Wszawica to powszechna choroba pasożytnicza, która wcale nie od razu daje specyficzne objawy. Silny świąd skóry głowy, karku i twarzy może pojawić się nawet dopiero po około 2 tygodniach od zarażenia. Można natomiast wcześniej zdiagnozować chorobę – wystarczy tylko wiedzieć, jak rozpoznać jajeczka wszy. Choć dostrzeżenie wszy na głowie jest stosunkowo trudne, to już jajeczka, czyli gnidy, można zauważyć gołym okiem. Ich obecność jest niezawodnym sygnałem, że czas rozpocząć leczenie wszawicy.
Jaja wszy, czyli gnidy. Co to jest?
Jajeczka wszy, potocznie nazywane gnidami, są często mylone ze zwykłym łupieżem. Rzeczywiście, mają podobny wygląd, charakteryzując się biało-żółtym lub perłowym kolorem oraz wielkością od około 0,5 do 1,5 mm. Główna różnica w porównaniu z łupieżem sprowadza się do tego, że gnidy mają owalny kształt, a na szczycie jajeczka można dostrzec niewielki otwór z wieczkiem – to przez niego wydostaną się larwy. Ponadto gnidy nie odpadają samoistnie, nawet podczas energicznego poruszania głową.
Jeśli więc rodzice otrzymują informację ze żłobka, przedszkola czy szkoły, że na terenie placówki potwierdzono przypadek wszawicy, to w pierwszej kolejności powinni przeprowadzić bardzo dokładny przegląd głowy dziecka. Objawy wszawicy w początkowej fazie nie są specjalnie dokuczliwe, dlatego nie należy polegać na tym, że skoro dziecko się nie drapie i na nic nie uskarża, to najwyraźniej uniknęło zarażenia.
Gdzie na głowie znajdują się gnidy?
Wiemy już, jak wyglądają jaja wszy. Czy jednak jest ich bardzo dużo? To już zależy od skali infestacji, jednak można przyjąć, że jedna dorosła wesz składa od ośmiu do dziesięciu jaj na dobę. Łatwo jest więc sobie wyobrazić, jak szybko na głowie dziecka zalęgnie się cała kolonia pasożytów.
To warto wiedzieć:
Larwy wykluwają się z jaj po około tygodniu od złożenia gnid. Szybko dorastają i wtedy same zaczynają cykl rozrodczy. Trzeba zatem reagować szybko i zwalczać wszawicę nawet jeszcze przed wystąpieniem typowych objawów, na czele ze świądem.
Jeśli rodzice nie mają do końca pewności, czy dziecko rzeczywiście ma wszawicę, czy może „tylko” łupież, to mogą przeprowadzić prosty test. Poproś pociechę, aby zamaszyście potrząsnęła głową. Jeśli nic nie zacznie się sypać z włosów, to znak, że jednak natrafiliśmy na gnidy. Są one mocno przytwierdzone do podstawy włosa substancją o konsystencji kleju, szczególnie za uszami i na wysokości karku, rzadziej natomiast na szczycie głowy.
Gdy nie ma już żadnych wątpliwości, że zlokalizowaliśmy gnidy na głowie dziecka, trzeba od razu przejść do działania. Rozpoczynając leczenie wszawicy na tak wczesnym etapie, jeszcze przed wystąpieniem objawów, zaoszczędzimy dziecku nieprzyjemnego swędzenia oraz unikniemy ryzyka powikłań, włącznie ze stanami zapalnymi skóry czy miejscowym łysieniem (spowodowanym intensywnym drapaniem się).
Jak usunąć gnidy?
Na pewno nie zrobimy tego sięgając po pierwszy-lepszy szampon. Jaja wszy są tak mocno przytwierdzone do podstawy włosa, że nie da się ich pozbyć poprzez mycie głowy. W takim razie jak usunąć gnidy?
Pierwszą i najważniejszą czynnością jest sięgnięcie po specjalistyczny środek na wszy. To dużo lepsze rozwiązanie niż np. popularne wśród rodziców szampony na wszy i gnidy dla dzieci. Produktem rekomendowanym przez ekspertów jest zestaw Pipi Nitolic, w którego skład wchodzą preparat na wszy Pipi Nitolic oraz specjalny grzebień o gęstym rozstawie zębów, który idealnie nadaje się do wyczesywania gnid.
Wspomniany środek na wszy działa natychmiast, tworząc niesprzyjające warunki środowiskowe dla pasożytów. Szczelnie pokrywa powierzchnię włosów, dzięki czemu mamy pewność pozbycia się wszystkich faz rozwojowych wszy. Bezpośrednim efektem użycia preparatu jest unieszkodliwienie gnid, larw oraz dorosłych wszy.
Ważne!
Pipi Nitolic nie zawiera środków owadobójczych i posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzający bezpieczeństwo jego stosowania.
Po kilku chwilach od aplikacji środka Pipi Nitolic można już przystąpić do usuwania gnid. W tym celu sięgamy po dołączony do zestawu grzebień i pasmo po paśmie przeczesujemy nim włosy dziecka, po każdym przeciągnięciu pozbywając się jaj z powierzchni przyrządu.
Gdy wiemy już, że na głowie dziecka nie znajdują się żadne jaja wszy, można umyć pociesze włosy ulubionym szamponem. Na tym kończy się właściwy etap leczenia wszawicy – dziecko uniknie rozwoju infekcji, nie będzie się też uskarżać na męczące swędzenie.
Jak zabezpieczyć dziecko przed nawrotem wszawicy?
Jednokrotne przejście wszawicy niestety nie gwarantuje 100% ochrony przed tą chorobą pasożytniczą. Dlatego dobrze będzie postawić na profilaktykę i sięgnąć po specjalistyczny spray odstraszający wszy z serii Pipi Nitolic.
Pipi Nitolic prevent plus to środek tworzący film ochronny na powierzchni włosów, uniemożliwiający pasożytom zagnieżdżenie się na głowie człowieka i złożenie jaj. Ochrona trwa do momentu umycia włosów. Produktu można także używać do zabezpieczania ubrań.
Preparat wydziela przyjemny zapach i nie tłuści włosów – można go stosować nawet codziennie, szczególnie w okresie wzmożonej aktywności wszy głowowej, czyli jesienią i zimą, podczas wakacyjnych wyjazdów czy zawsze wtedy, gdy wiemy, że w środowisku dziecka pojawił się przypadek wszawicy.
Dodajmy, że Pipi Nitolic prevent plus jest również dostępny w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.
Podsumowanie
W ramach podsumowania krótko odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście jaj wszy, czyli gnid.
Gnida – co to znaczy?
Gnidy to potoczne określenie na jaja wszy ludzkiej, czyli jednego z najczęstszych pasożytów człowieka. Często niepoprawnie nazywa się je „małymi wszami”. Warto wiedzieć, że gnida to początkowe stadium rozwojowe owada, z którego następnie wykluje się larwa. W sieci można bez problemu znaleźć zdjęcia gnid i dorosłych wszy.
Jak odróżnić jajeczka wszy od łupieżu?
Jajeczka wszy, czyli gnidy, mają perłowy lub biało-żółty kolor oraz owalny kształt. Są mocno przytwierdzone do podstawy włosów przy pomocy tzw. cementu. W odróżnieniu od łupieżu nie opadają samoistnie, nie da się ich po prostu strząsnąć, wymagają wyczesywania.
Gdzie szukać gnid?
Samica wszy głowowej przytwierdza gnidy do podstawy włosa, tuż przy skórze głowy, najczęściej za uszami i w linii karku. Jajeczka wszy można dostrzec gołym okiem podczas przeglądu głowy, rozdzielając pasma włosów.
Ile jaj składa wesz głowowa?
W ciągu całego życia, które trwa około 40 dni, samica wszy jest w stanie złożyć nawet do 330 jaj. Tak intensywny cykl rozrodczy sprawia, że krótko po zarażeniu wszawicą dochodzi do masowej infestacji, czyli zasiedlenia głowy przez pasożyty w różnych stadiach rozwojowych.
Jak usunąć gnidy?
Zaczynamy od sięgnięcia po preparat na wszy i gnidy, najlepiej działający kontaktowo, który odcina pasożytom dopływ powietrza i prowadzi do ich zasuszenia. Następnie przystępujemy do wyczesywania gnid, robiąc to przy pomocy gęstego grzebienia. Po pozbyciu się gnid myjemy głowę delikatnym szamponem.
Gnidy we włosach u dziecka – czy to wszawica?
Tak, obecność gnid niezawodnie świadczy o wszawicy. O wiele łatwiej jest dostrzec jaja pasożytów niż dorosłe osobniki, dlatego podczas przeglądu głowy zwracamy szczególną uwagę na gnidy – warto podłożyć białą chusteczkę lub kartkę papieru, na którą będą opadać jaja wszy podczas przeczesywania włosów.