Wesz głowowa jest jednym z najczęściej występujących pasożytów, który towarzyszy człowiekowi właściwie od początków ludzkości. Jak sama nazwa wskazuje, bytuje na owłosionych częściach ciała, przede wszystkim na głowie i karku, wywołując chorobę pasożytniczą nazywaną wszawicą. „Złapanie” wszy nie jest wcale takie trudne i nie musi oznaczać braków w higienie. Pasożyty te mają wyjątkową łatwość przenoszenia się między ludźmi, w czym pomaga im zdolność do stosunkowo długiego przeżycia poza organizmem żywiciela.
W kolejnym artykule w naszej bazie wiedzy pochylamy się nad bardzo interesującym, a mało rozpowszechnionym zagadnieniem, czyli cyklem życia wszy głowowej.
Jak długo żyje wesz głowowa?
Średni czas życia samicy wszy ludzkiej wynosi około 40 dni – całkiem długo, prawda? Jest to wystarczający czas na to, aby samica złożyła aż do 300 jaj, czyli średnio około 8 dziennie. Podkreślmy, że z każdego z tych jaj powstanie dorosły osobnik wszy głowowej.
Tempo rozrodu wszy ludzkiej jest tak szybkie, że choroba błyskawicznie szerzy się w większych skupiskach ludzkich. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli np. wszawicę ma jedno z dzieci uczęszczających do przedszkola czy żłobka, to niechcianych „gości” do swoich domów przyniosą także inne dzieci w grupie.
Stąd tak ważne jest, aby znać podstawowe zasady profilaktyki wszawicy, do których zaliczamy głównie:
- Związywanie włosów dziecku, które chodzi do przedszkola czy szkoły;
- Przekazanie dziecku podstawowej wiedzy z zakresu higieny osobistej, m.in. aby nie pożyczało innym dzieciom swoich przyborów, czapki, szalika, gumek etc.;
- W sezonie wszawicy, który trwa od wczesnej jesieni do później wiosny, warto stosować środki odstraszające wszy, takie jak Pipi Nitolic prevent plus.
Rozwój zarodkowy wszy
Jaja wszy, czyli gnidy, są mocno przyczepione do podstawy włosów przy pomocy tzw. cementowego spoiwa – to dlatego nie da się ich łatwo wytrzepać, wyczesać czy zmyć. Jednocześnie obecność jaj, mających owalny kształt i żółtawo-szare zabarwienie, niezawodnie świadczy o tym, że mamy do czynienia z wszawicą.
Rozwój zarodkowy wszy trwa około 7 dni, czyli mniej więcej po tygodniu od złożenia jaj zaczną się z nich rozwijać larwy, a następnie dorosłe osobniki. Warto przy tym zaznaczyć, że larwy od razu zaczynają żywić się krwią nosiciela, wbijając aparat gębowy w skórę i powodując podrażnienie. To dlatego pierwsze objawy wszawicy w postaci uporczywego swędzenia pojawiają się dopiero po około 7-10 dniach od zarażenia.
Przemiana w dorosłe osobniki
Proces przekształcania się larw w dorosłe wszy trwa około 2 tygodni. Po tym czasie młode pasożyty są już zdolne do rozmnażania, co znów powoduje spotęgowanie problemu wszawicy i występowanie coraz bardziej dokuczliwych objawów.
Wraz z przybywaniem wszy na głowie, pasożyty zaczynają zajmować coraz większą powierzchnię ciała nosiciela, przenosząc się również na kark czy klatkę piersiową. Dalsze lekceważenie wszawicy i niepodjęcie leczenia może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje, włącznie z łysieniem miejscowym oraz zakażeniem bakteryjnym spowodowanym uporczywym drapaniem skóry.
To jest ważne:
Wszy ludzkie mogą przeżyć nawet do 2 dni poza organizmem żywicielem. Ta zdolność do przetrwania poza ciałem człowieka sprawia, że wszy mogą się łatwo przenosić przez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi przedmiotami, takimi jak czapki, szczotki do włosów czy pościel.
Zajrzyj też do innego artykułu w bazie wiedzy, w którym zastanawiamy się, ile czasu wesz może przeżyć na pościeli.
Leczenie wszawicy może być szybkie i skuteczne
Wiedząc już, że cykl życia wszy głowowej jest stosunkowo krótki, natomiast bardzo intensywny, sprzyjając błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pasożytów w środowisku ludzkim, należy zadbać o jak najszybsze rozpoczęcie leczenia wszawicy.
Obecnie dysponujemy już bardzo skutecznymi i wygodnymi w stosowaniu preparatami na wszy i gnidy, do których należy także Pipi Nitolic spray, sprzedawany w zestawie z grzebieniem do wyczesywania gnid, dostępny również w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona. Preparat ten powinien znaleźć się w domowej apteczce, jak również być zabierany na rodzinne wakacje, gdzie istnieje ryzyko zarażenia się wszawicą np. w hotelu.
Pipi Nitolic spray usuwa do 100% pasożytów już po jednokrotnej aplikacji, nie zawierając przy tym środków owadobójczych – jest więc bezpieczny dla ludzi i środowiska. To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się problemu wszy. Natomiast do zapobiegania ryzyku wszawicy rekomendujemy wspomniany już preparat Pipi Nitolic prevent plus oraz praktyczne gumki do włosów Pipi Nitolic prevent.