Gdy głowa swędzi przez kilka dni z rzędu, to warto zacząć od poszukania przyczyny tego problemu i postawić na odpowiednią terapię. Co najczęściej wywołuje swędzenie skóry głowy? Tego dowiesz się już z naszego artykułu.
Łupież
Sam łupież jest jedynie objawem infekcji grzybiczej, wywołanej przez grzyby Malassezia. Ich naturalną pożywką jest łój produkowany przez ludzkie gruczoły łojowe, szczególnie intensywnie na skórze głowy. Aktywność grzybów wywołuje stan zapalny, a w efekcie szybkie i masowe złuszczanie się martwego naskórka – dlatego osoby z łupieżem ciągle zauważają białe płatki na ramionach, biurku, klawiaturze, ubraniach etc. Objawem łupieżu (zarówno suchego, jak i tłustego) jest również swędzenie skóry głowy, skóry twarzy oraz wewnątrz małżowiny usznej.
Aby sobie z tym poradzić należy w pierwszej kolejności sięgnąć po szampon leczniczy zawierający substancje antygrzybiczne, na przykład siarczek selenu, kwas salicylowy czy pirytonian cynku. Kuracja powinna przynieść zauważalne efekty już po kilku dniach stosowania.
Łojotokowe zapalenie skóry
Jest to bardzo nieprzyjemne schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do stanu zapalnego skóry, szczególnie w tym miejscach ciała, które zawierają najwięcej gruczołów łojowych – na klatce piersiowej, pod pachami, na plecach oraz właśnie na głowie.
Nie ma jednej przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry. Mogą je wywołać te same grzyby, które odpowiadają za łupież, ale często wina leży po stronie stosowania zbyt agresywnych kosmetyków o działaniu przesuszającym, co zmusza gruczoły łojowe do produkowania jeszcze większej ilości sebum. Łojotokowe zapalenie skóry jest również częstym objawem towarzyszącym łupieżowi tłustemu.
Po rozpoznaniu łojotokowego zapalenia skóry należy wdrożyć leczenie z wykorzystaniem specjalistycznych szamponów dostępnych w aptekach, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, na przykład ketonazol czy cyklopiroksolaminę.
Łuszczyca
Jest to choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są do końca rozpoznane. Wiadomo, że łuszczyca może być dziedziczna, miewa również związek ze stresem. Szacuje się, że w samej tylko Europie może na nią chorować około 5 proc. populacji.
Objawem łuszczycy jest tworzenie się charakterystycznych łusek na powierzchni skóry. Pojawia się również silny świąd. Zmiany te najczęściej obejmują łokcie, kolana, ręce, stopy, tułów oraz skalp, powodując nie tylko swędzenie głowy, ale również miejscowe łysienie.
Łuszczyca jest niestety chorobą nieuleczalną, którą można jednak kontrolować poprzez stosowanie odpowiednio dobranych dermokosmetyków. Zalecane jest również unikanie sytuacji stresowych oraz korzystanie z kąpieli leczniczych w wodzie termalnej.
Atopowe zapalenie skóry
Choć powszechnie kojarzy się je z małymi dziećmi, to warto wiedzieć, że AZS może pojawić się również w wieku dojrzałym. Jest to przewlekła choroba o podłożu alergicznym, często towarzysząca astmie oskrzelowej, alergicznemu zapaleniu spojówek czy alergicznemu nieżytowi nosa.
W przebiegu AZS skóra staje się bardzo sucha, wrażliwa, podatna na uszkodzenia. Pojawia się również nieprzyjemny świąd oraz łuski. Jeśli zmiany obejmą skórę głowy, to początkowo AZS może zostać pomylone ze zwykłym łupieżem.
Leczenie łagodnego przebiegu atopowego zapalenia skóry sprowadza się do stosowania specjalistycznych dermokosmetyków oraz intensywnego nawilżania. W cięższych przypadkach pacjentowi podawane są leki przeciwzapalne na bazie kortykosteroidów oraz antybiotyki.
Reakcja alergiczna
Jeśli głowa swędzi po zmianie szamponu do włosów, kosmetyków do stylizacji czy nawet odżywki, to można podejrzewać, że jest to objaw alergii kontaktowej. Najczęściej alergizującymi substancjami zawartymi w kosmetykach do włosów są parafenylenodiamina (PPD), laurosiarczan sodowy (zawarty np. w szamponach), glikol propylenowy czy sztuczne substancje zapachowe i barwniki.
Aby upewnić się, czy swędzenie głowy ma związek właśnie z alergią kontaktową, warto na jakiś czas odstawić nowe kosmetyki i wrócić do poprzednich – jeśli nastąpi poprawa, to należy bardzo uważanie czytać skład produktów do higieny i pielęgnacji, unikając tych zawierających substancje alergizujące.
Wszawica głowowa
W większości przypadków komunikat „Mamo, swędzi mnie głowa” każe rodzicom podejrzewać, że ich dziecko ma wszawicę. Jest to szczególnie prawdopodobne wtedy, gdy dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola lub pierwszych klas szkoły podstawowej, a w dodatku placówka poinformowała o stwierdzeniu wszawicy np. w jednej z grup.
Zaczynamy więc od przeglądu głowy dziecka. Objawy wszawicy początkowo mogą być nieswoiste, jednak jeśli pociecha uskarża się już na swędzenie, to choroba jest w dość zaawansowanym stadium. Nie powinno być zatem problemu z dostrzeżeniem gnid, czyli jajeczek wszy głowowej, które są mocno przytwierdzone do podstawy włosów.
Na szczęście leczenie wszawicy nie jest szczególnie uciążliwe. Najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po specjalistyczny preparat na wszy i gnidy, czyli Pipi Nitolic spray, który rozwiąże problem już po jednokrotnej aplikacji.
Aby uniknąć tego problemu w przyszłości warto postawić na profilaktykę wszawicy. Idealnie sprawdzi się tutaj preparat Pipi Nitolic prevent plus, który jest także dostępny w praktycznym rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.
Jak widać przyczyn, dla których swędzi głowa, może być wiele, a i tak wymieniliśmy tylko te najczęstsze. Tym bardziej nie warto przechodzić nad tym objawem do porządku dziennego – szczególnie w przypadku wszawicy, która jest wysoce zaraźliwa i może się łatwo przenieść na pozostałych domowników.