Infolinia: +48 800 153 154

Jak wytępić wszy? Najlepiej metodycznie!

10 grudnia 2021, 13:53

Wszy towarzyszą człowiekowi od początków ludzkości, co wcale nie oznacza, że powinniśmy się do nich przyzwyczaić.

Wszawica stanowi poważny problem zdrowotny, znacząco obniża komfort życia, a przy tym nadal jest wstydliwym tematem. Na szczęście dziś dysponujemy już bardzo skutecznymi metodami zarówno walki z pasożytami, jak i profilaktyki wszawicy. Pojawienie się tego problemu w domu nie jest więc powodem do paniki. Chcesz wiedzieć, jak wytępić wszy np. przyniesione przez dziecko z przedszkola? Postępuj zgodnie z planem, który krok po kroku omawiamy w naszym poradniku.

Na początek ustalamy, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wszawicą

Zwykle jest tak, że pierwsze podejrzenie wszawicy pojawia się w momencie otrzymania sygnału ze żłobka lub przedszkola o stwierdzeniu takiego przypadku w grupie. Wówczas rodzice powinni na to zareagować w sposób odpowiedzialny, czyli od razu przeprowadzić przegląd głowy dziecka w poszukiwaniu gnid.

Gnidy to jaja wszy głowowej, które są przytwierdzone do podstawy włosa specjalnym cementem. Można je dostrzec podczas przeczesywania włosków pociechy – najlepiej robić to specjalnym grzebykiem z gęsto rozstawionymi zębami, aby od razu wyczesać część gnid (taki grzebyk jest dołączony do preparatu na wszy Pipi Nitolic spray oraz wchodzi w skład rodzinnego zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona).

Nie warto natomiast czekać, aż pojawią się wyraźne sygnały świadczące o obecności wszy na głowie. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim silny świąd powodujący nieodpartą potrzebę drapania się. Taki objaw wszawicy może wystąpić nawet po 2 tygodniach od pierwszego kontaktu z pasożytem, kiedy choroba jest już zaawansowana. Regularne przeglądy głowy dziecka są dużo lepszym rozwiązaniem.

Rada

Pamiętajmy, że wszawica atakuje nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe – więcej o tym możesz przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

To wszawica? Czas sięgnąć po skuteczny preparat

Leczenie wszawicy jest dziś znacznie łatwiejsze i mniej kłopotliwe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Rodzice mogą pamiętać czasy, kiedy wiązało się to m.in. z koniecznością skrócenia włosów. Na szczęście obecnie nie ma potrzeby sięgania po tak drastyczne metody.

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby wytępić wszy, jest zastosowanie wspomnianego wcześniej preparatu Pipi Nitolic spray, który można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Środek ten posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzający bezpieczeństwo jego stosowania. Nie zawiera środków owadobójczych, natomiast bazuje na technologii O-effect® – dzięki niej dokładnie pokrywa powierzchnię włosów, tworząc nieprzyjazne, beztlenowe środowisko dla wszy głowowej.

Co istotne, preparat Pipi Nitolic spray działa natychmiast, gwarantując całkowite rozwiązanie problemu wszawicy już po jednokrotnej aplikacji. Pod tym względem jest o wiele praktyczniejszy w stosowaniu niż  szampon na wszy dla dzieci.

Podkreślmy, że środek na wszy powinien być stosowany przez wszystkich domowników, nawet jeśli nie mają oni objawów wszawicy. Sięgamy po niego profilaktycznie w celu ochrony przed pasożytami, jak również zminimalizowania ryzyka przeniesienia wszy na inne osoby (np. w pracy, w szkole etc.).

Konieczne jest usunięcie gnid i wszy z całego domu

Walka z wszawicą nie może się ograniczać wyłącznie do głów domowników. Trzeba wiedzieć, że pasożyty te potrafią przeżyć poza żywicielem nawet do 48 godzin, gnieżdżąc się np. w tapicerowanych meblach, dywanach, pościeli itd.

Stąd chcąc raz, a porządnie wytępić wszy, należy mocno się przyłożyć do porządków w domu. Dokładnie odkurzamy całe mieszkanie, kilkakrotnie myjemy podłogi wodą z dodatkiem detergentu, a wszelkie materiały – oczywiście w miarę możliwości – pierzemy w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. W przypadku delikatnych tkanin zaleca się zastosowanie specjalnego dodatku do prania Nitolic Wash.

Rada

Kłopotliwe powierzchnie, takie jak tapicerowana sofa czy fotel, których nie można łatwo wyprać w wysokiej temperaturze, zabezpieczamy środkiem Pipi Nitolic prevent plus.

Ochrona przed wszawicą

Wytępienie wszy nie oznacza niestety, że problem już nigdy nie wróci. Jednokrotne przejście wszawicy nie daje odporności na tę chorobę. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka wszawicy, która nie jest wcale ani mocno angażująca, ani uciążliwa.

Podstawą w zapobieganiu wszawicy jest stosowanie się do prostych zasad bezpieczeństwa, które w szczególności warto przekazać dziecku. Mowa o m.in. niepożyczaniu sobie czapek, spinek, opasek czy wsuwek, unikaniu dotykania głową dywanów i zasłon w przestrzeni publicznej (np. w przedszkolu), a także o częstym myciu rąk. Unikanie ryzykownego zachowania już samo w sobie mocno ogranicza prawdopodobieństwo „złapania” pasożytów.

Wiadomo natomiast, że nie zawsze jesteśmy w stanie (zwłaszcza dotyczy to dziecka) zachowywać się zgodnie z zasadami najwyższej higieny. Stąd dobrze jest sięgnąć po specjalny preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus. Po jednokrotnej aplikacji środek ten tworzy film ochronny na powierzchni włosów, co uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela.