Infolinia: +48 800 153 154

Kontrola czystości głowy – podstawa profilaktyki wszawicy

13 grudnia 2023, 08:51

Wraz z nastaniem jesieni i zimy wrócił dobrze znany problem: wszawica. Ta choroba szybko szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, a więc przede wszystkim w żłobkach, przedszkolach i szkołach, czemu sprzyja bliski kontakt dzieci ze sobą.

Wiedząc o tym rodzice powinni wprowadzić w domu prosty rytuał kontroli czystości głowy, co pozwoli w porę dostrzec pierwsze objawy wszawicy i szybko podjąć leczenie. Na czym polega taka kontrola i jak powinna przebiegać?

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza wywoływana przez wszy, czyli niewielkie owady bytujące na owłosionej skórze głowy. Wszy nie mają skrzydeł, dlatego przenoszą się wyłącznie przez bezpośredni kontakt z nowym żywicielem.

Wszy żywią się ludzką krwią i nie są w stanie długo przeżyć poza organizmem żywiciela – maksymalnie do 48 godzin. Owady są bardzo małe (dorosłe osobniki mają około 4 mm długości), stąd trudno jest dostrzec wszy na głowie, ale jest to możliwe podczas rutynowego przeglądu włosów.

Wszawica jest chorobą wysoce zaraźliwą, natomiast potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Przede wszystkim pasożyty muszą mieć możliwość przenoszenia się między żywicielami. Właśnie dlatego choroba najszybciej szerzy się tam, gdzie ludzie nie zachowują dystansu społecznego, a wręcz są ze sobą bardzo blisko, przytulają się, dotykają głowami, pożyczają sobie różne przedmioty itd. Ten opis, co wie każdy rodzic, jak ulał pasuje do żłobków i przedszkoli, ale też do młodszych klas szkoły podstawowej.

Wiedząc, jak łatwo dziecko (ale i dorosły!) może się zarazić wszawicą, warto wprowadzić w domu zasadę codziennego kontrolowania czystości głowy.

Jak przeprowadzić taką kontrolę?

Nie jest to nic trudnego. Cała procedura zajmuje może 2-3 minuty, dlatego nie ma powodu, aby z niej rezygnować zasłaniając się brakiem czasu. Potraktujmy to jak standardową czynność higieniczną. Kontrolę czystości głowy można przeprowadzić przy okazji np. wieczornego mycia zębów czy szczotkowania włosów.

Wyjaśnijmy od razu, czego rodzic powinien szukać na głowie dziecka. Chodzi o małe, ale widoczne gołym okiem kuleczki o jajowatym kształcie i biało-żółtym zabarwieniu. Są to gnidy, czyli nierozwinięta postać wszy (jaja pasożyta). Wesz przytwierdza jej do podstawy włosa przy pomocy mocnego kleju, nazywanego potocznie cementem, dzięki czemu gnidy same nie spadają z głowy – trzeba je wyczesać, ale do tego jeszcze wrócimy.

Obecność gnid na głowie niezawodnie świadczy o tym, że dziecko jest nosicielem wszawicy. Nie należy z tego powodu panikować – wystarczy metodycznie podejść do tematu leczenia wszawicy, co w obecnych czasach jest bardzo łatwe, szybkie, bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu u dziecka.

To jest ważne:

Wszawica nie jest tylko chorobą dzieci. Jej nosicielem może być także osoba dorosła, która zaraziła się np. od dziecka czy miała kontakt z pasożytami w pożyczonym samochodzie, w biurze, w pociągu, tramwaju etc. Stąd radzimy, aby w sezonie wszawicy przeprowadzać kontrolę czystości głowy u wszystkich domowników.

Do kontroli wykorzystujemy grzebień z gęstymi ząbkami, pasmo po paśmie przeczesując włosy i szukając gnid, szczególnie tuż przy skórze. Przy okazji można wstępnie wyczesać gnidy, jednak zaznaczamy, że to nie wystarczy – leczenie wszawicy wymaga sięgnięcia po specjalistyczny środek eliminujący zarówno gnidy, jak i dorosłe osobniki.

Leczenie wszawicy z pomocą Pipi Nitolic spray

Wybór odpowiedniego środka to podstawowy warunek szybkiego pozbycia się problemu wszawicy. Rekomendujemy produkty z linii Pipi Nitolic. Pierwszym etapem jest sięgnięcie po preparat Pipi Nitolic spray, który usuwa do 100% wszy i gnid już po jednokrotnej aplikacji. Dla przykładu, Pipi Nitolic spray 30 ml wystarczy na jedną kurację u osoby o włosach średniej długości lub dwóch osób z włosami krótkimi. Wraz z preparatem otrzymasz grzebień z gęstymi, metalowymi ząbkami, którym łatwo wyczeszesz martwe gnidy. Jeśli kuracji wymaga osoba o włosach długich,  lub trzeba ją przeprowadzić u innych członków rodziny, możesz użyć zestawów Pipi Nitolic 50ml lub zestawu rodzinnego100ml.

Pipi Nitolic nie zawiera środków owadobójczych, więc jest bezpieczny w stosowaniu. Dzięki wykorzystanej technologii O-effect, szybko pokrywa skórę głowy, włosy i obecne w nich pasożyty i blokując wszom oraz gnidom dopływ powietrza. Po użyciu preparatu wystarczy więc tylko wyczesać martwe wszy i gnidy, co jest bardzo wygodne, szybkie i komfortowe dla dziecka.

Pamiętajmy natomiast, że niezbędne jest również skontrolowanie głów pozostałych domowników i w razie potrzeby przeprowadzenia równoległej kuracji. Do tego bardzo ważne jest zadbanie o higienę w domu w trakcie leczenia wszawicy, co oznacza m.in. zrobienie generalnych porządków, dokładne umycie podłóg, wypranie pościeli, ręczników, koców, odkurzenie dywanów i tapicerowanych mebli.

Na koniec warto również wdrożyć plan profilaktyki wszawicy, do czego idealnie sprawdzi się specjalistyczny preparat chroniący przed ponownym „złapaniem” wszy – Pipi Nitolic prevent plus (działa odstraszająco na wszy, jednocześnie wydzielając przyjemny, cytrusowy zapach i nie tłuszcząc włosów). Korzystnie kupisz ten preparat w zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w którym znajduje się również środek lecznicy Pipi Nitolic spray oraz grzebyk do wyczesywania gnid.