Infolinia: +48 800 153 154

Swędzenie głowy u dziecka – poznaj najczęstsze przyczyny

7 czerwca 2022, 09:42

Gdy dziecko zaczyna się uskarżać na swędzenie głowy, a rodzice zauważają, że pociecha wręcz nawykowo się drapie, to nie wolno przechodzić nad tym do porządku dziennego.

Taki stan nie jest naturalny i jeśli utrzymuje się przez kilka dni, to można już zacząć podejrzewać różnego rodzaju problemy zdrowotne. Przyczyn swędzenia głowy u dziecka jest wiele, dlatego samodzielne postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia nie zawsze będzie możliwe. W naszym artykule wyjaśniamy, co najczęściej wywołuje uporczywy świąd skóry głowy u dzieci.

Przesuszona skóra głowy

To dość prozaiczny i jednocześnie częsty powód swędzenia głowy u dziecka. Przesuszenie skóry (skalpu) może być spowodowane używaniem zbyt agresywnych kosmetyków myjących, np. szamponów czy żelów pod prysznic dla dorosłych. Może to być również konsekwencja nieprawidłowej diety oraz przebywania w mocno przesuszonych pomieszczeniach (ogrzewanych i klimatyzowanych).

Reakcja alergiczna

Kolejną przyczyną swędzącej skóry głowy niemającą podłoża chorobowego jest reakcja alergiczna – na przykład na nowy kosmetyk (szampon, odżywkę, oliwkę etc.). Jeśli rzeczywiście w ostatnim czasie rodzice zmienili środek pielęgnacyjny do główki dziecka lub proszek do prania, to warto połączyć ten fakt z wystąpieniem świądu. Wróć do poprzednich kosmetyków i zobacz, czy problem minie.

Łuszczyca

To poważna, ale na szczęście nie tak częsta przyczyna swędzenia głowy u dziecka. Łuszczyca jest chorobą dermatologiczną o podłożu autoimmunologicznym, której nie da się wyleczyć, natomiast można kontrolować jej objawy. Podejrzenie na łuszczycę powinno paść w momencie, gdy poza świądem u dziecka pojawiły się również zmiany skórne pokryte charakterystyczną srebrzystą łuską, obejmujące także twarz, kark czy rączki. Należy to pilnie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z dermatologiem.

Atopowe zapalenie skóry

Atopia to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych występujących u dzieci – niestety z tendencją do nawracania również w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry daje objawy w postaci zaczerwienienia, tworzenia się strupków oraz innych dermatoz przypominających świerzb. Skóra atopowa jest bardzo sucha, ponadprzeciętnie wrażliwa na dotyk i czynniki drażniące.

W przypadku podejrzenia AZS należy skonsultować się z lekarzem, a po potwierdzeniu diagnozy wdrożyć leczenie, które bazuje przede wszystkim na stosowaniu specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych (o działaniu natłuszczającym) oraz unikaniu czynników zaostrzających przebieg choroby.

Łojotokowe zapalenie skóry

ŁZS to przewlekła choroba, która może być spowodowana nieprawidłową pracą układu odpornościowego. Objawia się łuszczącą skórą na twarzy, głowie oraz w innych miejscach ciała, czemu towarzyszy uporczywe swędzenie. Chorobę wywołują drożdżaki, które żywią się nadmiernie złuszczającym się naskórkiem – stąd łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy łupież.

Jeśli Twoje dziecko ma opisane objawy, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Was na konsultację dermatologiczną.

Wszawica

Rodzice powinni wziąć pod uwagę tę przyczynę szczególnie w sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do placówki opiekuńczo-wychowawczej (żłobek, przedszkole). Jeśli w ostatnim czasie dyrekcja placówki poinformowała o stwierdzeniu przypadku wszawicy, to z dużym prawdopodobieństwem pociecha przyniosła do domu nieproszonych gości.

Aby zyskać pewność, że dziecko ma wszawicę, należy przeprowadzić przegląd głowy. Jeśli u podstawy włosów widać biało-szare jajeczka, to wiadomo już, z czym mamy do czynienia – są to gnidy, czyli jaja wszy.

Jak usunąć gnidy? Gotową instrukcję znajdziesz w osobnym poradniku.

Wszy na głowie nie są poważnym problemem zdrowotnym – można sobie z nimi łatwo i szybko poradzić sięgając po odpowiedni preparat leczniczy. Rekomendujemy specjalistyczny preparat na wszy Pipi Nitolic spray, który eliminuje 100% pasożytów już po jednorazowej aplikacji.

Ten preparat na wszy nie zawiera substancji owadobójczych, jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, a przy tym bardzo wygodny w stosowaniu. Taka forma kuracji nie wymaga skracania włosków dziecka ani używania żadnych środków wspomagających.

Swędzenie głowy u dziecka spowodowane wszawicą może być „zaraźliwe”

Pamiętajmy, że wszawica jest chorobą silnie zakaźną – wystarczy krótki kontakt głowa do głowy z nosicielem, aby doszło do transmisji. Co więcej, wszy mogą się przenosić na nowych nosicieli za pośrednictwem różnych przedmiotów, w tym czapek, szalików, pościeli, nawet tapicerowanych mebli.

Dlatego leczeniem wszawicy należy objąć całą rodzinę – o ile oczywiście to ta choroba była przyczyną swędzenia głowy u dziecka. Dodatkowo zalecamy profilaktykę wszawicy, czyli stosowanie specjalnego preparatu odstraszającego wszy, szczególnie przydatnego w okresie zwiększonej aktywności pasożytów (jesień-wiosna).

Korzystnym wyborem dla całej rodziny jest zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który obejmuje preparat Pipi Nitolic spray, działający ochronnie preparat Pipi Nitolic prevent plus oraz wygodny grzebień do wyczesywania gnid.