Infolinia: +48 800 153 154

Jak usunąć gnidy? Poradnik krok po kroku

27 listopada 2020, 11:32

Gnidy to jaja wszy głowowej, które są bezpośrednim objawem wszawicy. Ich pojawienie się na głowie dziecka zwiastuje, że całą rodzinę będzie czekać leczenie – musi ono objąć wszystkich domowników.

Nie obejdzie się też bez zrobienia wielkich porządków w domu czy mieszkaniu. Zanim to jednak nastąpi trzeba skupić się na dziecku i uwolnić je od nieznośnego swędzenia. Jak zatem usunąć gnidy i skutecznie zawalczyć z wszawicą? Przygotowaliśmy poradnik, w którym opisujemy całą procedurę krok po kroku.

Krok 1: sprawdzamy, czy to na pewno wszawica

O tym, że dziecko może mieć wszawicę niezawodnie świadczy intensywne drapanie się pociechy po głowie. Warto natomiast wiedzieć, że ten objaw występuje dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia, kiedy infekcja jest już zaawansowana. Stąd tak ważne jest, aby rodzice bardzo często dokonywali profilaktycznego przeglądu skóry głowy dziecka. Najlepiej będzie robić to codziennie wieczorem, nie czekając na to, aż pojawi się świąd.

Regularne przeglądanie głowy dziecka ma szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy pociecha uczęszcza do żłobka lub przedszkola – są to „rozsadniki wszawicy”, bo właśnie w tych placówkach najczęściej dochodzi do zakażenia. Wynika to po prostu z nieostrożnych, ale jednocześnie naturalnych dla dzieci odruchów, jak pożyczanie sobie czapek, opasek, spinek, grzebyków, szczotek, przytulanie się, kulanie po podłodze etc.

Dokładną instrukcję, jak sprawdzić czy dziecko ma wszy, podajemy w osobnym artykule.

Krok 2: sięgamy po preparat na wszy

Walkę z wszawicą zawsze zaczynamy od zastosowania specjalnego preparatu na wszy. Nie ma sensu usuwać gnid z głowy dziecka przed zwalczeniem gnieżdżących się na niej pasożytów. Dopiero po ich wyeliminowaniu możemy zabrać się za wyczesywanie martwych wszy oraz złożonych przez nie jaj.

Wybór specjalistycznych preparatów jest bardzo duży. Szczególnie popularne wśród rodziców są szampony na wszy dla dzieci, które – choć spełniają swoją funkcję – to często wymagają ponownego zastosowania po 7-10 dniach.

Dlatego dużo lepszym pomysłem będzie zastosowanie preparatu na wszy Pipi Nitolic spray 30 ml z grzebieniem. Jest to środek przeznaczony do leczenia wszawicy wywołanej przez wesz głowową, który może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Preparat likwiduje wszy i gnidy już po pierwszej aplikacji. Środek ten jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie zawiera środków owadobójczych. Wykorzystuje natomiast technologię O-effect, dzięki czemu dokładnie pokrywa włosy i gwarantuje 100% skuteczność.

To warto wiedzieć

Preparat na wszy Pipi Nitolic posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Krok 3: usuwamy gnidy

Gnidy są dość łatwe do namierzenia, ponieważ mają charakterystyczny wygląd i można je dostrzec gołym okiem. Szukamy ich między włosami, do których są przyklejone. Jako ciekawostkę (choć mało sympatyczną) podajmy, że samica wszy ludzkiej składa około trzystu jaj. Trudno więc byłoby je przegapić podczas przeglądu głowy dziecka.

Gnidy mają charakterystyczny kolor, który można określić, jako biało-perłowy. Szukajmy ich nie tylko na głowie, ale też na ubraniach dziecka. Jaja wszy ludzkiej potrafią przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do dwóch tygodni – to kolejny argument przemawiający za tym, aby w przypadku stwierdzenia wszawicy bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie, wyprać pościel, pluszowe zabawki, odkazić tapicerowane meble itd.

Po namierzeniu gnid zabieramy się za ich mechaniczne usunięcie. Tutaj od razu uspokajamy: to mit, że wszawicę leczy się poprzez ogolenie głowy dziecka na „zero”. Nie trzeba tego robić, bo dysponujemy już bardzo skutecznymi preparatami na wszy i gnidy, które rozwiązują problem praktycznie od ręki.

Pozbycie się gnid z włosów dziecka nie jest wcale takie proste, a już na pewno nie wtedy, gdy będziemy to robić przy pomocy zwykłego grzebienia lub własnych palców. Najwygodniej jest sięgnąć po specjalny zestaw do usuwania gnid Pipi Nitolic. Jest on bardzo łatwy w użyciu. W skład zestawu wchodzi Nitolic nit remover – to emulsja rozpuszczająca cementowe spoiwo, którym wesz przytwierdza jaja do włosów. Dodatkowo w zestawie znajdziemy grzebień Nitolic, który jest bardzo gęsty, a tym samym z łatwością wybiera wszystkie gnidy oraz martwe wszy.

Grzebień znajdziemy także w zestawie z wspomnianym wcześniej preparatem na wszy Pipi Nitolic. Chcąc objąć leczeniem całą rodzinę (a jest to konieczne) najkorzystniej będzie kupić zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, zawierający środek  Pipi Nitolic, grzebień oraz preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus, który należy stosować prewencyjnie.

To warto wiedzieć

Taki zestaw wystarczy do wyleczenia z wszawicy 1 osoby z długimi włosami lub 2 osób z włosami średnimi lub 4 osób z włosami krótkimi.

Jak widać pozbycie się gnid i martwych wszy z włosów dziecka nie jest szczególnie trudne. Ostatnim, bardzo ważnym krokiem powinno być natomiast wprowadzenie w domu podstawowych zasad zapobiegania wszawicy, które szczegółowo opisaliśmy w osobnym artykule.