Infolinia: +48 800 153 154

Jak długo żyją wszy?

28 maja 2021, 08:55

Wszy budzą w nas bardzo negatywne skojarzenia i trudno się dziwić. Te niemal niewidoczne gołym okiem pasożyty wywołują wszawicę, nieprzyjemną chorobę zakaźną, która szerzy się głównie w dużych skupiskach ludzkich – w żłobkach, przedszkolach, szkołach itd. Wszawicą można się zarazić zupełnie przypadkowo np. podczas jazdy pociągiem czy pobytu w hotelu. Jednym z ciekawszych pytań zadawanych w kontekście tej choroby jest to, jak długo żyją wszy. Odpowiadamy na nie w naszym poradniku.

Czy wszawicę można „przechodzić”?

Jest to niestety mit, w który nie należy wierzyć. Przechodzenie wszawicy, czyli przeczekanie, aż choroba sama minie, nie jest dobrym pomysłem. Nie dość, że naraża to nosiciela na przedłużające się nieprzyjemne dolegliwości (uporczywe swędzenie głowy i karku), to jeszcze zwiększa ryzyko wystąpienia zakażenia bakteryjnego. Ciągłe drapanie się skutkuje uszkodzeniem skóry i powstawaniem drobnych ran, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii.

To jest ważne!

Nieleczona i bagatelizowana wszawica jest także czynnikiem ryzyka miejscowego łysienia spowodowanego uporczywym drapaniem się po głowie i tym samym wycieraniem włosów. Ten problem często obserwuje się u małych dzieci.

Reasumując: w momencie stwierdzenia obecności wszy na głowie nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Konieczne jest natomiast rozpoczęcie procesu leczenia wszawicy, dzięki czemu szybko pozbędziemy się problemu i związanych z nim skutków ubocznych.

Jak długo żyją wszy na głowie człowieka?

Warto tutaj krótko opisać cykl rozrodczy wszy głowowej. W momencie, gdy pasożyt znajdzie sobie nowego żywiciela, samiczka zaczyna składać jaja – od 100 do nawet 300 sztuk (mają szaro-białą barwę, można je dość łatwo zauważyć we włosach i jest to charakterystyczny objaw wszawicy).

Jajeczka, nazywane potocznie gnidami, mają długość od około 0,6 do 1,5 mm i są składane w cyklach – w ciągu dnia samica może ich złożyć między 8 a 10. Gnidy mocno przylegają do włosów za sprawą substancji cementowej, dlatego trudno jest je wyczesać przy pomocy zwykłego grzebienia.

Po około 6-10 dniach z jajeczka rodzi się larwa, która po kolejnych 10 dniach przeobraża się w dorosłego osobnika i jest zdolna do rozrodu. Cykl zaczyna się więc od nowa. To pokazuje, że nieleczona wszawica może praktycznie nie mieć końca, niezależnie od tego, jak długo żyją wszy – na głowie nosiciela lekceważącego zagrożenie zawsze będzie bytować kolonia tych pasożytów.

Jak długo żyją wszy poza głową człowieka? Pozbawione żywiciela pasożyty umierają w ciągu 1-2 dni, dlatego usilnie walczą o to, aby znaleźć sobie nową ofiarę. Wszawicą można się więc bardzo łatwo zarazić nawet podczas wykonywania prozaicznych czynności – dotykania nieosłoniętą głową oparcia w autobusie czy kładąc się na dywanie. Stąd właśnie najwięcej przypadków wszawicy odnotowuje się w skupiskach dzieci, które nie mają świadomości zagrożenia i często są na bakier z higieną.

To jest ważne!

Wszawica jest chorobą występującą we wszystkich krajach, nie ma związku ze środowiskiem, w jakim żyjemy. Stanowi zagrożenie dla każdego, również dzieci z tzw. dobrych domów.

Jak chronić się przed wszawicą?

Dobra informacja jest taka, że wszawicy rzeczywiście można zapobiegać. Wystarczy „tylko” stosować się do kilku najważniejszych zasad (i koniecznie wpoić je dziecku). Wymieniamy je poniżej:

  • Nigdy nie pożyczamy od innych osób czapek, szalików, chustek, opasek, wsuwek, gumek do włosów etc.
  • Będąc w miejscach publicznych staramy się nie dotykać głowami przedmiotów używanych przez wszystkich, jak dywany, tapicerowane oparcia, koce.
  • Korzystamy z hoteli i pensjonatów lepszej jakości.
  • Będąc w dużych skupiskach ludzkich zawsze związujemy długie włosy i upinamy je w kok.
  • Nie korzystamy z niczyich grzebieni, szczotek etc.

Najważniejszym elementem profilaktyki wszawicy jest natomiast stosowanie specjalnych preparatów odstraszających wszy. Największym zaufaniem, szczególnie rodziców, cieszy się spray Pipi Nitolic prevent plus.

Ten produkt tworzy na powierzchni włosów specjalny film ochronny, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie człowieka oraz rozród. Znacząco minimalizuje to ryzyko zarażenia się wszawicą nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu z pasożytem. Co ważne, zabezpieczenie utrzymuje się do momentu umycia włosów.

Warto wiedzieć

Pipi Nitolic prevent plus może być stosowany również do zabezpieczania ubrań.

Ten preparat doskonale sprawdza się u małych dzieci, którym trudno jest stosować się do wymienionych wcześniej zasad profilaktyki wszawicy. Środek wydziela przyjemny, orzeźwiający zapach, może być stosowany codziennie i jest w 100% bezpieczny dla człowieka. Nie zawiera również substancji owadobójczych.

Preparat Pipi Nitolic prevent plus jest również dostępny w zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który stanowi bardzo dobry wybór dla całej rodziny – również w przypadku aktywnej wszawicy.