Warto natomiast podkreślić, że wszawicą zarażają się również dorośli, na przykład korzystając ze środków komunikacji publicznej czy hoteli. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka wszawicy. Gdy już jednak dojdzie do zarażenia, to nie można tego bagatelizować. Nieleczona wszawica może nieść ze sobą poważne oraz bardzo nieprzyjemne konsekwencje, z których najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.
Uciążliwe swędzenie
To najbardziej dokuczliwy objaw wszawicy, choć warto wiedzieć, że nie pojawia się od razu po zarażeniu, ale po około 10-14 dniach. Stąd nawet jeśli dziecko nie uskarża się na swędzenie głowy, a wiemy o przypadkach wszawicy w szkole czy przedszkolu, to profilaktycznie należy codziennie przeglądać włoski pociechy w poszukiwaniu gnid – jaj wszy.
Swędzenie będzie się nasilać wraz z dalszym zaniechaniem leczenia. W pewnym momencie będzie na tyle uciążliwe, że dziecko czy dorosły może zacząć drapać się po głowie, karku i twarzy nawykowo, zdradzając tym samym nosicielstwo wszawicy.
Infekcje bakteryjne
Są konsekwencją usilnego drapania się w reakcji na nieznośny świąd. Im intensywniej drapiemy głowę czy twarz, tym szybciej tworzą się mikro rany, które z czasem mogą przeobrazić się w otwarte przerwanie ciągłości skóry. Tworzy to idealne warunki dla wszelkiego rodzaju patogenów, na czele z bakteriami, które mogą wywołać groźną infekcję krwi. Otwarte rany przyciągają również owady.
Uczucie wstydu i izolowanie się od społeczeństwa
Wszawica to choroba, która w naszym społeczeństwie wciąż skazuje na ostracyzm. Mimo licznych kampanii uświadamiających na temat przyczyn wszawicy i jej powszechności, nadal można się spotkać z teoriami, że jest to choroba nizin społecznych, efekt braku higieny, biedy etc. Nic z tych rzeczy.
Nosicielem wszawicy może być każdy, włącznie z dziećmi z zamożnych domów czy osobami o wysokim statusie majątkowym i zawodowym. Mimo to sam fakt zarażenia u wielu osób może powodować potrzebę izolowania się od społeczeństwa, co będzie postępować wraz z zaniechaniem leczenia wszawicy.
Miejscowe łysienie
Nieleczona wszawica jest bardzo częstą przyczyną łysienia, zwłaszcza u dzieci. Gdy młody człowiek bez przerwy drapie się po głowie, również w czasie snu, to w naturalny sposób wyciera włosy oraz zaburza ich cykl wzrostowy. W efekcie większa część włosów przechodzi w fazę telogenu, czyli spoczynku, przez co zaczynają masowo wypadać. Dochodzi do tzw. łysienia telogenowego.
Leczenie tej postaci łysienia jest możliwe wyłącznie po wyeliminowaniu czynnika, który je wywołał, czyli w tym przypadku drapania się. Należy zatem zacząć od wyleczenia wszawicy – bez tego łysienie będzie postępować i negatywnie odbijać się na stanie psychicznym nosiciela wszy.
Problemy ze snem
U osób z nieleczoną wszawicą, niezależnie od wieku, często obserwuje się utrudnione zasypianie, a wręcz bezsenność. Jest to oczywiście spowodowane bardzo uciążliwym swędzeniem, które może się nasilać wieczorem. Tymczasem już kilka nieprzespanych czy źle przespanych nocy ma fatalny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pojawia się dekoncentracja, chroniczne zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, przywidzenia i inne nieprzyjemne objawy neurologiczne.
Nieestetyczny wygląd włosów
Nieleczona wszawica ma bezpośredni wpływ na prezencję nosiciela tej choroby. Po pierwsze: chodzi o wspomniane już wcześniej wysokie ryzyko łysienia miejscowego. Po drugie: ciągłe drapanie się po głowie i pocieranie włosów wzmaga produkcję sebum przez gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do przetłuszczania się kosmyków i skóry twarzy – fryzura oraz cera ciągle wyglądają nieświeżo. Na odsłoniętej skórze karku oraz twarzy mogą natomiast być widoczne zaczerwienia, krosty i ślady drapania.
Jak skutecznie leczyć wszawicę?
Na szczęście nie jest to ani czasochłonne, ani uciążliwe. Leczenie wszawicy można zakończyć w ciągu jednego dnia, dlatego nie ma żadnego powodu, dla którego należałoby tego unikać i udawać, że problem nie istnieje. Uspokajamy: to nie te czasy, gdy w celu pozbycia się wszy trzeba było ściąć włosy na krótko i stosować nieprzyjemnie pachnące środki farmakologiczne.
Skutecznym sposobem na to, jak usunąć gnidy i dorosłe osobniki jest sięgnięcie po preparat Pipi Nitolic – jest bardzo łatwy w aplikacji, działa od razu i rozwiązuje problem wszawicy praktycznie od ręki. Preparat ten przeszedł ocenę toksykologiczną, która wykazała, że jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Nie zawiera środków owadobójczych, nie tłuści włosów i wydziela przyjemny, orzeźwiający zapach.
Środek na wszy Pipi Nitolic jest również dostępny w ekonomicznym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona zawierającym dodatkowo preparat Pipi Nitolic prevent plus o działaniu zapobiegającym wszawicy. To bardzo dobry wybór dla całej rodziny.