Niektóre z nich są stosowane do dziś i chyba w każdej rodzinie przekazuje się z pokolenia na pokolenie dość osobliwe metody walki z tymi pasożytami. Domowy sposób na wszy i gnidy może oczywiście zadziałać, natomiast problemem pozostaje czas trwania kuracji. I właśnie temu tematowi bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.
Jaki jest najlepszy domowy sposób na wszy i gnidy?
Tych sposobów jest całkiem sporo, a najciekawsze i potencjalnie najskuteczniejsze wymieniamy poniżej:
- ocet jabłkowy – zawiera kwas, który uniemożliwia wszom przyczepianie gnid do włosów przy pomocy tzw. cementu,
- majonez – odcina gnidom i wszom dostęp tlenu, choć z drugiej strony jest bardzo kłopotliwy w stosowaniu,
- maska z octu, majonezu i olejku herbacianego – można ją bez trudu przygotować w domowej kuchni, ma wielowymiarowe działanie, ponieważ zarówno odcina pasożytom dostęp tlenu, jak i uniemożliwia przyczepianie gnid do włosów,
- olejki eteryczne – tutaj szczególnie polecane są olejki lawendowy, anyżowy, kokosowy, jaśminowy oraz eukaliptusowy, które wykazują działanie owadobójcze,
- olej kokosowy – podstawową funkcją oleju jest w tym przypadku odcinanie wszom i gnidom dostępu tlenu (ma gęstą konsystencję),
- napar z liści eukaliptusa – jest to sposób wyłącznie wspomagający leczenie wszawicy, ponieważ sam w sobie nie niszczy gnid, natomiast działa odstraszająco na pasożyty,
- napar z liści rozmarynu – również odstrasza wszy, dlatego może być stosowany w ramach profilaktyki wszawicy,
- oliwa z oliwek – szczelnie pokrywa włosy, uniemożliwiając pasożytom pobieranie tlenu,
- olejek lawendowy – wykazuje działanie antybakteryjne, ale przede wszystkim odstrasza zapachem wszy,
- czosnek – jego zapach zniechęca wszy do gnieżdżenia się na głowie potencjalnego nosiciela (niestety, jest również problematyczny dla otoczenia),
- nafta kosmetyczna – stary, popularny domowy sposób na wszy
- sok z cytryny – nie sprawdzi się w leczeniu wszawicy, natomiast może być pomocny w procesie usuwania gnid mocno przyczepionych do włosów.
Jak widać mamy szeroki wybór domowych sposobów na wszy i gnidy, które łączy jedno: można je wypróbować bez większego trudu, ponieważ większość z nas posiada wymienione produkty w domowej kuchni czy spiżarni.
I choć w dobie mody na ekologiczne rozwiązania wraca zainteresowanie domowymi metodami walki z wszawicą, to jednak trudno jest je rekomendować – a już szczególnie w sytuacji, gdy choroba zaatakowała dziecko.
Dlaczego lepiej odpuścić sobie domowe sposoby?
Podstawowym powodem jest to, że naturalne metody radzenia sobie z wszami są bardzo czasochłonne. Dziś większość z nas żyje szybko, ma mnóstwo obowiązków na głowie i trudno byłoby sobie wyobrazić, aby np. codziennie przez kilka dni przygotowywać dla dziecka maseczkę z octu, majonezu i olejku herbacianego – trzeba ją przecież trzymać na głowie przez kilkadziesiąt minut, a później jeszcze spłukać.
Mało kto może sobie również pozwolić na to, aby zatrzymać kilkuletnie dziecko z wszawicą w domu np. przez tydzień, zapewniając mu przy tym opiekę. Tyle natomiast może trwać zwalczanie wszy na głowie „babcinymi” sposobami. Dziś wszawica nie musi już być powodem absencji w szkole czy przedszkolu. Mamy przecież do dyspozycji bardzo skuteczne środki, które rozwiązują problem praktycznie od ręki.
Produkty Pipi Nitolic – najlepsza alternatywa dla domowych sposobów
Na szybkie czasy potrzebne są szybkie rozwiązania. I właśnie tak działa środek na wszy Pipi Nitolic. W gamie wyrobów medycznych marki znajdziemy między innymi rekomendowany przez rodziców spray Pipi Nitolic, który jest oferowany osobno lub wraz z praktycznym grzebykiem do wyczesywania gnid. Największą zaletą tego środka jest fakt, iż zapewnia on 100% skuteczność już po pierwszym użyciu – nie ma zatem potrzeby ponawiania aplikacji. To ogromna różnica w stosunku do wymienionych wcześniej domowych sposobów na wszy i gnidy.
To warto wiedzieć
Pipi Nitolic nie zawiera środków owadobójczych. Jest bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Przeszedł pełną ocenę toksykologiczną oraz badania w kierunku działania uczulającego na skórę.
Równie ważne jak leczenie wszawicy jest zapobieganie chorobie. W tym celu warto sięgnąć po preparat Pipi Nitolic prevent plus. Tworzy on film ochronny na powierzchni włosów, uniemożliwiając pasożytom rozmnażanie się i gnieżdżenie na głowie nosiciela. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy to stosowanie domowych sposobów byłoby bardzo uciążliwe.
Zwracamy również uwagę na to, że leczeniem wszawicy należy za każdym razem objąć całą rodzinę. Trudno jest sobie wyobrazić, aby wszyscy domownicy nagle zaczęli np. wcierać sobie we włosy rozgnieciony ząbek czosnku – z pewnością nie byłoby to komfortowe. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się ekonomiczny zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który zawiera zarówno spray Pipi Nitolic z grzebieniem na etap leczenia, jak i działający profilaktycznie preparat Pipi Nitolic prevent plus.