Fakty są takie, że dziecko może się zarazić tą chorobą dosłownie wszędzie i w zupełnie prozaicznej sytuacji, niezależnie od tego, jak skrupulatnie rodzice dbają o higienę pociechy. W tym poradniku wyjaśniamy więc, skąd biorą się wszy u dzieci.
Wszawica nie ma żadnego związku z warunkami domowymi
Trzeba zdecydowanie obalić popularny mit głoszący, że wszawica jest chorobą tzw. nizin społecznych. W rzeczywistości wszy może „złapać” każde dziecko, niezależnie od statusu majątkowego rodziców oraz warunków, w jakich się wychowuje. Wszawica szerzy się przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich, a więc także w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach – szczególnie w tych młodszych klasach, gdzie dzieci nadal mają tendencję do utrzymywania bardzo bliskiego fizycznego kontaktu z rówieśnikami czy pożyczania sobie różnych akcesoriów osobistych.
Jeśli więc odkryjesz wszy na głowie dziecka, to nie obarczaj się winą za domniemane zaniedbania higieniczne. Nie czuj wstydu, ponieważ jest to choroba, jak każda inna, którą naprawdę łatwo jest się zarazić. W pierwszej kolejności poinformuj placówkę, do której uczęszcza dziecko – ta, oczywiście anonimowo, ostrzeże przed wszawicą pozostałych rodziców i uczuli ich, aby sprawdzali głowy swoich pociech.
No dobrze, ale jak właściwie mogło do tego dojść?
Dróg szerzenia się wszawicy jest mnóstwo, szczególnie w przypadku dzieci. Wystarczy, że jeden maluch w grupie przedszkolnej czy uczeń w klasie jest nosicielem wszy, aby zagrożone były także inne dzieci mające z nim bezpośredni czy nawet pośredni kontakt.
Poniżej znajdziesz kilka typowych sytuacji, w jakich dziecko może zarazić się wszawicą:
- Podczas używania cudzych przyborów higienicznych – może to być np. szczotka, grzebień, spinka do włosów, opaska czy cokolwiek innego, czego dziecko używa do pielęgnacji i układania fryzury. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w przedszkolu.
- Podczas noszenia czyichś rzeczy – dzieciom nagminnie zdarza się przynieść ze żłobka czy przedszkola nieswoją czapkę (zwłaszcza, gdy malucha odbiera tata 😊), szalik, rękawiczki etc. Młodsze dzieci chętnie też wymieniają się elementami garderoby, ponieważ np. czapka kolegi jest fajniejsza czy szalik koleżanki bardziej kolorowy.
- Podczas zabawy – szczególnie w przedszkolach oraz żłobkach swoistym „rozsadnikiem” wszawicy jest wykładzina, na której dzieci bawią się wspólnie. Podobnie jest z pluszowymi zabawkami oraz innymi elementami wyposażenia wykonanymi z miękkich materiałów. Warto wiedzieć, że wesz głowowa może przeżyć poza żywicielem nawet do 48 godzin, dlatego z łatwością przenosi się na inne dzieci za pośrednictwem wymienionych rzeczy.
- Podczas przytulania i leżakowania – to częsta droga zarażenia się wszawicą wśród młodszych dzieci, które nie mają świadomości, że przytulając się do ulubionej koleżanki czy kolegi mogą przy okazji „złapać” wszy.
Wiedząc już, że zagrożenie wszawicą wśród dzieci jest bardzo wysokie, warto w pierwszej kolejności porozmawiać z pociechą i uczulić ją na zachowania, które zwiększają ryzyko przeniesienia wszy na jej głowę. To jednak nie wystarczy. O wiele lepsze efekty daje stosowanie specjalnych preparatów odstraszających wszy.
Czy wiesz, że…
najwięcej przypadków wszawicy notuje się w okresie od września do maja? To także pokazuje, że głównym źródłem zarażeń są placówki oświatowe i opiekuńcze.
Jaki preparat na wszy warto mieć pod ręką?
Skoro wiesz już, skąd biorą się wszy u dzieci, to kolejnym krokiem powinno być zaopatrzenie się w specjalny środek o działaniu profilaktycznym. Jak zapobiec wszawicy? Sięgając po preparat Pipi Nitolic prevent plus. To bardzo skuteczny produkt, który tworzy na powierzchni włosów barierę ochronną uniemożliwiającą wszom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela. Preparat ten nie tłuści włosów i nie zawiera środków owadobójczych, dlatego jest w pełni bezpieczny dla zdrowia Twojego dziecka – potwierdziły to również badania toksykologiczne.
Pipi Nitolic prevent plus jest bardzo łatwy w stosowaniu – wystarczy jednokrotnie spryskać włosy dziecka np. tuż przed wyjściem z domu do przedszkola. Jedno opakowanie wystarcza aż na 60 aplikacji, a więc jest to produkt bardzo wydajny. Można go stosować również u dorosłych, aby całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się wszawicy w domu.
Jak pozbyć się wszy?
Jeśli Twoje dziecko ma już wszawicę, to spokojnie – łatwo i szybko sobie z tym poradzicie. Wystarczy sięgnąć po preparat Pipi Nitolic, który rozwiązuje problem wszawicy już po jednokrotnej, wygodnej aplikacji – pod tym względem jest dużo lepszym wyborem niż nielubiane przez najmłodszych szampony na wszy dla dzieci.
Pamiętaj również, że leczeniem wszawicy oraz działaniami prewencyjnymi należy objąć całą rodzinę. Tutaj idealnie sprawdzi się nasz zestaw rodzinny Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w którego skład wchodzą preparaty Pipi Nitolic i Pipi Nitolic prevent plus.