Infolinia: +48 800 153 154

Szampon na wszy zapobiegawczo? Istnieje lepsze rozwiązanie

29 maja 2024, 08:16

Profilaktyka wszawicy to bardzo ważne zagadnienie, z którym przede wszystkim powinni się zapoznać rodzice dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Profilaktyka wszawicy to bardzo ważne zagadnienie, z którym przede wszystkim powinni się zapoznać rodzice dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To właśnie najmłodsi tworzą główną grupę ryzyka tej choroby pasożytniczej, która z łatwością szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, w których trudno jest zachować dystans społeczny. Na szczęście z wszawicą można skutecznie walczyć, jak i jej zapobiegać. Grunt, to sięgnąć po odpowiedni preparat, niekoniecznie po szampon na wszy. Zapobiegawczo lepiej jest wybierać produkty dedykowane i o wysokiej skuteczności, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Profilaktyka wszawicy, czyli najlepszy sposób na ochronę przed nieprzyjemną chorobą

Zapobieganie wszawicy nie musi być ani uciążliwe, ani kosztowne, ani wymagać zmiany rodzinnego rytmu dnia. Wszystko bazuje na kilku prostych zasadach. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie głowy dziecka pod kątem obecności gnid, czyli jaj wszy, które można zauważyć u nasady włosów. Robimy to nie tylko po informacji, że w przedszkolu czy w szkole stwierdzono przypadek wszawicy, ale w całym sezonie podwyższonego ryzyka choroby – czyli w okresie od września do czerwca.

Kolejną wskazówką jest przekazanie dziecku podstawowych zasad i nawyków higienicznych. Warto uczulić pociechę na to, aby nie pożyczała swoich rzeczy koleżankom i kolegom, szczególnie czapki, szalika, szczotki do włosów, spinek, gumek etc.

Jeśli dziecko ma dłuższe włosy, to codziennie przed wyjściem do żłobka czy przedszkola warto zadbać o ich upięcie tak, aby nie zwisały swobodnie i nie dotykały podłogi w trakcie zabawy.

To jest ważne:

Wesz głowowa może przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin, dlatego często przenosi się za pośrednictwem różnych przedmiotów codziennego użytku.

Więcej o tym, jak zapobiegać wszawicy, przeczytasz w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Jaki preparat stosować zapobiegawczo? Szampon na wszy?

Szampony na wszy cieszą się sporą popularnością wśród rodziców, ponieważ są relatywnie tanie i łatwe w stosowaniu. Pamiętajmy natomiast o jednym: mówimy tutaj o środku leczniczym, nie ochronnym.

Standardowy szampon wspomaga leczenie wszawicy, natomiast jej nie zapobiega, ponieważ po spłukaniu nie tworzy na włosach warstwy uniemożliwiającej pasożytom zagnieżdżenie się na włosach dziecka. Taką właściwość ma Pipi Nitolic prevent plus, czyli jeden z najchętniej wybieranych przez rodziców środków ochronnych stosowanych w profilaktyce wszawicy.

Czym jest Pipi Nitolic prevent plus?

Jest to specjalistyczny produkt, który działa odstraszająco na wszy, tworząc na powierzchni włosa ochronny film uniemożliwiający pasożytom złożenie jaj. Preparat jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych, może być stosowany codziennie i jest bardzo wydajny, wystarczając nawet na 60 aplikacji. Jego dodatkową zaletą jest przyjemny zapach mięty i cytryny oraz to, że nie tłuści włosów ani nie pozostawia plam na ubraniach.

Pipi Nitolic Prevent Plus jest jednym z najchętniej wybieranych preparatów profilaktycznych na wszy. Jest to wygodny w aplikacji spray, który można stosować codziennie, szczególnie w okresach zwiększonego ryzyka wszawicy, czyli jesienią i zimą. Preparat jest łatwy w użyciu, ponieważ wystarczy nacisnąć atomizer, aby rozpylić go na włosach i ubraniach. Naturalne składniki zapewniają bezpieczeństwo stosowania zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Porada eksperta:

Dla dzieci, które nie lubią aplikacji środków w sprayu, alternatywą mogą być gumki do włosów Nitolic prevent, które stopniowo uwalniają zapach odstraszający wszy. Gumki są wygodne w użyciu i pozwalają na ciasne upięcie włosów, co dodatkowo zwiększa ochronę przed wszawicą.

Podsumowanie

Stosowanie szamponu na wszy zapobiegawczo nie ma większego sensu, ponieważ nie są to preparaty przeznaczone na cele profilaktyki wszawicy. Lepiej sięgnąć po sprawdzony, dedykowany środek ochronny, jakim jest Pipi Nitolic prevent plus, który można stosować u wszystkich członków rodziny, np. podczas wakacji (z uwagi na ryzyko „złapania” wszy w hotelu, pensjonacie, środkach komunikacji zbiorowej etc.).

Jeśli natomiast już przytrafi się, że np. dziecko wróci do domu z wszami na głowie, to radzimy nie panikować i od razu podjąć leczenie z użyciem Pipi Nitolic spray, specjalistycznego preparatu, który usuwa do 100% wszy i gnid już po jednokrotnej aplikacji.