Infolinia: +48 800 153 154

Cyklometikon – co to jest i jakie ma znaczenie w kontekście leczenia wszawicy?

2 września 2021, 14:13

Dlaczego szczególną uwagę warto zwrócić na środki zawierające cyklometikon? Czym on właściwie jest? Wszystko rozjaśni się po przeczytaniu naszego artykułu.

Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo gotowych preparatów na wszy. Różnią się nie tylko ceną, pojemnością i sposobem aplikacji, ale także składem. To on powinien być najważniejszym kryterium wyboru środka wspierającego leczenie wszawicy, ponieważ od składu zależy zarówno skuteczność danego preparatu, jak i bezpieczeństwo jego stosowania. Dlaczego szczególną uwagę warto zwrócić na środki zawierające cyklometikon? Czym on właściwie jest? Wszystko rozjaśni się po przeczytaniu naszego artykułu.

Cyklometikon, czyli?

Nazwa tej substancji brzmi dość groźnie, tymczasem okazuje się, że jest ona obecna w wielu popularnych kosmetykach pielęgnacyjnych, środkach myjących oraz właśnie preparatach na wszy. Cyklometikon to bezbarwna, płynna i bezwonna mieszanka silikonów, której odkrycie zrewolucjonizowało rynek kosmetyczny. Wykorzystuje się ją m.in. jako bazę lub składnik bazy w ogromnej części produktów do pielęgnacji ciała.

Charakterystyczną cechą cyklometikonu jest to, że rozpuszcza się w nim większość składników rozpuszczalnych w oleju. Dlatego jest często stosowany jako nośnik olejków zapachowych – chociażby w perfumach czy aerozolach do ciała, pościeli, ubrań etc.

Cyklometikon a wszy

Cyklometikon jest powszechnie stosowany do produkcji repelentów, czyli szerokiej grupy produktów odstraszających owady – przede wszystkim mole, kleszcze, komary, ale także wszy. Kluczową zaletą tego preparatu w leczeniu wszawicy jest fakt, iż działa jak warstwa ochronna. Szczelnie pokrywa powierzchnię włosów, a także same wszy i gnidy (czyli jaja wszy), blokując im podstawowe procesy życiowe.

Pisząc wprost: po zastosowaniu środka na wszy i gnidy z cyklometikonem dorosłe pasożyty się duszą, natomiast ich jaja wysuszają. Działanie jest natychmiastowe, dzięki czemu nie ma potrzeby powtarzania aplikacji – jest to ogromna zaleta z punktu widzenia rodziców małych dzieci, które nie są zbyt cierpliwe i często buntują się przeciwko myciu głowy, co utrudnia zastosowanie np. szamponu na wszy.

Ważną właściwością cyklometikonu jest to, że rozpuszcza on substancję, przy pomocy której wszy przytwierdzają gnidy do podstawy włosa (nazywaną potocznie cementem). Pozwala to bardzo szybko pozbyć się jaj z głowy dziecka, nawet bez konieczności wielokrotnego mycia włosów. Wystarczy tutaj użyć specjalnego grzebienia, który jest dołączony do preparatu przeciwko wszom Pipi Nitolic, jak również wchodzi w skład rodzinnego zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona.

Najważniejsze zalety preparatów na wszy z cyklometikonem

Poza opisaną już skutecznością oraz łatwością stosowania środki na wszy i gnidy zawierające cyklometikon mają szereg innych zalet. Te szczególnie istotne wymieniamy poniżej:

  • Pełne bezpieczeństwo – cyklometikon jest substancją nietoksyczną, w przeciwieństwie do popularnych środków owadobójczych, na czele z DEET. Dzięki temu preparaty bazujące na cyklometikonie mogą być stosowane u dzieci, jak również u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dobrym przykładem będą produkty z linii Pipi Nitolic, które posiadają Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i zostały poddane ocenie toksykologicznej, która wykazała, że są bezpieczne dla ludzi. Produkty te nie zawierają środków owadobójczych.
  • Brak lekooporności – jest to bardzo ważna zaleta z punktu widzenia generalnie walki z wszawicą. Pasożyty stale ewoluują i dostosowują się do coraz trudniejszych warunków bytowych, w efekcie czego wiele preparatów na wszy i gnidy, które były skuteczne lata temu, dziś działa znacznie gorzej lub wcale. Ten problem nie dotyczy środków zawierających cyklometikon.
  • Dobra tolerancja – szczegółowe badania nad cyklometikonem potwierdziły, że jest to substancja dobrze tolerowana przez ludzki organizm, nieuczulająca i niepowodująca istotnych skutków ubocznych. Dzięki temu może być tak powszechnie stosowana w popularnych produktach kosmetycznych i wyrobach medycznych.

Pipi Nitolic, czyli rodzina preparatów na wszy z cyklometikonem

Pipi Nitolic to linia produktów przeznaczonych zarówno do leczenia, jak i profilaktyki wszawicy. Obejmuje ona wyroby medyczne zawierające cyklometikon. Najpopularniejszym preparatem jest wspomniany wcześniej Pipi Nitolic spray, który może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wykorzystuje technologię O-effect, dzięki której pokrywa całą powierzchnię włosa i rozwiązuje problem wszawicy już po jednorazowej aplikacji.

W linii Pipi Nitolic znajdują się także inne produkty przydatne w zwalczaniu oraz zapobieganiu wszawicy, m.in. spray Pipi Nitolic prevent plus (do ochrony przed wszawicą) czy praktyczne gumki do włosów Nitolic prevent.

Więcej o składzie preparatu na wszy i gnidy Pipi Nitolic można przeczytać na stronie https://nitolic.pl/dla-farmaceutow-i-lekarzy/.