Infolinia: +48 800 153 154

Ile trwa leczenie wszawicy?

1 lipca 2022, 14:14

Wszawica jest chorobą silnie zakaźną, a polskie prawo nakazuje, aby każdy jej przypadek zgłosić do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Wiele osób tego nie robi, obawiając się ostracyzmu i po prostu czując wstyd (nosiciele wszawicy nadal są niesłusznie stygmatyzowani, a chorobę przypisuje się wyłącznie środowiskom patologicznym). Fakty są takie, że wszawicą można się zarazić wszędzie – problem ten w największym stopniu dotyczy dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola.

Na szczęście obecnie dysponujemy skutecznymi metodami profilaktyki wszawicy oraz radzenia sobie z tą chorobą. Ile trwa leczenie wszawicy i na czym polega?

Objawy wszawicy

Wszawica jest chorobą wywołaną najczęściej przez wesz głowową, czyli pasożyta bytującego na owłosionych częściach ludzkiego ciała. Wesz nie potrafi latać, natomiast bardzo sprawnie przemieszcza się z jednego nosiciela na drugiego, również za pośrednictwem różnych tkanin (czapki, szaliki, dywany, pościel) – dlatego jest to choroba błyskawicznie rozprzestrzeniająca się w dużych skupiskach ludzkich.

To warto wiedzieć

Dorosłe osobniki można dostrzec przy pomocy białej chusteczki, przykładając ją do skóry głowy podczas przeczesywania włosów gęstym grzebieniem.

Gdy pojawia się świąd, to w krótkim czasie na skórze głowy, na szyi oraz za uszami mogą wystąpić niewielkie ranki spowodowane ugryzieniami wszy. Jest to wyraźny sygnał alarmowy, że należy przeprowadzić drobiazgowy przegląd głowy i w przypadku stwierdzenia wszawicy rozpocząć leczenie choroby.

Podkreślmy również, że jeśli wszawica została stwierdzona u dziecka uczęszczającego do żłobka, przedszkola czy szkoły, to obowiązkiem rodziców jest zgłosić ten fakt dyrekcji placówki. Informacja zostanie następnie przekazana pozostałym rodzicom – oczywiście anonimowo.

Czy leczenie wszawicy jest uciążliwe?

Wielu z nas ma przykre wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to leczenie wszawicy przypominało sceny z horroru: ścinanie włosów na krótko (również u dziewczynek) oraz smarowanie głowy octem, naftą czy majonezem. Oczywiście nie wolno było się też przyznać do wszawicy koleżankom i kolegom – co to byłby za wstyd dla rodziców!

Na szczęście dziś wygląda to już zupełnie inaczej. Opracowano bardzo skuteczne środki na wszy, które działają od razu, neutralizując pasożyty i uniemożliwiając im dalsze bytowanie na głowie nosiciela.

Szczególnie dużym zaufaniem rodziców cieszy się preparat Pipi Nitolic spray, który już po pierwszej aplikacji eliminuje 100% pasożytów. Preparat nie zawiera środków owadobójczych, jest w pełni bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. Pipi Nitolic spray, podobnie jak inne preparaty z linii Pipi Nitolic, przeszedł pełną ocenę toksykologiczną oraz badania w kierunku działania uczulającego na skórę. Posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Najważniejsze zalety Pipi Nitolic spray to:

  • łatwa, szybka aplikacja,
  • żadnego marudzenia dziecka, co jest częstym problemem rodziców stosujących szampony na wszy,
  • nie tłuści włosów,
  • natychmiastowe działanie,
  • wygodne opakowanie, które można zabrać na wakacje czy spakować dziecku do bagażu na kolonie lub obóz,
  • preparat do stosowania zarówno w przypadku wszawicy dzieci, jak i dorosłych,
  • wydajność (jedno opakowanie wystarczy na dwukrotną aplikację w przypadku włosów krótkich lub pojedynczą dla włosów o średniej długości).

Ile trwa leczenie wszawicy preparatem Pipi Nitolic spray?

Przewaga Pipi Nitolic spray nad innymi preparatami i metodami leczenia wszawicy polega również na tym, że środek nie wymaga powtórnej aplikacji. Działa już po pierwszym użyciu, dzięki czemu problem można rozwiązać praktycznie od ręki, umożliwiając dziecku szybki powrót do przedszkola czy szkoły.

Przypominamy natomiast, że leczeniem wszawicy należy objąć wszystkich domowników, nawet jeśli nie zdradzają żadnych objawów. Wskazane jest przeprowadzenie przeglądu włosów – jeśli nie widać śladów wszy, to zalecamy sięgnięcie po preparat Pipi Nitolic prevent plus, który skutecznie chroni przed wszawicą, uniemożliwiając pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nosiciela.

Dodatkowo należy dokładnie posprzątać całe mieszkanie, wraz z myciem podłóg i mebli, wypraniem ubrań, pościeli i wywietrzeniem materacy. Dobrym pomysłem będzie oddanie dywanów do prania chemicznego lub zastosowanie generatora pary (zneutralizuje również wszy potencjalnie bytujące na tapicerowanych meblach).

Korzystnym wyborem dla całej rodziny jest zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w którym znajdują się preparaty Pipi Nitolic spray oraz Pipi Nitolic prevent plus. Taki zestaw umożliwi szybkie pozbycie się problemu wszawicy oraz zapewni ochronę przed nawrotem choroby.