Wszawica jest powszechnie występującą chorobą pasożytniczą. Zdaniem naukowców towarzyszy człowiekowi od początków ludzkości. Mimo to wciąż pozostaje tematem tabu, czymś, o czym się nie mówi, a już na pewno nie przyznaje się do jej nosicielstwa. Tym bardziej warto wiedzieć, że z wszawicą można sobie łatwo poradzić, sięgając po odpowiedni środek na wszy z linii Pipi Nitolic.
Wszawicy można również skutecznie zapobiegać, minimalizując lub wręcz wykluczając ryzyko „złapania wszy”, na przykład przez dziecko w żłobku czy w przedszkolu. Nie jest to trudne, nie wymaga wprowadzania rewolucji w życiu rodziny czy tym bardziej ponoszenia wysokich kosztów. W naszym poradniku omawiamy najprostsze możliwe zasady zapobiegania wszawicy.
Stosowanie środków ochrony przed wszawicą
Na szczycie listy zaleceń dotyczących profilaktyki wszawicy należy umieścić uzupełnienie domowej apteczki czy szafki z kosmetykami o specjalistyczny preparat, który drastycznie obniża prawdopodobieństwo zarażenia się tą chorobą pasożytniczą.
W linii Pipi Nitolic takim preparatem jest Pipi Nitolic prevent plus. Jest to wygodny w aplikacji środek, który po spryskaniu nim włosów tworzy na nich niewidzialny film ochronny, uniemożliwiający pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela.
Z tego preparatu warto korzystać zawsze wtedy, gdy mamy informację o stwierdzonym przypadku wszawicy np. w przedszkolu dziecka, jak również na wakacjach (nocleg w hotelu, pensjonacie etc.) oraz podczas korzystania ze środków komunikacji zbiorowej czy odwiedzania dużych skupisk ludzkich (restauracje, kino).
Rada
Spray odstraszający wszy powinny stosować nie tylko dzieci, ale też osoby dorosłe.
W przypadku dziecka warto uzupełnić ochronę o gumki nasączone preparatem odstraszającym wszy, które także są dostępne w linii Pipi Nitolic.
Wpojenie dziecku wzorców bezpiecznego zachowania
Wszawicę do domu najczęściej „zaprasza” dziecko, które po prostu przynosi pasożyty ze żłobka, przedszkola, szkoły czy przywozi je z wycieczki/kolonii. Aby temu zapobiec warto nie tylko stosować wspomniany preparat, ale również uczulić dziecko na zachowania sprzyjające zakażeniu – oczywiście na tyle, na ile dziecko jest w stanie zrozumieć zalecenia rodziców i wcielić je w życie.
Dziecko przede wszystkim nie powinno:
- Korzystać z czyichś przyborów higienicznych i udostępniać nikomu własnych;
- Zakładać cudzej czapki, szalika etc.;
- Dotykać głową podłogi w miejscu publicznym, na przykład wykładziny w przedszkolu;
- Rozpuszczać związanych włosów;
Wiemy, że trudno oczekiwać, aby szczególnie małe dziecko ściśle stosowało się do tych zasad, natomiast i tak radzimy przekazać je pociesze, ponieważ stanowią one podstawę zapobiegania wszawicy, jak i wielu innym chorobom pasożytniczym.
Higiena, higiena i jeszcze raz higiena
Od razu wyjaśnijmy, że wszawica nie jest chorobą tylko osób będących na bakier z higieną. Faktem jest natomiast, że regularne dbanie o włosy i skórę głowy może zmniejszyć ryzyko „złapania” wszy. Zaleca się, aby myć dziecku włosy minimum raz w tygodniu.
Mycie i późniejsze czesanie jest również dobrą okazją do tego, aby zrobić przegląd głowy w poszukiwaniu ewentualnych śladów wszawicy, czyli niewielkich jajeczek przyczepionych do podstawy włosa (są to gnidy, jaja wszy, z których wyklują się właściwe osobniki).
W kontekście higieny wspomnijmy również o tym, aby często zmieniać dziecku ubrania, zwłaszcza te, w których było w żłobku czy w przedszkolu. Regularne pranie ubrań, najlepiej w wysokiej temperaturze, ograniczy ryzyko wszawicy – pamiętajmy, że wszy mogą przeżyć poza nosicielem, właśnie np. na ubraniach, nawet do 48 godzin.
Nieignorowanie komunikatów o stwierdzeniu przypadku wszawicy
Każdy przypadek wszawicy musi zostać zgłoszony odpowiednim organom – najczęściej jest to dyrekcja placówki, do której uczęszcza dziecko. Dyrektor, oczywiście anonimowo, przekazuje tę informację innym rodzicom, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy w placówce.
Widząc taki komunikat nie należy go lekceważyć. Jest to sygnał, aby zaraz po przyjściu do domu i przez kilka kolejnych dni codziennie przeprowadzać przegląd głowy dziecka.
Szybkie podjęcie leczenia wszawicy, bez czekania na pierwsze objawy
Właściwie objawy wszawicy, czyli silny świąd skóry głowy, pojawiają się dopiero po kilkunastu dniach od zakażenia. Zdarza się więc, że rodzice, którzy wykryją obecność wszy na głowie dziecka, ale bez uskarżania się pociechy na żadne dolegliwości, bagatelizują ten problem i zakładają, że sam się rozwiąże. Nic z tego.
W razie stwierdzenia wszawicy należy od razu podjąć leczenie, sięgając po skuteczny środek na wszy Pipi Nitolic, który likwiduje 100% pasożytów już po jednorazowej aplikacji. Dodatkowo przypominamy, że leczeniem wszawicy należy objąć całą rodzinę, a także przeprowadzić wielkie sprzątanie w domu, z myciem podłóg, praniem pościeli, koców, pluszowych zabawek i tapicerowanych mebli, odkurzaniem dywanów i wykładzin.
Jak widać zapobieganie wszawicy jest jak najbardziej możliwe i wymaga jedynie przestrzegania tych kilku prostych zasad.