Infolinia: +48 800 153 154

Spray odstraszający wszy – jak to właściwie działa? Czy jest skuteczny?

23 września 2020, 16:04

Wszawica jest taką chorobą pasożytniczą, o której najchętniej byśmy zapomnieli i udawali, że w ogóle nie istnieje. Takie podejście się jednak nie sprawdza. Każdy rodzic powinien sobie zdawać sprawę z tego, że bez względu na status majątkowy rodziny i poziom dbałości o higienę dziecka, także jego pociecha może zarazić się wszawicą. Wystarczy krótki kontakt z nosicielem, wymienienie się czapkami, użycie nieswojego grzebienia czy szczotki i problem gotowy. Na szczęście obecnie mamy do dyspozycji bardzo skuteczne środki minimalizujące ryzyko wszawicy. Jednym z nich jest spray odstraszający wszy z rodziny preparatów Pipi Nitolic. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak działa taki spray i dlaczego warto w niego zainwestować.

Wszawica to powszechny problem

Chyba każdy rodzic choć raz spotkał się z informacją o stwierdzeniu przypadku wszawicy w żłobku, przedszkolu czy szkole. Dyrektorzy placówek mają obowiązek przed tym ostrzegać, oczywiście anonimowo, nie zdradzając personaliów nosiciela. Wszystko po to, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Ta choroba pasożytnicza nadal budzi zażenowanie, choć trzeba wyraźnie podkreślić, że wcale nie jest przypadłością wyłącznie ubogich środowisk. Na wszawicę chorują także dzieci z tzw. dobrych domów. Do zarażenia dochodzi bardzo łatwo poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub jakąś należącą do niego rzeczą. Wszy błyskawicznie przenoszą się z jednej głowy na drugą. Mało tego: mogą przetrwać poza ciałem nosiciela nawet przez dwie doby, a więc do zarażenia może dojść na przykład w autobusie czy pociągu, gdy dziecko dotknie głową tapicerowanego oparcia.

Dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko ma wszy.

Mając świadomość tego, jak wysokie jest ryzyko zarażenia, warto postawić na profilaktykę wszawicy. Jej kluczowym elementem jest stosowanie sprayu odstraszającego wszy Pipi Nitolic prevent plus. Dlaczego to najlepszy wybór dla Twojego dziecka?

Jak działa spray odstraszający wszy?

Pipi Nitolic prevent plus to spray przeznaczony do ochrony przed wszawicą i jej rozprzestrzenianiem się. Może być stosowany codziennie na skórę głowy, na włosy oraz – co ważne – na ubrania, które także mogą być siedliskiem wszy ludzkiej. W ten sposób zabezpieczamy je przed przenoszeniem pasożytów z np. przedszkola do domu.

Spray odstraszający na wszy Pipi Nitolic prevent plus działa w sposób fizyczny. Oznacza to, że tworzy na powierzchni włosa film ochronny uniemożliwiający pasożytom zasiedlenie kosmyków oraz złożenie w nich jaj (gnid). Pisząc prościej: użycie preparatu powoduje, że skóra głowy dziecka jest nieprzyjaznym środowiskiem dla pasożytów. Tym samym realnie ograniczamy ryzyko wszawicy oraz zmniejszamy prawdopodobieństwo nawrotu choroby, jeśli dziecko miało z nią wcześniej do czynienia.

To warto wiedzieć

Preparat Pipi Nitolic prevent plus przeszedł pełną ocenę toksykologiczną oraz badania w kierunku działania uczulającego na skórę. Posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Pipi Nitolic prevent plus jest bardzo wygodny w aplikacji, nie zawiera środków owadobójczych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla dziecka. Nie pozostawia plam, nie tłuści włosów, wydziela przyjemny miętowo-cytrynowy aromat. Jego działanie utrzymuje się aż do momentu umycia włosów.

Kiedy warto postawić na prewencję?

Stosowanie sprayu odstraszającego na wszy jest wskazane zawsze wtedy, gdy istnieje podwyższone ryzyko „złapania” wszawicy. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim dzieci. Do przypadków zarażenia najczęściej dochodzi w żłobkach, przedszkolach oraz w szkołach (młodsze klasy), co ma związek z brakiem możliwości zachowania dystansu. Dzieci mają ze sobą bliski kontakt, często wymieniają się czapkami i grzebieniami, przytulają. Wystarczy więc, że jedno z nich będzie nosicielem wszawicy, a zarazić może się cała grupa.

Po spray odstrszający wszy należy sięgnąć od razu po tym, jak otrzymamy informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w placówce, do której uczęszcza dziecko. Ponadto warto zaopatrzyć pociechę w taki preparat przed wyjazdem na wycieczkę klasową, kolonie czy obóz.

Gdy profilaktyka okaże się niewystarczająca

Nawet stosując spray odstraszający wszy trzeba się liczyć z tym, że dziecko mimo wszystko może stać się nosicielem pasożyta. Przyczyny są bardzo różne – mogło zapomnieć zabezpieczyć włosy czy ubranie, rodzice mogli zbyt późno rozpocząć działania prewencyjne etc. Tak czy inaczej w momencie, gdy dojdzie już do zarażenia, trzeba szybko zacząć działać.

To warto wiedzieć

Charakterystyczne objawy wszawicy, czyli przede wszystkim silny świąd, występują dopiero po około 2-3 tygodniach od zarażenia. Wcześniej można natomiast zauważyć białe jajeczka przyczepione do włosów – to gnidy.

Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie: leczeniem wszawicy musi zostać objęta cała rodzina, nawet jeśli pozostali domownicy nie obserwują u siebie żadnych objawów. Skutecznym i ekonomicznym sposobem na wszawicę jest zakup zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w którego skład wchodzą: specjalistyczny preparat na wszy i gnidy, grzebień do wyczesywania gnid oraz spray odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus.

Taki zestaw pozwoli kompleksowo rozprawić się z problemem wszawicy jednej osobie z długimi włosami albo dwóm z włosami o średniej długości lub czterem z krótką fryzurą.