Wszawica jest wstydliwym problemem, który wbrew obiegowej opinii dotyka nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Zarazić tą chorobą można się w każdym wieku, niezależnie od pozycji społecznej, poziomu dbania o higienę czy stanu majątkowego. Wszy u dorosłych najczęściej są efektem przeniesienia się pasożytów z głowy dziecka na rodziców, ale w grę mogą wchodzić także inne przyczyny. Tym bardziej warto wiedzieć, jak sobie z tym szybko poradzić. Garść przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Wszy u dorosłych – jak to możliwe?!
Wszawica jest powszechnie uważana za przypadłość tylko małych dzieci. Rzeczywiście, to najmłodsi tworzą główną grupę ryzyka tej choroby, co wynika po prostu ze specyfiki jej transmisji. Wesz głowowa przenosi się między żywicielami mającymi ze sobą bliski kontakt, na przykład podczas przytulania czy zabawy. Trzeba natomiast wiedzieć, że pasożyt potrafi przeżyć poza organizmem nosiciela nawet do 48 godzin, dlatego do zakażenia często dochodzi np. wtedy, gdy dzieci pożyczają sobie czapki, spinki, gumki czy po prostu bawią się na wspólnym dywanie w przedszkolu.
Ta sama zasada działa natomiast w środowisku domowym. Wszy na głowie mogą być zostawianie przez dziecko chociażby na wspólnej sofie, pościeli, kocu, dywanie, ręczniku etc., skąd bez problemu przenoszą się na pozostałych domowników. Właśnie dlatego obowiązuje niezmienna zasada: leczenie wszawicy musi objąć wszystkie osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym, włącznie z rodzicami.
Rada
Do przeniesienia wszy z dziecka na rodzica może dojść również podczas rutynowego przeglądu głowy pociechy, na przykład po otrzymaniu informacji z przedszkola o wykryciu przypadku wszawicy w jednej z grup.
Wszy u dorosłych nie są jednak problemem wyłącznie rodziców mających dzieci w wieku żłobkowym lub przedszkolnym. Wszawicą można się łatwo zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- podczas jazdy komunikacją zbiorową (autobusem, tramwajem czy pociągiem, kiedy dotykamy głową tapicerowanego oparcia);
- w hotelu (jeśli obiekt nie dba o higienę, to może się zdarzyć, że w pokoju znajdują się wszy po poprzednich gościach);
- w miejscu pracy (wszawicą można się zarazić od kolegi z biurka obok, podczas korzystania ze wspólnej szatni, przymierzając nową czapkę, która chciała się pochwalić koleżanka itd.);
- u fryzjera, w gabinecie kosmetycznym, u stomatologa i wszędzie tam, gdzie korzystamy z powierzchni wspólnych, a właściciel zakładu nie przykłada odpowiedniej wagi do higieny;
- w kinie, w teatrze, w operze;
- w pożyczonym samochodzie;
Jak widać źródeł zakażenia wszawicą jest całe mnóstwo, dlatego wszy u dorosłych nie powinny nikogo dziwić i nie należy tego utożsamiać z niedostateczną higieną osobistą. Takie sytuacje po prostu się zdarzają. Grunt, to wiedzieć, jak sobie z tym szybko poradzić.
Sięgamy po skuteczny preparat na wszy
W linii Pipi Nitolic znajdują się specjalistyczne produkty wspierające walkę z wszawicą, również przeznaczone dla osób dorosłych. Podstawowym wyborem powinien być bardzo skuteczny środek na wszy Pipi Nitolic spray.
Pipi Nitolic spray to preparat na wszy i gnidy, który rozwiązuje problem wszawicy już po jednokrotnej aplikacji – nie ma konieczności jej powtarzania. Co ważne, środek ten nie zawiera substancji owadobójczych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Produkt działa w oparciu o technologię O-effect®, tworząc na powierzchni włosów niewidoczny film uniemożliwiający pasożytom rozmnażanie się oraz odcinający im dopływ powietrza.
To jest ważne
Produkty z linii Pipi Nitolic posiadają Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zostały poddane ocenie toksykologicznej, która wykazała pełne bezpieczeństwo ich stosowania tak u dorosłych, jak i u dzieci.
Preparat jest przy tym bardzo wydajny, ponieważ jedno opakowanie wystarczy dla dwóch osób z krótkimi włosami (na przykład taty i syna) lub jednej osoby ze średnio długą fryzurą.
Ponieważ leczeniem wszawicy należy objąć wszystkich domowników, to najlepszym wyborem dla rodziny będzie zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona. Zawiera on specjalistyczny preparat na wszy i gnidy Pipi Nitolic spray, grzebień do wyczesywania gnid oraz spray odstraszający wszy.
Jak zapobiec nawrotowi wszawicy?
Radzimy pamiętać, że jednokrotne przejście i wyleczenie wszawicy nie zapewnia odporności na tę chorobę. Dlatego mając takie nieprzyjemne doświadczenie i wiedząc, że nadal będziemy funkcjonować w warunkach sprzyjających „złapaniu” wszy głowowej (np. z uwagi na charakter wykonywanej pracy) warto postawić na profilaktykę wszawicy.
W tym celu sięgamy po preparat Pipi Nitolic prevent plus, czyli środek odstraszający wszy w sprayu, który nie tłuści włosów i ubrań, natomiast zapewnia skuteczną ochronę przed pasożytami przez cały dzień – i to już po jednokrotnej aplikacji. Dodajmy, że jedno opakowanie produktu wystarcza aż na 60 zabiegów. Preparatu można używać zarówno do zabezpieczania głowy, jak i ubrań czy np. tapicerki w samochodzie użytkowanym przez wiele osób.