Infolinia: +48 800 153 154

Zwalczanie wszy – jak to zrobić raz, a porządnie?

11 stycznia 2023, 14:13

Trwa okres w roku, kiedy to rodzice regularnie otrzymują informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w żłobku, przedszkolu czy szkole. Jest to zupełnie normalne i może się zdarzyć w dowolnej placówce, nawet prywatnej, z bardzo wysokim czesnym.

Wszawica występuje w całej ludzkiej populacji, prawdopodobnie jest najdłużej towarzyszącą nam chorobą pasożytniczą, dlatego wypada wiedzieć, jak sobie z nią radzić – zwłaszcza będąc rodzicem dziecka w wieku żłobkowym lub przedszkolnym. Zwalczanie wszy jest dziś stosunkowo łatwe, choć wymaga nieco zaangażowania. Wszystko dokładnie wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jak rozpoznać wszawicę u dziecka?

Wszawica nie od razu daje bardzo charakterystyczne objawy, jak swędzenie skóry głowy. Wcześniej można zauważyć, że we włosach dziecka znajdują się dziwne, żółto-szare kuleczki. To gnidy, czyli jaja wszy. Ich obecność na głowie jest niezawodnym znakiem świadczącym o wszawicy i sygnałem do rozpoczęcia zwalczania tych pasożytów. Dlatego tak ważne jest, aby w sezonie wszawicy (od września do maja) regularnie przeglądać włosy pociechy, minimum raz w tygodniu.

O objawach wszawicy czytaj też w osobnym artykule na naszej stronie.

Dziecko ma wszy – co teraz?

W przypadku stwierdzenia wszy na głowie dziecka należy zachować spokój i od razu wdrożyć leczenie. Obecnie dostępne są bardzo skuteczne preparaty na wszy, które pozwalają rozwiązać ten problem od ręki, bez ścinania włosów czy męczenia się z szamponami przeciwko wszom.

Dodatkowo należy zawiadomić placówkę, do której uczęszcza pociecha. Dyrekcja żłobka, przedszkola czy szkoły poinformuje o tym pozostałych rodziców, oczywiście w pełni anonimowo. Chodzi o to, aby rodzice zachowali czujność, sprawdzili głowy swoich dzieci i także wdrożyli leczenie lub profilaktykę wszawicy, aby zapobiec szerzeniu się choroby.

Leczenie wszawicy musi objąć całą rodzinę

O tym często się zapomina, tymczasem w momencie przyniesienia wszawicy do domu, potencjalnymi nosicielami choroby stają się wszyscy mieszkańcy – rodzeństwo, rodzice czy dziadkowie. Wszawica jest chorobą silnie zakaźną, dlatego nie ma co ryzykować: profilaktycznym leczeniem warto objąć całą rodzinę.

W tym celu sięgamy po specjalistyczny preparat na wszy Pipi Nitolic spray. Ten produkt eliminuje 100% pasożytów już po pierwszej aplikacji, nie zawiera środków owadobójczych, dlatego jest bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego.

To warto wiedzieć

Preparaty z linii Pipi Nitolic przeszły pełną ocenę toksykologiczną oraz badania w kierunku działania uczulającego na skórę. Posiadają Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Przykre obowiązki domowe, których nie można pominąć

Zwalczanie wszy nie ogranicza się tylko do usunięcia ich z głowy nosiciela. To dopiero połowa sukcesu. Pamiętajmy, że wszy mogą się bardzo łatwo przenosić z jednego żywiciela na drugiego, również z pominięciem bezpośredniego kontaktu. Jak to możliwe?

Wesz głowowa ma zdolność przeżycia poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin. Jeśli więc np. dziecko przyniosło wszy do domu w poniedziałek i korzystało z sofy, bawiło się na dywanie czy używało wspólnego ręcznika, to istnieje wysokie ryzyko przeniesienia pasożytów także na pozostałych domowników.

To jest ważne!

Objawy wszawicy, takie jak silny świąd, mogą wystąpić dopiero po 10-14 dniach od zakażenia.

Dlatego – czy nam się to podoba czy nie – konieczne jest zrobienie wielkich porządków w domu, w którym pojawiła się wszawica. Rekomendujemy wypranie wszystkich pościeli, ręczników, poszewek i koców w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni Celsjusza), dokładne odkurzenie i umycie podłóg, oddanie dywanów do pralni chemicznej oraz wypranie tapicerowanych mebli roztworem octu – zamiennie można użyć myjki parowej.

Jak nie dopuścić do powtórki z rozrywki?

Jednorazowe zwalczenie wszy niestety nie daje żadnej gwarancji, że problem nie wróci. Znane są przypadki dzieci chorujących na wszawicę kilkakrotnie w ciągu roku. Dlatego finalnym etapem radzenia sobie z tym problemem jest zastosowanie profilaktyki wszawicy.

Chcąc uchronić dziecko przed nawrotem choroby, warto zainwestować w specjalny preparat Pipi Nitolic prevent plus, dostępny również w ekonomicznym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.

Pipi Nitolic prevent plus to preparat, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nosiciela, tworząc na włosach niewidzialną barierę dla wszy. Nie tłuści i nie skleja włosów, wydziela przyjemny, odświeżający zapach. Idealnie sprawdza się w okresie zwiększonego ryzyka wszawicy – może być również ważnym elementem wyposażenia apteczki dziecka wyjeżdżającego na obóz, kolonie czy wycieczkę klasową.

Podsumowując: zwalczanie wszy nie jest trudne, natomiast może być dość czasochłonne, jeśli rzeczywiście chcemy pozbyć się problemu i zapomnieć o nim na długo. Na szczęście do dyspozycji są specjalistyczne środki bardzo przyspieszające leczenie wszawicy i przede wszystkim chroniące przed jej nawrotem. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z linii Pipi Nitolic, dostępnych online oraz w dobrych aptekach.