Infolinia: +48 800 153 154

Dziecko ma wszy! Co robić? Gotowa instrukcja dla rodziców

27 sierpnia 2024, 14:22

Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz gotową instrukcję postępowania w razie wykrycia wszy na głowie dziecka. Sprawdź, co należy wtedy zrobić.

Wszawica to dość powszechny problem wśród dzieci, szczególnie najmłodszych, uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Jest to choroba przenoszona przez wesz głowową, pasożyta bytującego na ludzkiej głowie i odżywiającego się krwią nosiciela. Choroba jest już dobrze rozpoznana i stosunkowo łatwa w leczeniu, dlatego jej wykrycie u pociechy nie powinno być powodem do paniki. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz gotową instrukcję postępowania w razie wykrycia wszy na głowie dziecka. Sprawdź, co należy wtedy zrobić.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma wszy?

Wszawica jest chorobą, która daje dość specyficzne objawy – przede wszystkim powoduje nieprzyjemne, uporczywe swędzenie skóry głowy, karku i twarzy. Zanim jednak to wystąpi, choroba rozwija się przez około 10-14 dni w fazie niemal bezobjawowej.

Ważne jest zatem, aby rodzice dzieci w wieku żłobkowym/przedszkolnym rutynowo przeprowadzali przeglądy głowy swoich pociech, najlepiej każdego wieczora i zawsze wtedy, gdy pojawi się informacja o stwierdzeniu przypadku wszawicy w placówce.

Podczas sprawdzania głowy zwracamy uwagę na szarawe lub kremowe kuleczki przyczepione do podstawy włosów. Ich obecność niezawodnie świadczy o wszawicy, ponieważ są to gnidy, czyli jaja pasożytów, z których wkrótce rozwiną się dorosłe osobniki.

Więcej o tym, jak rozpoznać objawy wszawicy, piszemy w osobnym artykule.

Pierwsza reakcja? Tylko zachowaj spokój!

Wszawica u dzieci nie jest niczym niezwykłym i dotyka także osoby z tzw. dobrych domów. Między bajki należy włożyć opinię, że jest to choroba środowisk patologicznych. Wszawicą można się zarazić zupełnie przypadkowo, wystarczy krótki kontakt z nosicielem lub powierzchnią, na której bytują pasożyty (wesz głowowa może przeżyć do 48 godzin poza żywicielem).

Jeśli więc Twoje dziecko ma wszy na głowie, to podejdź do sprawy na chłodno i metodycznie pozbądź się tego problemu przy pomocy skutecznego środka na wszyPipi Nitolic spray.

Pipi Nitolic spray to dostępny w dobrych aptekach i w sprzedaży online preparat, który eliminuje do 100% wszy już po pierwszym użyciu (nie ma potrzeby ponawiania aplikacji). Nie tłuści włosów, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, łatwo się zmywa i jest w pełni bezpieczny, nie zawierając środków owadobójczych.

Pipi Nitolic spray wykorzystuje technologię O-effect, dzięki której równomiernie pokrywa włosy i pasożyty, odcinając im dopływ powietrza. Preparat eliminuje także gnidy, nie dopuszczając do ich rozwoju w formę dorosłych osobników. Co ważne, środek działa na zasadzie mechanicznej blokady aparatu oddechowego, a to wyklucza nabycie odporności przez pasożyty.

To warto wiedzieć:

Pipi Nitolic spray posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Nr F.FT.60114.006.2024 ważny do 18.03.2027 r. 

Informacja dla placówki

Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola czy szkoły lub na jakieś zorganizowane zajęcia dodatkowe, to odpowiedzialnie jest poinformować dyrekcję placówki o wykryciu wszawicy u swojej pociechy. To z kolei pozwoli ostrzec innych rodziców, którzy będą mogli szybko zareagować na ewentualne objawy wszawicy u swoich dzieci.

Przekazanie informacji o stwierdzeniu przypadku wszawicy w placówce oczywiście odbywa się w pełni anonimowo i dyrekcja nie może zdradzić personaliów dziecka. Nie ma się więc czego wstydzić i obawiać. Ważniejsze jest przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Prewencja wśród najbliższych

Po stwierdzeniu wszawicy u dziecka nie poprzestajemy na samym leczeniu. Konieczne jest również wyeliminowanie ryzyka zarażenia się pozostałych domowników. Wszawica jest chorobą silnie zaraźliwą, którą można wyeliminować tylko poprzez odpowiednią prewencję.

Zaczynamy od dokładnego posprzątania całego domu, wraz z odkurzaniem, myciem podłóg, praniem ubrań, pościeli, koców, pluszowych zabawek itd. Wskazane jest użycie parownicy do zdezynfekowania tapicerowanych mebli.

Dodatkowo warto sięgnąć po preparat odstraszający wszy. Rekomendujemy Pipi Nitolic prevent plus, który jest bardzo łatwy w użyciu, ma przyjemny, odświeżający zapach, nie tłuści włosów i nie brudzi ubrania, zapewniając wysoki poziom ochrony przed wszawicą zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Pipi Nitolic prevent plus jest bardzo wydajny (wystarczy nawet na 60 aplikacji), a jego działanie utrzymuje się do następnego umycia włosów. Jest to bardzo wygodny i co najważniejsze skuteczny sposób na ochronę przed wszawicą, który świetnie sprawdzi się także na koloniach/obozie, zielonej szkole czy rodzinnym wyjeździe na wakacje.

Jak widzisz sam fakt wykrycia wszy na głowie dziecka nie jest powodem do zmartwień. Z chorobą można sobie łatwo i szybko poradzić, a docelowo także przed nią chronić. Pomogą Ci w tym preparaty z linii Pipi Nitolic, dostępne także w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.