Infolinia: +48 800 153 154

Co na wszy, czyli jak zapobiec nawrotowi wszawicy?

20 stycznia 2021, 11:38

„Państwa dziecko ma wszawicę” – taki komunikat co roku otrzymują dziesiątki tysięcy rodziców w Polsce. Pojawia się zakłopotanie, wstydliwy rumień na twarzy i myśl „jak mogło do tego dojść?!”. Prawda jest taka, że wszawica już dawno przestała być traktowana, jako choroba niskich warstw społecznych. Zarazić nią można się równie łatwo w przedszkolu publicznym, jak i w prywatnej, elitarnej placówce – nie ma tutaj żadnej reguły. Wielu rodziców niesłusznie zakłada, że jeśli dziecko raz przeszło wszawicę, to jest już na nią uodpornione. To niestety tak nie działa. Aby zapobiec nawrotowi choroby trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed nią pociechę. Co na wszy wybrać? Jakie rozwiązania okazują się być najskuteczniejsze? Mamy kilka propozycji.

Wszawicy można zapobiec

Leczenie wszawicy nie jest bardzo skomplikowane, ani czasochłonne. Obecnie dysponujemy skutecznymi preparatami na wszy i gnidy, które są w stanie rozwiązać ten problem praktycznie od ręki – najlepszym przykładem jest tutaj Pipi Nitolic spray z grzebieniem. Pomimo tego zachęcamy, aby jednak stawiać na profilaktykę wszawicy.

Istnieje szereg zasad pozwalających znacząco ograniczyć ryzyko „złapania” wszawicy. Tutaj ważną rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni wpoić te rady swoim dzieciom – zwłaszcza, jeśli są już na tyle duże, że potrafią np. zadbać o zachowanie dystansu. Kilka wskazówek wymieniamy poniżej:

  • Dbanie o higienę głowy – w profilaktyce wszawicy ważne jest, aby minimum raz w tygodniu myć dziecku włosy dobrym szamponem dopasowanym do wieku pociechy. Wskazane jest również użycie odżywki, która ułatwi rozczesanie włosków. Jest to świetna okazja do tego, aby zrobić przegląd kosmyków i skóry głowy dziecka w poszukiwaniu gnid, czyli jaj wszy – najbardziej charakterystycznego objawu wszawicy przed pojawieniem się świądu.
  • Niewymienianie się rzeczami osobistymi – przedszkolakowi, a tym bardziej dziecku szkolnemu można już wytłumaczyć, że nie powinno dzielić się z koleżankami i kolegami swoimi rzeczami, które mają bezpośredni kontakt z głową, jak czapka, spinki, gumki do włosów, opaska, nauszniki etc. Takie przedmioty mogą być siedliskiem wszy głowowej, która łatwo przeniesie się z nich na głowę dziecka.
  • Związywanie dłuższych włosów – to zasada, do której powinni się stosować rodzice dziewczynek oraz chłopców noszących dłuższą fryzurę. Wszy mogą przenieść się na głowę dziecka już podczas krótkiego kontaktu włosów z siedliskiem pasożytów – wystarczy, że np. końcówki kosmyków dotkną dywanu w przedszkolu. Dlatego rozsądnie jest związywać dziecku włosy przed posłaniem go do placówki – można do tego używać specjalnych gumek do włosów Nitolic prevent.
  • Regularny przegląd głowy dziecka – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy rodzice otrzymują komunikat ze żłobka, przedszkola czy szkoły o stwierdzeniu przypadku wszawicy. Wówczas przesadą nie będzie nawet codzienne przeglądanie włosów i skóry głowy w poszukiwaniu gnid. Pamiętajmy, że wszawica daje typowe dla siebie objawy (swędzenie) dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia.

Stosowanie się do tych zasad w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko ponownego zakażenia się wszawicą. Warto jednak sięgnąć także po inne rozwiązania, dzięki którym zapewnimy dziecku kompleksową ochronę.

Polecany środek zapobiegający rozwojowi wszawicy

Niezależnie od tego, czy dziecko miało już wszawicę czy „jeszcze” nie, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w specjalny preparat odstraszający wszy. Na rynku znajdziemy kilka takich środków, jednak pierwszym wyborem wielu rodziców, rekomendowanym też przez ekspertów, jest Pipi Nitolic prevent plus.

Ten produkt z linii Nitolic działa w sposób fizyczny, czyli tworzy film ochronny na powierzchni włosów dziecka. Zawarte w środku substancje tworzą wrogie środowisko dla wszy głowowej, dzięki czemu nie ma ona warunków, aby przeżyć we włosach dziecka (lub osoby dorosłej – preparat może być stosowany także np. przez rodziców). Tym samym nawet w sytuacji, gdyby pociecha miała kontakt z nosicielem, to nie zachoruje na wszawicę.

Pipi Nitolic prevent plus posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i został poddany ocenie toksykologicznej, która wykazała, że jest bezpieczny dla ludzi. Produkt nie zawiera środków owadobójczych, wydziela przyjemny miętowo-cytrynowy zapach i nie tłuści włosów, a przy tym łatwo się zmywa.

Rada

Pipi Nitolic prevent plus warto stosować nie tylko w tzw. sezonie wszawicy, ale też podczas wakacji, zwłaszcza kolonii czy obozu. Środek powinien znaleźć się w kosmetyczce dziecka.

Profilaktyka dla całej rodziny

Wszawica jest chorobą zagrażającą wszystkim domownikom, dlatego ochroną przed zarażeniem należy objąć całą rodzinę. Tutaj najlepszym, a przy tym najekonomiczniejszym wyborem będzie zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w którego skład wchodzą płyn na wszy Pipi Nitolic spray z grzebieniem oraz wspomniany już środek Pipi Nitolic prevent plus. Zestaw ten wystarczy dla czterech osób z krótkimi włosami lub dwóch z włosami półdługimi lub jednej z dłuższą fryzurą.

Wykorzystując wszystkie wskazówki zawarte w tym poradniku możesz realnie uchronić swoje dziecko przed nawrotem wszawicy lub pierwszym zachorowaniem. To wystarczający argument – zwłaszcza, że wszawica jest bardzo nieprzyjemną i wciąż wstydliwą chorobą.