Ta powszechna choroba pasożytnicza, szerząca się głównie w dużych skupiskach ludzkich, przede wszystkim wśród dzieci, wciąż jest traktowana jak temat tabu. Wszawica, zupełnie niesłusznie, jest uznawana za powód do wstydu i kojarzona z brakiem higieny. Chorobą można się zarazić w wielu codziennych sytuacjach, a co najważniejsze – łatwo sobie z nią poradzić. Warunek? Szybkie rozpoznanie zagrożenia.
Czas zatem odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: czy czuć jak wszy chodzą po głowie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Wszy na głowie są praktycznie niewyczuwalne
Wszy to nic innego jak niewielkie owady, których dorosłe osobniki mają wielkość między 2 a 4,7 mm, przy czym samice są większe od samców. Wesz gnieździ się w owłosionych obszarach ludzkiego ciała (przede wszystkim na głowie), żywiąc się krwią nosiciela i błyskawicznie przystępując do rozrodu – składa wówczas jaja, nazywane gnidami, które są mocno przytwierdzone do podstawy włosa przy pomocy tzw. cementu.
Czy wszy się ruszają? Oczywiście, natomiast są na tyle małe, że nie wyczujemy ich ruchu. Wrażenie, jakby coś chodziło po głowie, często jest po prostu autosugestią na wiadomość, że w otoczeniu pojawił się przypadek wszawicy. Nie oznacza to natomiast, że należy bagatelizować taki sygnał ze strony dziecka.
Choć przy uważnym przypatrzeniu się można zauważyć wszy we włosach, to nie da się wyczuć jak wszy chodzą po głowie. O rozwoju wszawicy świadczą dopiero trudne do przeoczenia objawy, jak silny świąd skóry głowy, który zwykle występuje nawet po 10-14 dni od zarażenia.
Wszy we włosach: jak je rozpoznać?
Choć nie da się wyczuć jak wszy chodzą po głowie, to nadal można rozpoznać wszawicę na wczesnym etapie, jeszcze przed wystąpieniem objawów. Służy temu przeprowadzenie szczegółowego przeglądu głowy dziecka.
Jeśli rodzice dowiadują się np. od dyrekcji placówki, do której uczęszcza dziecko, że zgłoszono przypadek wszawicy, to powinni jeszcze tego samego dnia i przez kilka następnych dni uważnie przeczesywać włosy pociechy w poszukiwaniu niewielkich, ale widocznych gołym okiem jajeczek (o perłowym zabarwieniu). To gnidy, z których wkrótce rozwiną się dorosłe osobniki.
Jest to ten etap, kiedy można już podjąć skuteczne leczenie wszawicy, oszczędzając przy tym dziecku nieprzyjemnych objawów, czyli wspomnianego świądu. Pamiętajmy również, że rozwinięta wszawica może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, włącznie z infekcją skórną, zakażeniem bakteryjnym organizmu czy miejscowym łysieniem (w wyniku uporczywego drapania skóry głowy i pocierania, a nawet wyrywania włosów).
Jak usunąć gnidy? Czy gnidami można się zarazić? To już wyjaśniamy w osobnym poradniku na naszej stronie.
Podkreślamy przy tym, że w przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka, leczeniem tej choroby należy objąć całą rodzinę. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie generalnych porządków w domu – dorosłe pasożyty potrafią przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin, a gnidy jeszcze dłużej.
Poświęcamy więc czas na wypranie pościeli, koców, pluszowych zabawek, zasłon, wykładzin i dywanów, tapicerowanych mebli (dobrze sprawdzi się tutaj parownica), ubrań oraz dokładne umycie podłóg.
Leczenie wszawicy – z Pipi Nitolic to łatwe i szybkie!
Wielu osobom leczenie wszawicy może się kojarzyć ze stosowaniem bardzo nieprzyjemnie pachnących specyfików z apteki, oczywiście obowiązkowym skróceniem włosów czy z wielokrotnym używaniem szamponów na wszy dla dzieci.
Na szczęście dziś wygląda to zupełnie inaczej. Na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty, w tym Pipi Nitolic spray, który rozwiązuje problem wszawicy od ręki, już po jednorazowym użyciu. Wystarczy spryskać nim włosy dziecka czy osoby dorosłej – preparat wykorzystuje technologię O-effect, dzięki czemu dokładnie pokrywa powierzchnię włosów i odcina pasożytom dopływ tlenu, prowadząc do ich zasuszenia.
Preparat Pipi Nitolic spray 30 ml z grzebieniem do wyczesywania gnid można zastosować na każdym etapie infekcji, również na samym początku, gdy tylko zauważymy gnidy i wszy we włosach dziecka czy jednego z dorosłych domowników.
Preparat jest w pełni bezpieczny dla ludzi, posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i nie zawiera środków owadobójczych.
Profilaktyka wszawicy – warto na nią postawić
Do wszawicy idealnie pasuje powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Stosowanie profilaktyki wszawicy jest najskuteczniejszą formą ochrony przed tą chorobą. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani czasochłonne czy tym bardziej kosztowne.
Skutecznym preparatem zapobiegającym wszawicy jest Pipi Nitolic prevent plus, który działa w sposób fizyczny – po spryskaniu nim włosów tworzy na ich powierzchni niewidoczny film, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela.
Pipi Nitolic prevent plus wchodzi w skład rodzinnego opakowania Pipi Nitolic leczenie i ochrona (wraz z Pipi Nitolic spray i grzebieniem do wyczesywania gnid), który w sezonie wszawicy (od września do czerwca) powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce – zarówno na potrzebny profilaktyki, jak i ewentualnego szybkiego rozpoczęcia leczenia wszawicy.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na krótkie podsumowanie artykułu w formie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o wszy we włosach.
Czy wszy się ruszają?
Tak, natomiast są na tyle małe, że ich ruch nie jest wyczuwalny dla człowieka. Co innego pogryzienia wszy – te bardzo szybko dają o sobie znać w postaci nieprzyjemnego, uporczywego świądu skóry głowy, karku, a nierzadko twarzy.
Czy wszy widać?
Wszy są bardzo małe, natomiast można je dostrzec na jasnej skórze głowy lub białej kartce papieru po wyczesaniu. Podobnie widoczne są gnidy, czyli jaja wszy. To perłowe kuleczki mocno przytwierdzone do podstawy włosa przy samej skórze.
Jak pozbyć się wszy we włosach?
Najważniejsze jest szybkie sięgnięcie po specjalistyczny preparat na wszy i gnidy, najlepiej taki, który działa fizycznie, nie zawiera substancji owadobójczych i działa od razu, eliminując pasożyty już po jednorazowej aplikacji, bez potrzeby jej powtarzania.
Czy gnidami można się zarazić?
Gnidy to jaja wszy, dlatego same w sobie nie powodują wszawicy, natomiast ich obecność na głowie niezawodnie świadczy o nosicielstwie tej choroby. Gnidami nie można się zarazić – składa je samica wszy, która przenosi się na głowę nowego nosiciela w wyniku bezpośredniego kontaktu głowa do głowy lub pośrednio, poprzez różnego rodzaju przedmioty osobiste (np. czapkę, grzebień, szczotkę etc.).
Czy można zapobiec wszawicy?
Tak, służą do tego specjalne środki stosowane w profilaktyce wszawicy, które uniemożliwiają pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela (wydzielając nieprzyjemny dla wszy zapach i tworząc barierę ochronną).