800 153 154

Czy czuć jak wszy chodzą po głowie?

4 kwietnia 2023, 14:18

Tytułowe pytanie, choć może brzmieć nieco infantylnie, jest jak najbardziej zasadne w kontekście diagnozowania wszawicy.

Ta powszechna choroba pasożytnicza, szerząca się głównie w dużych skupiskach ludzkich, przede wszystkim wśród dzieci, wciąż jest traktowana jak temat tabu. Wszawica, zupełnie niesłusznie, jest uznawana za powód do wstydu i kojarzona z brakiem higieny. Chorobą można się zarazić w wielu codziennych sytuacjach, a co najważniejsze – łatwo sobie z nią poradzić. Warunek? Szybkie rozpoznanie zagrożenia.

Czas zatem odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: czy czuć jak wszy chodzą po głowie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wszy same w sobie są niewyczuwalne

Wszy to nic innego jak niewielkie owady, których dorosłe osobniki mają wielkość między 2 a 4,7 mm, przy czym samice są większe od samców. Wesz gnieździ się w owłosionych obszarach ludzkiego ciała (przede wszystkim na głowie), żywiąc się krwią nosiciela i błyskawicznie przystępując do rozrodu – składa wówczas jaja, nazywane gnidami, które są mocno przytwierdzone do podstawy włosa przy pomocy tzw. cementu.

Obecności wszy na głowie nie da się w żaden sposób zauważyć, dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie: nie, nie można wyczuć jak wszy chodzą po głowie. Na typowe objawy wszawicy, czyli silny świąd, trzeba poczekać nawet 10-14 dni od zakażenia.

Jak rozpoznać wszawicę na wczesnym etapie?

Ponieważ nie da się wyczuć jak wszy chodzą po głowie, to pozostają nam dwie metody obrony przed pasożytami:

  1. Profilaktyka wszawicy (do czego przejdziemy w dalszej części artykułu).
  2. Szybkie reagowanie na informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy np. w przedszkolu czy szkole dziecka.

Skupmy się na tym drugim punkcie. Przed wystąpieniem objawów wszawicy, mamy możliwość wykrycia infekcji podczas drobiazgowego przeglądu głowy.

Jeśli rodzice dowiadują się od dyrekcji placówki, do której uczęszcza dziecko, że zgłoszono wszawicę, to powinni jeszcze tego samego dnia i przez kilka następnych dni uważnie przeczesywać włosy pociechy w poszukiwaniu niewielkich, ale widocznych gołym okiem jajeczek (o żółtawym zabarwieniu). To gnidy, z których wkrótce rozwiną się dorosłe osobniki.

Jest to ten etap, kiedy można już podjąć skuteczne leczenie wszawicy, oszczędzając przy tym dziecku nieprzyjemnych objawów, czyli wspomnianego świądu. Pamiętajmy również, że rozwinięta wszawica może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, włącznie z infekcją skórną, zakażeniem bakteryjnym organizmu czy miejscowym łysieniem (w wyniku uporczywego drapania skóry głowy i wycierania, a nawet wyrywania włosów).

Jak usunąć gnidy? To już wyjaśniamy w osobnym poradniku na naszej stronie.

Podkreślamy przy tym, że w przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka, leczeniem tej choroby należy objąć całą rodzinę. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie generalnych porządków w domu – pasożyty potrafią przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin.

Poświęcamy więc czas na wypranie pościeli, koców, pluszowych zabawek, zasłon, wykładzin i dywanów, tapicerowanych mebli (dobrze sprawdzi się myjka parowa), ubrań oraz dokładne umycie podłóg.

Leczenie wszawicy – z Pipi Nitolic to łatwe i szybkie!

Wielu osobom, zwłaszcza dzisiejszym czterdziestolatkom, leczenie wszawicy może się kojarzyć ze stosowaniem bardzo nieprzyjemnie pachnących specyfików z apteki, oczywiście obowiązkowym skróceniem włosów czy z wielokrotnym używaniem szamponów na wszy dla dzieci.

Na szczęście dziś wygląda to zupełnie inaczej. Na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty, w tym Pipi Nitolic spray, który rozwiązuje problem wszawicy od ręki, już po jednorazowym użyciu. Wystarczy spryskać nim włosy dziecka czy osoby dorosłej – preparat wykorzystuje technologię O-effect, dzięki czemu dokładnie pokrywa powierzchnię włosów i, pisząc wprost, odcina pasożytom dopływ tlenu.

Preparat Pipi Nitolic spray 30 ml z grzebieniem do wyczesywania gnid można zastosować na każdym etapie infekcji, również na samym początku, gdy tylko zauważymy gnidy we włosach dziecka czy jednego z dorosłych domowników.

Preparat jest w pełni bezpieczny dla ludzi, posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i nie zawiera środków owadobójczych.

Profilaktyka wszawicy – warto na nią postawić

Do wszawicy idealnie pasuje powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Stosowanie profilaktyki wszawicy jest najskuteczniejszą formą ochrony przed tą chorobą. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani czasochłonne czy tym bardziej kosztowne.

Skutecznym preparatem zapobiegającym wszawicy jest Pipi Nitolic prevent plus, który działa w sposób fizyczny – po spryskaniu nim włosów tworzy na ich powierzchni niewidoczny film, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela.

Pipi Nitolic prevent plus wchodzi w skład rodzinnego opakowania Pipi Nitolic leczenie i ochrona (wraz z Pipi Nitolic spray i grzebieniem do wyczesywania gnid), który w sezonie wszawicy (od września do czerwca) powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce – zarówno na potrzebny profilaktyki, jak i ewentualnego szybkiego rozpoczęcia leczenia wszawicy.