Okazuje się jednak, że wszawicę mogą spowodować także inne pasożyty z tego gatunku. Warto o tym wiedzieć, aby móc prawidłowo i przede wszystkim szybko zareagować na objawy wskazujące na bliski kontakt z tymi owadami. Zwłaszcza, że wszy ludzkie mogą wywoływać szereg bardzo poważnych chorób.
Podstawowy podział wszy ludzkich
Wszy ludzkie to grupa owadów pasożytniczych żywiących się krwią nosiciela – w tym przypadku człowieka. Dzielimy je na trzy podstawowe rodzaje, czyli:
- Wesz głowową – wywołującą wszawicę głowową, czyli jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych. Wszy na głowie to problem zwykle dotykający dzieci, ponieważ owady łatwo przenoszą się między żywicielami w dużych skupiskach ludzkich, gdzie występuje bliski kontakt fizyczny. Samica wszy głowowej w ciągu doby może złożyć od 6 do 8 jaj i robi to przez 20 dni. Po około 10 dniach z jajeczek (gnid) wykluwają się larwy przekształcające się w dorosłe osobniki. Objawami wszawicy są przede wszystkim silny świąd skóry głowy, twarzy i szyi, widoczne krostki, zaczerwienie skóry oraz nieestetyczny wygląd włosów (przy zaawansowanej wszawicy).
- Wesz łonową – jak sama nazwa wskazuje ten owad pasożytuje przede wszystkim w okolicach intymnych, choć wesz łonową można zlokalizować także po wewnętrznej stronie ud, pod pachami, na owłosionej klatce piersiowej, na rzęsach i brwiach, a nawet na zaroście twarzy. Wszawica łonowa to dość rzadka przypadłość, obecnie występująca praktycznie tylko u osób z zaniedbaniami higienicznymi lub przenoszona w wyniku bliskich kontaktów fizycznych z przygodnymi partnerami. Objawia się świądem skóry oraz błękitnymi plamami świadczącymi o rozpadzie czerwonych krwinek.
- Wesz odzieżową – ten rodzaj wszy ludzkiej bytuje w odzieży oraz różnego rodzaju tkaninach, na przykład w pościeli. Można stać się jej nosicielem poprzez bezpośredni kontakt z materiałem, o co najłatwiej w publicznych przymierzalniach. Trzeba natomiast podkreślić, że wesz odzieżowa – w odróżnieniu od głowowej i łonowej – nie bytuje na ludzkiej skórze. Objawy, takie jak świąd, ustępują po tym, jak nie mamy już kontaktu z zainfekowanym materiałem, np. po wstaniu z łóżka, po zdjęciu odzieży, bielizny etc.
Wszy ludzkie – jakie choroby przenoszą?
Wszy same w sobie nie są niebezpieczne dla człowieka, to niestety mogą przenosić bardzo groźne choroby. Wśród nich trzeba wyróżnić dur plamisty (tyfus), dur powrotny oraz gorączkę okopową. Są to oczywiście choroby bardzo rzadkie (m.in. dzięki szczepieniom), natomiast warto mieć świadomość ich występowania w społeczeństwie, co stanowi dostateczny argument przemawiający za stosowaniem środków ochrony przeciwko wszom.
Osobno omówmy natomiast wszawicę, czyli zdecydowanie najczęstszą chorobę wywoływaną przez wszy ludzkie – przede wszystkim wesz głowową. Choć z samą chorobą można sobie dość szybko i łatwo poradzić sięgając po specjalistyczne środki stosowane w leczeniu wszawicy, to nie zapominajmy o możliwych długofalowych konsekwencjach zdrowotnych.
Zbagatelizowana wszawica może spowodować np. łysienie miejscowe (wywołane drapaniem uporczywie swędzącej skóry głowy) oraz zakażenie bakteryjne (skutek przerwania ciągłości skóry, co otwiera patogenom drogę do infekowania organizmu).
Leczenie wszawicy
Przebieg leczenia jest zależny od tego, z jakim rodzajem wszawicy mamy do czynienia. Zawsze natomiast podstawą jest przerwanie kontaktu z pasożytami. W tym celu należy albo wyprać w wysokiej temperaturze zainfekowaną odzież, najlepiej z dodatkiem środka Nitolic Wash (wszystkie rodzaje wszawicy, na czele z odzieżową), albo zastosować specjalny preparat na wszy (wszawica głowowa i łonowa).
Spośród wielu dostępnych środków stosowanych w leczeniu wszawicy szczególnie rekomendowany jest Pipi Nitolic. To preparat w sprayu, który rozwiązuje problem wszawicy już po jednym użyciu, likwidując aktywne stadia rozwojowe wszy oraz ich jaja (czyli gnidy).
Pipi Nitolic doskonale sprawdza się w leczeniu najpowszechniejszej wszawicy głowowej. Może być stosowany u dzieci i dorosłych, nie zawiera środków owadobójczych, dlatego jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Wydziela przyjemny, świeży aromat i łatwo zmywa się z włosów. Jest również bardzo wydajny – jedno opakowanie o pojemności 30 ml wystarczy do wyleczenia wszawicy u jednej osoby z włosami o średniej długości (np. dziewczynka) lub u dwóch osób z krótkimi włosami (np. chłopcy).
Nie zapominamy o profilaktyce
Profilaktyka wszawicy ogranicza się do unikania kontaktu z pasożytami. W przypadku wszy odzieżowej należy więc zawsze wyprać ubrania przyniesione ze sklepu przed rozpoczęciem ich noszenia. Nigdy też nie przymierzamy bielizny osobistej na nagie ciało.
Jeśli chodzi o wszawicę łonową, to najskuteczniejszą formą zabezpieczenia jest unikanie kontaktów seksualnych z przygodnie poznanymi osobami, niekorzystanie z niczyjej bielizny osobistej oraz standardowe dbanie o higienę.
Największy problem jest natomiast z wszawicą głowową, którą można się zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji, niezależnie od poziomu higieny. Tutaj zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus, dostępny także w ekonomicznym, rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona. Środek ten warto aplikować na włosy dziecka uczęszczającego do żłobka czy przedszkola w sezonie wszawicy (między wrześniem a czerwcem) oraz wyposażyć w niego dziecko wybierające się na obóz czy kolonie.