Czym właściwie jest nimfa wszy?
Pokrótce omówmy cykl rozrodczy wszy głowowej. Gdy już dojdzie do kontaktu z nosicielem i pasożyt przeniesie się na głowę nowego żywiciela, to samica wszy zacznie składać jaja nazywane potocznie gnidami. Samica przytwierdza je do podstawy włosów przy pomocy specjalnego cementu, dzięki któremu nie ma możliwości zrzucenia jaj podczas np. zamaszystego poruszania głową – trzeba je wyczesać przy pomocy specjalnego grzebienia z gęstymi, metalowymi ząbkami.
Po około tygodniu gnidy przechodzą w postać nimfy wszy. Są to po prostu młode osobniki, które w krótkim czasie osiągają dojrzałość płciową i po kolejnych dwóch tygodniach od wyklucia zaczynają składać własne jaja. W konsekwencji na głowie nosiciela w jednym czasie mogą bytować setki pasożytów, których kolonizacja nazywana jest właśnie wszawicą.
Dowiedz się, jakie są typowe objawy wszawicy, aby móc wcześnie zareagować i podjąć skuteczne leczenie tej choroby pasożytniczej.
Jak wykryć obecność wszy?
Wcześniej wspomnieliśmy, że wszy na głowie przez około 2 tygodnie nie dają żadnych czytelnych sygnałów mogących świadczyć o ich obecności. Dlatego trzeba tutaj zachować czujność, szczególnie w stosunku do dziecka. Jeśli pojawiła się informacja ze żłobka, przedszkola czy szkoły o stwierdzeniu przypadku wszawicy, to koniecznie przeprowadzamy przegląd skóry głowy pociechy – robimy to codziennie wieczorem. Szukamy przede wszystkim gnid, czyli jaj. Nimfa wszy jest trudna do zauważenia. Warto od razu obalić popularny mit: wszy nie skaczą i nie latają.
Poniżej opisujemy popularną metodę na wykrycie wszy na głowie. Jest prosta i idealna dla rodziców, którzy nie bardzo wiedzą, jak rozpoznać gnidy. To także świetny sposób dla wszystkich osób, które chcą przeprowadzić przegląd własnej głowy bez niczyjej asysty.
Krok 1:
Przygotuj białą kartkę, chusteczkę higieniczną ręcznik kuchenny. Połóż na blacie, stole etc.
Krok 2:
Pochyl głowę nad kartką/ręcznikiem i zacznij czesać włosy (koniecznie suche).
Krok 3:
Zaobserwuj, czy na kartce/ręczniku nie widać czarnych punkcików. Jeśli niektóre z nich się ruszają, to na 100% masz problem z wszawicą.
Podkreślmy przy tym, że wszy wypadające z włosów podczas czesania w większości są osobnikami na ostatnim etapie życia. Nie należy się więc sugerować tym, że po kilku minutach czesania kartka jest już czysta – ten zabieg wcale nie rozwiązał problemu. Na głowie nadal bytują nimfy wszy, a do podstawy włosów przyczepione są gnidy, z których za chwilę wyklują się młode osobniki.
Jak usunąć gnidy? Kompleksowy poradnik znajdziesz w jednym z artykułów opublikowanych na naszej stronie.
Na czym polega skuteczne leczenie wszawicy?
Pojawienie się wszy na głowie jest równoznaczne z rozwojem wszawicy, która lada moment zacznie dawać o sobie znać. Charakterystycznym i bardzo uciążliwym objawem tej choroby pasożytniczej jest swędzenie całej głowy, karku, a nawet twarzy. Świąd jest na tyle intensywny, że trudno jest się powstrzymać przed drapaniem – a już szczególnie dziecku. Dlatego wszawica często prowadzi do powikłań w postaci np. zapalenia skóry czy miejscowego łysienia spowodowanego intensywnym drapaniem.
W momencie zyskania pewności, że mamy do czynienia z wszawicą, należy rozpocząć leczenie. Sięgamy po odpowiedni środek na wszy, który okaże się skuteczny zarówno w walce z dorosłymi osobnikami, jak i nimfami oraz gnidami.
Szczególnie dobrą opinią zarówno wśród specjalistów, jak i rodziców cieszy się spray Pipi Nitolic. To specjalistyczny preparat na wszy i gnidy, który eliminuje 100% pasożytów już po jednokrotnej aplikacji. Środek tworzy niesprzyjające dla wszy środowisko, przez co nie mogą się one rozmnażać. Wówczas wystarczy już tylko użyć dołączonego do zestawu grzebienia i wyczesać dorosłe osobniki, nimfy wszy oraz gnidy, a następnie dokładnie umyć głowę.
Nie zapominajmy natomiast, że wszawica ma tendencję do nawracania – jednokrotne przejście choroby nie daje na nią odporności. Stąd bardzo ważne jest, aby zapobiegać wszawicy poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. To podstawa profilaktyki wszawicy.
Najlepszym wyborem będzie tutaj preparat Pipi Nitolic prevent plus. Środek ten tworzy na powierzchni włosów szczelny film ochronny, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nosiciela. Działanie preparatu utrzymuje się aż do umycia włosów.
Leczenie wszawicy, jak i zapobieganie chorobie powinno objąć całą rodzinę, dlatego rekomendujemy zakup zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona. Obejmuje on preparat Pipi Nitolic prevent plus, spray Pipi Nitolic, a także wygodny grzebień do wyczesywania gnid.