Infolinia: +48 800 153 154

Czego nie lubią wszy?

21 marca 2024, 15:35

Czego nie lubią wszy? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Wszy, czyli niewielkie pasożyty bytujące na ludzkim organizmie, wywołują wszawicę, jedną z najpowszechniejszych chorób towarzyszących człowiekowi. Wszawica szczególnie szybko szerzy się w dużych skupiskach, zwłaszcza tam, gdzie trudno jest zachować dystans społeczny i wysoki reżim higieniczny – w żłobkach, przedszkolach, w szkołach, podczas obozów młodzieżowych czy kolonii. Zagrożenie tą chorobą jest na tyle realne, że każdy rodzic powinien znać podstawowe zasady profilaktyki wszawicy. Nie są one wcale ani uciążliwe, ani nie wymagają dużego zaangażowania. Bazują głównie na odstraszaniu pasożytów poprzez stosowanie drażniących dla nich środków. Czego nie lubią wszy? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Tych zapachów nie znoszą wszy

Wszy są bardzo wyczulone na niektóre zapachy. Dobra informacja jest taka, że mówimy tutaj o aromatach przyjemnych dla większości ludzi, dzięki czemu stosowanie preparatów emitujących takie zapachy nie stanowi wielkiego problemu – nazwijmy to tak – „towarzyskiego”.

O jakich zapachach mowa? Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się wszy na głowie, warto sięgać po preparaty wydzielające aromat drzewa herbacianego, lawendy, kokosu, anyżu czy jaśminu. Każdy z tych zapachów działa na pasożyty drażniąco i zniechęca je do gnieżdżenia się na głowie potencjalnego nosiciela.

Rada

Można się spotkać z praktyką stosowania olejków eterycznych wydzielających wyżej wymienione zapachy, co ma stanowić skuteczną metodę profilaktyki. Nie jest to natomiast zbyt wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, u których dużo lepiej sprawdzają się specjalne preparaty na wszy i gnidy.

Wysoka temperatura

Napisać, że wszy nie lubią wysokiej temperatury, to eufemizm. W rzeczywistości temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza są dla tych pasożytów zabójcze, skutecznie je neutralizują. Stąd zaleca się, aby w przypadku stwierdzenia wszawicy np. u dziecka, wyprać ubrania, pościele, koce, zasłony i pluszowe zabawki w wysokiej temperaturze, a tapicerowane meble potraktować np. parownicą.

Problem w tym, że nie wszystkie materiały można prać w tak wysokiej temperaturze. Do prania delikatnych tkanin zalecamy stosowanie specjalnego dodatku Nitolic Wash, który pozwala wyeliminować wszy nawet w niskiej temperaturze.

Preparaty do leczenia wszawicy

Trudno tutaj oczywiście mówić o tym, że wszy ich nie lubią, ponieważ są to preparaty zwyczajnie eliminujące te pasożyty. Podkreślmy przy tym, że nie mamy na myśli środków zawierających substancje owadobójcze, ale bezpieczne dla człowieka i środowiska szampony na wszy dla dzieci oraz przede wszystkim preparat Pipi Nitolic w sprayu.

Pipi Nitolic dzięki technologii O-effect szczelnie pokrywa włosy, odcinając wszom i gnidom dopływ tlenu. W ten sposób następuje ich dehydratacja (wysuszenie). Środek działa już po pierwszej aplikacji, eliminując do 100% pasożytów.

Preparaty do stosowania profilaktycznego

Omówioną wcześniej „awersję” wszy do niektórych zapachów wykorzystują producenci specjalistycznych preparatów odstraszających, które pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko zarażenia wszawicą, nawet w środowisku nosicieli tej choroby.

Jednym z najchętniej wybieranych preparatów jest Pipi Nitolic prevent plus, czyli środek na wszy, który działa w sposób fizyczny, tworząc na powierzchni włosa ochronny film uniemożliwiający pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj.

Ochronę przed wszawicą wspomagają również gumki do włosów Pipi Nitolic prevent, które stopniowo uwalniają działający drażniąco na wszy zapach, nie zawierając przy tym żadnych środków chemicznych i owadobójczych. Gumki to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie rekomendowane rodzicom dziewczynek i chłopców z dłuższymi włoskami.

Produkty Pipi NITOLIC są dostępne w aptekach na terenie całego kraju oraz w sprzedaży internetowej na www.sklep.icbpharma.pl.