Infolinia: +48 800 153 154

Kiedy należy stosować u dziecka środki chroniące przed wszawicą?

5 lutego 2025, 10:32

Kiedy jest to szczególnie wskazane? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Wszawica to choroba pasożytnicza, której nie trzeba się wstydzić. To zupełnie normalne, że u dziecka mogą pojawić się wszy na głowie – zwłaszcza, jeśli pociecha uczęszcza do żłobka czy przedszkola. Rodzice często mają do siebie pretensje, że nie udało im się w porę zapobiec zarażeniu wszawicą. Warto jednak potraktować to jako cenne doświadczenie i na przyszłość stosować u dziecka odpowiednie środki chroniące przed tą chorobą. Kiedy jest to szczególnie wskazane? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Jak dochodzi do zarażenia wszawicą?

Wesz głowowa to pasożyt żywiący się ludzką krwią. W sprzyjającym środowisku bardzo szybko kolonizuje głowę żywiciela – samica wszy ludzkiej żyje około 40 dni i w tym czasie może złożyć nawet około 330 jaj. Rozwój zarodkowy wszy trwa około 7 dni, a po około 2 tygodniach od wylęgu pojawiają się nowe, zdolne do rozrodu dorosłe osobniki. W tym okresie występują też charakterystyczne objawy wszawicy, czyli nieznośny świąd i zaczerwienie skóry.

Do zarażenia wszawicą najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem, na przykład podczas dotykania się głowami, przytulania etc. Możliwe jest również zarażanie pośrednie, chociażby w wyniku wspólnego używania przedmiotów osobistych, jak czapki, grzebienie, opaski, gumki do włosów itp.

To warto wiedzieć:

Larwy i dorosłe wszy mogą odpaść od włosów nosiciela i przeżyć poza jego organizmem nawet 2-3 dni (gnidy, czyli jaja wszy, jeszcze dłużej). To dlatego do zarażenia wszawicą może dojść w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. poprzez korzystanie z tej samej kanapy czy podczas zabawy na dywanie. Powszechne są przypadki, gdy nieświadomi zagrożenia rodzice „przejmują” chorobę od swoich dzieci.

Podkreślamy, że wszy nie potrafią skakać ani latać, a także nie przenoszą się na ludzi za pośrednictwem zwierząt domowych. W praktyce zatem czynnikiem ryzyka wszawicy pozostaje przede wszystkim przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, w których trudno jest zachować dystans społeczny – a więc głównie w placówkach oświatowych i wychowawczych, podczas wycieczek, kolonii i obozów.

Więcej o tym, gdzie można zarazić się wszawicą, piszemy w osobnym artykule.

Znając te podstawowe fakty na temat wszawicy, można wskazać typowe sytuacje, w których co najmniej zalecane jest stosowanie u dziecka specjalistycznych środków ochronnych.

W sezonie wszawicy, gdy dziecko uczęszcza do placówki

Tak zwany sezon wszawicy jest bardzo długi i trwa od września do początku lata, obejmując okres roku szkolnego. Jeśli zatem Twoje dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola czy jest objęte edukacją wczesnoszkolną, to zainwestuj w preparat odstraszający wszy, który realnie ogranicza ryzyko przeniesienia się pasożytów na głowę Twojej pociechy, na przykład podczas zabawy, relaksacji, uprawiania sportu itd.

Gdy masz informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w środowisku dziecka

Odpowiedzialni rodzice zawsze powinni zgłosić dyrekcji żłobka, przedszkola czy szkoły, że ich dziecko ma wszawicę. Dzięki temu uda się ostrzec innych rodziców i uczulić ich na skontrolowanie głów swoich pociech.

Jeśli otrzymasz informację o pojawieniu się wszawicy w placówce, do której uczęszcza Twoje dziecko, to od razu zastosuj preparat na wszy i gnidy, który pozwoli uchronić pociechę przed tą nieprzyjemną chorobą.

Gdy dziecko wyjeżdża na wycieczkę, kolonie lub obóz

Wyjazdy zorganizowane stwarzają wręcz idealne warunki do przenoszenia się wszawicy na nowych żywicieli. Dzieci i młodzież w warunkach ogólnego rozluźnienia mogą zapomnieć o podstawowych zasadach higieny, spać we wspólnej pościeli, pożyczać sobie nakrycia głowy, korzystać z nie swoich przyborów higienicznych itd. Właśnie dlatego kosmetyczkę dziecka warto uzupełnić o spray na wszy i oczywiście poinstruować pociechę, jak z niego prawidłowo korzystać.

Porada:

W taki środek warto wyposażyć również rodzinę wybierającą się na wspólne wakacje czy weekend. Do zarażenia wszawicą może dojść w hotelu, pensjonacie, sali zabaw itd. Koniecznie znajdź miejsce w walizce dla sprayu przeciwko wszom i gnidom.

Po wyleczeniu wszawicy

Jednokrotne przejście wszawicy nie zapewnia odporności. Choroba ta ma tendencję do nawracania, dlatego warto ograniczyć ryzyko ponownego zarażenia poprzez stosowanie preparatu odstraszającego wszy – szczególnie w pierwszym okresie po powrocie dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Jaki preparat wybrać?

Taki środek znajdziesz w linii Pipi Nitolic. To Pipi Nitolic prevent plus spray, czyli wyrób medyczny do ochrony przed zarażeniem wszawicą, który działa odstraszająco na wszy, uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj. Pipi Nitolic prevent plus spray jest bezpieczny, zawiera składniki pochodzenia naturalnego, jest wolny od środków owadobójczych, zmniejsza ryzyko nawrotów wszawicy. Jest wygodny w aplikacji, ma przyjemny, świeży zapach, nie tłuści włosów i nie pozostawia plam na ubraniach.

To warto wiedzieć:

Preparat Pili Nitolic prevent plus zapewnia ochronę przed wszawicą do momentu umycia włosów.

Uzupełnieniem ochrony mogą być wygodne i praktyczne gumki do włosów Nitolic prevent, które stopniowo uwalniają przyjemny dla dziecka, ale nieznośny dla pasożytów zapach.

Produkty z serii Pipi Nitolic, w tym środek do błyskawicznego leczenia wszawicy Pipi Nitolic spray, a także rodzinny zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, kupisz online oraz w dobrych aptekach.