Infolinia: +48 800 153 154

Jak się pozbyć wszy? Gotowy plan działania krok po kroku

1 kwietnia 2021, 14:48

Odkrycie gnid na głowie dziecka zwykle powoduje niezły popłoch w całym domu. Rodzice zastanawiają się, jak mogło do tego dojść – przecież dbają o higienę pociechy, nie mają problemów finansowych, posyłają dziecko do dobrego przedszkola czy żłobka.

Wszawica ma to do siebie, że nie wybiera – może pojawić się u każdego dziecka, ale i dorosłego, bez względu na stan majątkowy. Zamiast więc tracić czas na roztrząsanie tego tematu, lepiej będzie od razu zabrać się do działania. Jak się pozbyć wszy? Najlepiej metodycznie! Oto gotowy plan postępowania, który sprawdzi się w każdym domu.

Krok 1: sięgamy po specjalny preparat na wszy

Leczenie wszawicy nie wymaga dziś wizyty u dermatologa. Mamy dostęp do specjalistycznych środków, które rozwiązują problem praktycznie od ręki. Od razu też uspokajamy: to mit, że w ramach walki z wszawicą trzeba ogolić nieszczęśnikowi głowę „na zero”. Długość włosów nie ma żadnego wpływu na skuteczność terapii.

Na dobry początek zaopatrujemy się więc w odpowiedni preparat na wszy. Rekomendujemy zestaw Pipi Nitolic, który składa się z:

  • Środka na wszy Pipi Nitolic spray, który jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu wszawicy wywołanej przez wesz głowową. Preparat ten można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
  • Grzebienia Nitolic – praktyczny grzebień z gęstym rozstawem zębów ułatwia wyczesywanie martwych gnid i dorosłych osobników po użyciu wymienionego wcześniej preparatu.

Środek na wszy Pipi Nitolic posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, co potwierdza bezpieczeństwo jego stosowania. Preparat nie zawiera środków owadobójczych, jest więc przyjazny człowiekowi.Bazuje na technologii O-effect, dzięki której bardzo dokładnie pokrywa powierzchnię włosów, tworząc nieprzyjazne środowisko dla wszy głowowej i uniemożliwiając jej rozród.

Efekty działania preparatu są natychmiastowe, a aplikacja bardzo wygodna i nie wymagająca powtórzenia po kilku dniach, jeśli porównamy Pipi Nitolic z tradycyjnym szamponem na wszy.

Krok 2: sprawdzamy włosy u wszystkich domowników

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że pojawienie się wszawicy u dziecka może mieć nieprzyjemne konsekwencje także dla nich oraz rodzeństwa. Wystarczy, że pasożyty przeniosły się np. na wspólną tapicerowaną kanapę, aby doszło do kolejnego zakażenia. Dlatego drugim, bardzo ważnym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej inspekcji głów wszystkich domowników.

To warto wiedzieć

Wszawica początkowo nie daje żadnych swoistych objawów – silne swędzenie występuje dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia, stąd na samym początku można się w ogóle nie zorientować, że mamy problem.

Jeśli u któregokolwiek z domowników zostaną wykryte gnidy (jaja wszy głowowej), to ponownie sięgamy po preparat Pipi Nitolic i rozwiązujemy problem. Zaznaczmy, że środek jest na tyle skuteczny, iż nie ma potrzeby powtarzania aplikacji.

Krok 3: eliminujemy wszy i gnidy z domu

Wesz głowowa może przeżyć poza żywicielem nawet 2 doby. Dlatego już w trakcie leczenia należy przeprowadzić gruntowne porządki w całym domu, ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia, z którego mogło korzystać dziecko. Są to m.in.:

  • tapicerowane meble,
  • zabawki,
  • pluszaki,
  • materac do spania,
  • pościel,
  • ubrania,

Wszystkie produkty tekstylne najlepiej będzie wyprać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Można również zastosować specjalny dodatek do prania Nitolic Wash. Na koniec dokładnie odkurzamy mieszkanie, myjemy podłogi i meble oraz wietrzymy. Teraz cała rodzina może już spać spokojnie.

Krok 4: powiadomienie placówki, do której uczęszcza dziecko

Wszawica nie jest żadnym powodem do wstydu. Ukrywanie tego faktu jest natomiast skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ naraża na podobne problemy inne rodziny. Dlatego od razu po wykryciu problemu u dziecka należy poinformować dyrekcję żłobka, przedszkola czy szkoły. Ta, oczywiście anonimowo, ostrzeże pozostałych rodziców i uczuli ich, aby przeprowadzili przeglądy głów swoich pociech.

Krok 5: prewencja

Zakończenie leczenia wszawicy wcale nie oznacza, że problem nie wróci – ponowne zakażenia są na porządku dziennym. Dlatego dobrym i rekomendowanym pomysłem będzie wdrożenie kilku ważnych zasad.

Jak zapobiegać wszawicy? Najważniejsze jest wpojenie dziecku dobrych praktyk higienicznych, czyli unikania bezpośredniego kontaktu głowa do głowy z kolegami, niekulania się po dywanie czy wykładzinie w przedszkolu (starsze dziecko powinno już to zrozumieć), niepożyczanie innym dzieciom i od innych dzieci spinek, czapek, opasek etc. oraz częste mycie rąk.

Aby skutecznie zabezpieczyć dziecko i siebie przed wszawicą warto zacząć stosować preparat odstraszający wszy. Najlepszym wyborem będzie Pipi Nitolic prevent plus, dostępny także w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona. Środek ten zapobiega wszawicy poprzez tworzenie ochronnego filmu na powierzchni włosów. Może być stosowany również do zabezpieczania ubrań. Wydziela przyjemny, odświeżający zapach, nie tłuści włosów, a jego działanie utrzymuje się aż do umycia głowy.