Infolinia: +48 800 153 154

Skuteczny szampon na wszy – czy taki w ogóle istnieje?

5 maja 2021, 09:31

W pandemicznym roku zrobiło się nieco ciszej o problemie wszawicy. To „zasługa” tego, że dzieci znacznie rzadziej pojawiały się w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Wszy jednak nie wyginęły i wciąż w wielu rodzinach występują przypadki tej nieprzyjemnej choroby pasożytniczej. Ponieważ większość z nas lubi proste i szybkie rozwiązania, to zwykle pierwszą reakcją na zdiagnozowanie wszawicy jest rozpoczęcie poszukiwań skutecznego szamponu na wszy. Warto zatem wiedzieć, że istnieje dużo wygodniejsza alternatywa dla tego typu specyfików. Jaka? To już zdradzamy w naszym artykule.

Jak należy używać szamponów na wszy?

Z reguły szampon na wszy zawiera środek chemiczny, którego zadaniem jest neutralizowanie zagrożenia na głowie – zarówno dorosłych pasożytów, jak i larw oraz gnid, czyli po prostu jaj wszy głowowej. Problem polega natomiast na tym, że skuteczność podobnych środków jest dość dyskusyjna. Używanie wody do mycia głowy osłabia działanie substancji czynnej, w dodatku szczególnie małe dzieci zwykle nie przepadają za myciem włosków, płaczą, wiercą się i wyginają. To bardzo utrudnia dokładną aplikację.

Efekt jest taki, że leczenie wszawicy szamponem najczęściej trzeba powtarzać, a tego przecież wszyscy rodzice chcieliby uniknąć. Sytuacja, w której po użyciu szamponu na głowie dziecka nadal można znaleźć gnidy i larwy, z których za chwilę rozwiną się dorosłe osobniki, jest irytująca, powodując wydłużenie całego procesu walki z pasożytami.

Skuteczne szampony na wszy rzeczywiście istnieją, natomiast wymagają one stworzenia idealnych warunków do pozbycia się problemu. O te jest dość trudno w momencie, gdy mamy w wannie małego wiercipiętę, który nie znosi myć główki i urządza rodzicom wielką awanturę. Pojawiają się wtedy nerwy, niedokładność, nierzadko środek jest trzymany na włosach zbyt krótko, aby mógł rzeczywiście zadziałać.

Co wybrać zamiast szamponu na wszy?

Obserwując pierwsze objawy wszawicy u dziecka trzeba działać szybko. Wczesna reakcja pozwoli zaoszczędzić pociesze denerwującego swędzenia, a także zapobiec potencjalnie poważnym powikłaniom, takim jak stany zapalne skóry głowy czy miejscowe łysienie – może się ono pojawić wtedy, gdy dziecko intensywnie drapie się po głowie.

Jednocześnie warto wybierać takie rozwiązania, które są:

  • bezpieczne dla dziecka,
  • skuteczne także u dorosłych (leczeniem wszawicy obejmujemy całą rodzinę),
  • wygodne w aplikacji,
  • obojętne dla środowiska naturalnego,
  • łatwo dostępne,
  • szybkodziałające.

Wszystkie te kryteria spełnia środek na wszy Pipi Nitolic spray, który w zestawie posiada także wygodny grzebień do wyczesywania gnid.

Przy okazji zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, jak usunąć gnidy szybko i bezboleśnie dla dziecka.

Pipi Nitolic spray to bardzo skuteczny preparat na wszy, który posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Środek ten nie zawiera substancji owadobójczych, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Zastosowana technologia O-effect gwarantuje szczelne pokrycie powierzchni włosów, co przekłada się na dużą skuteczność preparatu oraz brak konieczności ponawiania aplikacji – wystarczy jednorazowo spryskać włosy dziecka środkiem, aby pozbyć się problemu od ręki.

Zaletą tego preparatu na wszy i gnidy jest także dużo wygodniejsze stosowanie w porównaniu z szamponem na wszy. Nie ma mowy o płaczu, wyrywaniu się rodzicom, szczypaniu oczu czy ogólnej histerii podczas mycia włosków. Aplikacja zajmuje kilka sekund, preparat nie wydziela nieprzyjemnego dla dziecka zapachu i nie tłuści włosów.

Korzystne jest również to, że Pipi Nitolic sprawdzi się w leczeniu wszawicy u wszystkich domowników. Nie zapominajmy, że w momencie odkrycia wszy na głowie dziecka należy objąć terapią całą rodzinę, ponieważ choroba może się błyskawicznie rozprzestrzeniać i być przenoszona na kolejne osoby – na przykład współpracowników.

Rada

Z myślą o rodzinie warto zainwestować w zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w skład którego wchodzi środek Pipi Nitolic spray oraz spray odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus.

Profilaktyka lepsza niż leczenie

Pipi Nitolic prevent plus to preparat, który doskonale sprawdza się w profilaktyce wszawicy. Skutecznie zabezpiecza przed nawrotem tej nieprzyjemnej choroby, tworząc na powierzchni włosów niewidoczny film ochronny. Uniemożliwia on wszy zagnieżdżenie się na głowie nosiciela i złożenie jaj.

Środek ten może być również stosowany do zabezpieczania ubrań. Jego działanie utrzymuje się aż do następnego umycia włosów, po czym można ponowić aplikację. Preparat wydziela przyjemny zapach, nie tłuści włosów i nie zostawia plam na ubraniach. To idealne rozwiązanie w „sezonie na wszy”, czyli jesienią i zimą, a także podczas kolonii czy obozów młodzieżowych.

Wybór szamponów i spray’ów do leczenia wszawicy jest duży i bez problemu można kupić je w aptece. Pytanie tylko, czy na pewno warto eksperymentować, pamiętajcie, na wyciągnięcie ręki są wygodne w użyciu, bezpieczne dla całej rodziny i skuteczne już po jednym zastosowaniu preparaty z linii Pipi Nitolic.