Infolinia: +48 800 153 154

Jak rozpoznać jajeczka wszy? Co robić, gdy je odkryjemy na głowie dziecka?

5 maja 2021, 09:21

Choć wszawica przez około 2 tygodnie nie daje żadnych specyficznych objawów, to rodzice wcale nie są bezradni w chronieniu dziecka przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tej powszechnej choroby pasożytniczej.

Dostrzeżenie wszy na głowie jest bardzo trudne, ale zupełnie inaczej sprawa ma się z ich jajeczkami. Te można zauważyć gołym okiem, a to zawsze jest pierwszy sygnał, że pora rozpocząć leczenie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak rozpoznać jajeczka wszy na głowie pociechy.

Co wiemy o jajeczkach wszy?

Jajeczka wszy, potocznie nazywane gnidami, są często mylone ze zwykłym łupieżem. Rzeczywiście, mają podobny wygląd, charakteryzując się biało-żółtym kolorem oraz wielkością od około 0,5 do 1,5 mm. Główna różnica w porównaniu z łupieżem sprowadza się do tego, że gnidy mają owalny kształt, a na szczycie jajeczka można dostrzec niewielki otwór z wieczkiem – to przez niego wydostaną się larwy.

Jeśli więc rodzice otrzymują informację ze żłobka, przedszkola czy szkoły, że na terenie placówki potwierdzono przypadek wszawicy, to w pierwszej kolejności powinni przeprowadzić bardzo dokładny przegląd głowy dziecka. Objawy wszawicy w początkowej fazie nie są specjalnie dokuczliwe, dlatego nie należy polegać na tym, że skoro dziecko się nie drapie i na nic nie uskarża, to najwyraźniej uniknęło zakażenia.

W poszukiwaniu gnid

Wiemy już, jak wyglądają jaja wszy. Czy jednak jest ich bardzo dużo? To już zależy od skali infekcji, jednak można przyjąć, że jedna dorosła wesz składa od ośmiu do dziesięciu jaj na dobę. Łatwo jest więc sobie wyobrazić, jak szybko na głowie dziecka zalęgnie się cala kolonia pasożytów.

Warto wiedzieć

Larwy wykluwają się z jaj po około tygodniu od złożenia. Szybko dorastają i wtedy same zaczynają składać gnidy. Dlatego trzeba reagować szybko.

Jeśli rodzice nie mają do końca pewności, czy dziecko rzeczywiście ma wszawicę, czy może „tylko” łupież, można przeprowadzić prosty test. Poproś pociechę, aby zamaszyście potrząsnęła głową. Jeśli nic nie zacznie się sypać z włosów, to znak, że jednak natrafiliśmy na gnidy. Są one mocno przytwierdzone do podstawy włosa substancją o konsystencji kleju, szczególnie za uszami i na wysokości karku, rzadziej natomiast na szczycie głowy.

Gdy nie ma już żadnych wątpliwości, że zlokalizowaliśmy gnidy na głowie dziecka, trzeba od razu przejść do działania. Rozpoczynając leczenie wszawicy na tak wczesnym etapie, jeszcze przed wystąpieniem objawów, zaoszczędzimy dziecku nieprzyjemnego swędzenia oraz unikniemy ryzyka powikłań, włącznie ze stanami zapalnymi skóry czy miejscowym łysieniem (spowodowanym intensywnym drapaniem się).

Jak usunąć gnidy?

Na pewno nie zrobimy tego sięgając po pierwszy-lepszy szampon. Jaja wszy są tak mocno przytwierdzone do podstawy włosa, że nie da się ich pozbyć poprzez mycie głowy. W takim razie jak usunąć gnidy?

Pierwszą i najważniejszą czynnością jest sięgnięcie po specjalistyczny środek na wszy. To dużo lepsze rozwiązanie niż np. popularne wśród rodziców szampony na wszy i gnidy dla dzieci. Produktem rekomendowanym przez ekspertów jest zestaw Pipi Nitolic, w którego skład wchodzą preparat na wszy Pipi Nitolic oraz specjalny grzebień o gęstym rozstawie zębów, który idealnie nadaje się do wyczesywania gnid.

Wspomniany środek na wszy działa natychmiast. Szczelnie pokrywa pasożyty i powierzchnię włosów, dzięki czemu mamy pewność pozbycia się wszystkich zagrożeń. Bezpośrednim efektem użycia preparatu jest unieszkodliwienie gnid, larw oraz dorosłych wszy.

Ważne!

Pipi Nitolic nie zawiera środków owadobójczych i posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzający bezpieczeństwo jego stosowania.

Po kilku chwilach od aplikacji środka Pipi Nitolic można już przystąpić do usuwania gnid. W tym celu sięgamy po dołączony do zestawu grzebień i pasmo po paśmie przeczesujemy nim włosy dziecka, po każdym przeciągnięciu pozbywając się jaj z powierzchni przyrządu.

Gdy wiemy już, że na głowie dziecka nie znajdują się żadne jaja wszy, można umyć pociesze włosy ulubionym szamponem. Na tym kończy się etap leczenia wszawicy – dziecko uniknie rozwoju infekcji, nie będzie się też uskarżać na męczące swędzenie.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu dziecka przed nawrotem wszawicy

Jednokrotne przejście wszawicy niestety nie gwarantuje 100% ochrony przed tą chorobą pasożytniczą. Dlatego dobrze będzie postawić na prewencję i sięgnąć po specjalny spray odstraszający wszy z serii Pipi Nitolic.

Pipi Nitolic prevent plus to środek tworzący film ochronny na powierzchni włosów, uniemożliwiający pasożytom zagnieżdżenie się na głowie człowieka i złożenie jaj. Ochrona trwa do momentu umycia włosów. Produktu można także używać do zabezpieczania ubrań.

Preparat wydziela przyjemny zapach i nie tłuści włosów – można go stosować nawet codziennie, szczególnie w okresie wzmożonej aktywności wszy głowowej, czyli jesienią i zimą. Pipi Nitolic prevent plus jest dostępny w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona.