Infolinia: +48 800 153 154

Wyczesywanie wszy. Jak się za to zabrać?

26 stycznia 2022, 15:10

Naturalną reakcją każdego rodzica na otrzymanie informacji o stwierdzeniu przypadku wszawicy w szkole czy w przedszkolu powinno być dokładne sprawdzenie włosów dziecka w poszukiwaniu nieproszonych lokatorów.

Oczywiście sam fakt, że inne dziecko ma wszy na głowie nie jest równoznaczny z tym, że choroba przeniesie się na naszą pociechę, ale profilaktyka jest w takim przypadku więcej niż wskazana. Podstawowym działaniem w radzeniu sobie z wszawicą jest wyczesywanie wszy. Kiedy należy to robić i jak się za to zabrać? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Po czym poznasz, że dziecko ma wszawicę?

Wszawica to choroba zakaźna wywołana przez wesz głowową, którą można się zarazić w codziennych sytuacjach. Nie ma tutaj znaczenia, jak bardzo rodzice dbają o higienę dziecka. Wystarczy, że pociecha będzie mieć tylko chwilowy kontakt z powierzchnią, na której gnieżdżą się wszy, aby doszło do transmisji. Najczęściej jest to efekt przytulania się z nosicielem, zabawy na wspólnym dywanie, pożyczania sobie czapek, spinek czy grzebyków etc.

Każda placówka, w której stwierdzono przypadek wszawicy, ma obowiązek powiadomić o tym rodziców (choroba najczęściej szerzy się w skupiskach dzieci, a więc w żłobkach, przedszkolach i pierwszych klasach podstawówki), oczywiście z zachowaniem anonimowości nosiciela. Dzięki temu pozostali rodzice mają szansę wykryć wszawicę u swojego dziecka na początkowym etapie, zanim choroba zacznie dawać nieprzyjemne objawy, na czele z nieznośnym świądem skóry głowy.

Włosy dziecka należy przeglądać minimum raz w tygodniu – nawet wtedy, gdy nie mamy informacji o stwierdzonym przypadku wszawicy. Powinien to być domowy rytuał, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pasożyty mają idealne warunki do przenoszenia się między żywicielami.

Do sprawdzania włosów dziecka wykorzystujemy gęsty grzebień i pasmo po paśmie przeczesujemy nim kosmyki przy dobrym oświetleniu. Same wszy są trudne do dostrzeżenia (można sobie ułatwić zadanie przy pomocy białej chusteczki), natomiast szybciej można zauważyć tzw. gnidy, czyli jaja wszy. Są to niewielkie jajeczka o białawym zabarwieniu, mocno przytwierdzone do podstawy włosa przy pomocy tzw. cementu. Ich obecność na głowie dziecka niezawodnie świadczy o tym, że mamy do czynienia z wszawicą.

Jak usunąć gnidy? Zajrzyj do osobnego poradnika w naszej bazie wiedzy.

Warto również dodać, że na początkowym etapie wszawicy pasożyty gnieżdżą się przede wszystkim za uszami i w okolicach potylicy, natomiast jeśli choroba zostanie zbagatelizowana, to mogą zasiedlić całą głowę dziecka.

Jak wyczesać wszy? 

Gdy masz już pewność, że dziecko jest nosicielem wszawicy, to nie panikuj, tylko zacznij działać metodycznie. Zapomnij o „domowych” kuracjach i mitach na temat np. konieczności ogolenia głowy pociechy. Dziś mamy do dyspozycji bardzo skuteczne preparaty na wszy i gnidy. Szczególnie wyróżniają się tutaj produkty z linii Pipi Nitolic, które cieszą się zaufaniem rodziców i są rekomendowane przez ekspertów.

W tym miejscu od razu podkreślmy, że samo wyczesywanie wszy bez użycia specjalistycznego środka jest walką z wiatrakami. Pasożyty najpierw muszą zostać zneutralizowane poprzez odcięcie im dopływu tlenu – wówczas nie będą mogły się rozwijać i rozmnażać. W tym celu sięgamy po preparat Pipi Nitolic spray, który jest łatwy w aplikacji i działa od razu, eliminując do 100% wszy (bez konieczności ponawiania aplikacji).

To warto wiedzieć

Wszystkie środki z linii Pipi Nitolic przeszły ocenę toksykologiczną i są bezpieczne dla ludzi.

Spray Pipi Nitolic eliminuje aktywne stadia rozwojowe wszy oraz gnidy. Co ważne, środek nie zawiera pestycydów, dlatego jest przyjazny środowisku naturalnemu. Wykorzystuje innowacyjną technologię O-effect®, dzięki czemu szczelnie pokrywa powierzchnię włosów i gwarantuje pełną skuteczność leczenia wszawicy.

Po zaaplikowaniu środka leczniczego odczekujemy kilka minut i następnie zabieramy się do wyczesywania martwych pasożytów oraz przede wszystkim gnid. Wykorzystujemy do tego gęsty grzebień dołączony do opakowania wraz z Pipi Nitolic spray. Na koniec dokładnie myjemy włosy dziecka. Gotowe!

Pamiętaj

Jeśli wykryjesz wszy na głowie pociechy, to od razu poinformuj o tym placówkę, do której uczęszcza. Informacja ta zostanie anonimowo przekazana pozostałym rodzicom.

Dodatkowo radzimy dokładnie posprzątać całe mieszkanie, szczególnie powierzchnie, na których mogą gnieździć się wszy (przeżywają do 48 godzin poza organizmem żywiciela), a więc podłogi, dywany, wykładziny, zasłony, pościel, ubrania etc. Sprawdzamy również głowy pozostałych domowników i w razie stwierdzenia wszawicy powtarzamy tę samą procedurę, co w przypadku dziecka.

Ochrona przed ponownym zarażeniem

Wszawica niestety może nawracać, dlatego mając takie doświadczenie warto sięgnąć po rozwiązania z zakresu profilaktyki. Najlepszym wyborem będzie Pipi Nitolic prevent plus. To spray odstraszający wszy, który tworzy na powierzchni włosów specjalną barierę ochronną uniemożliwiającą zagnieżdżenie się pasożytów. Ten środek stosujemy zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko wszawicy – na przykład po otrzymaniu informacji od dyrekcji placówki.

Preparat Pipi Nitolic prevent plus oraz działający leczniczo Pipi Nitolic spray są dostępne w ekonomicznym, rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.