Infolinia: +48 800 153 154

Czy wszy przenoszą choroby?

28 lipca 2023, 13:34

Wszy to pasożyty bytujące w środowisku ludzkim, które mają zdolność bardzo łatwego przenoszenia się między żywicielami.

Wszawica szerzy się przede wszystkim w dużych skupiskach, w których trudno jest zachować dystans, jak żłobki, przedszkola i szkoły. Wszy na głowie to dla wielu wstydliwy problem, natomiast szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na aspekt zdrowotny. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wszy przenoszą choroby? Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Wszawica – choroba wywołana przez wszy

Podstawową chorobą będącą konsekwencją „złapania” wszy, jest oczywiście wszawica. Mówimy tutaj o chorobie pasożytniczej wywołanej przez niewielkie owady żyjące na owłosionej skórze głowy człowieka.

Wszy nie posiadają typowych dla owadów skrzydeł, mają natomiast trzy pary czepnych nóg przystosowanych do mocnego uchwytu włosa. Wszy żywią się wyłącznie ludzką krwią, pobieraną przy pomocy aparatu gębowego typu kłująco-ssącego.

Wszawica nie jest chorobą bezpośrednio zagrażającą zdrowiu i życiu człowieka. Ma jednak bardzo nieprzyjemne objawy występujące po około 10-14 dniach od zakażenia – mowa przede wszystkim o świądzie. Usilne drapanie skóry głowy czy karku, a nawet twarzy, może w krótkim czasie spowodować powstanie mikro ran, które stanowią otwartą drogę do organizmu dla różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

To warto wiedzieć

Wszawica może być również pośrednią przyczyną miejscowego łysienia (na skutek ciągłego pocierania włosów na głowie).

Więcej o objawach wszawicy czytaj też w osobnym artykule na naszej stronie.

Dawne choroby przenoszone przez wszy

Specyfika pasożytowania wszy na ludzkim organizmie (wysysanie krwi) stwarza idealne warunki do przenoszenia różnych drobnoustrojów przez te owady. Dawniej, jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, wszy były jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się patogenów bardzo groźnych chorób zakaźnych, takich jak:

  • Dur powrotny;
  • Tyfus plamisty;
  • Dżuma;
  • Gorączka okopowa;
  • Gorączka guzkowa;

Patogeny wywołujące te choroby były przenoszone nie tylko z żywiciela na żywiciela, ale obecne również w odchodach wszy (tzw. riketsje), nie zagrażając samemu pasożytowi, natomiast stanowiąc poważne ryzyko dla człowieka.

Obecnie wymienione choroby zostały praktycznie wyeliminowane (głównie dzięki szczepieniom), przynajmniej w cywilizowanych, rozwiniętych gospodarczo krajach – w tym w Polsce. Wciąż jednak stwierdza się ich przypadki m.in. w państwach afrykańskich, w których wszawica nadal stanowi bardzo poważny problem natury zdrowotnej.

Nie należy lekceważyć wszawicy!

Pomimo faktu, iż na naszym kontynencie wszy praktycznie nie przenoszą już groźnych chorób zakaźnych, nie powinno się przechodzić obojętnie nad problemem wszawicy. Ta choroba pasożytnicza, uznawana za jedną z najstarszych w historii ludzkości, wciąż towarzyszy i będzie towarzyszyć człowiekowi.

Wszawica jest bardzo nieprzyjemną przypadłością, której na szczęście można skutecznie zapobiegać. Oto podstawowe zasady profilaktyki wszawicy:

  • Związujemy dziecku dłuższe włosy do przedszkola/żłobka;
  • Uczulamy dziecko na to, aby nie korzystało z niczyich przyborów higienicznych, szczotek, grzebyków, nie pożyczało czapek, szalików, spinek, gumek etc.;
  • Regularnie przeprowadzamy przegląd głowy dziecka uczęszczającego do placówki oświatowo-wychowawczej;
  • Staramy się nie dotykać głową powierzchni w miejscach publicznych, np. oparcia fotela w autobusie;
  • Stosujemy preparaty odstraszające wszy, jak Pipi Nitolic prevent plus;

Więcej o podstawowych zasadach profilaktyki wszawicy przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie.

Leczenie wszawicy

Dziś wszawica nie stanowi już takiego problemu jak jeszcze 30-40 lat temu. Wynika to z jednej strony z wyeliminowania chorób przenoszonych przez wszy, a z drugiej z łatwej dostępności skutecznych metod leczenia wszawicy.

W przypadku stwierdzenia obecności wszy na głowie dziecka czy innego z domowników, należy od razu wdrożyć leczenie, sięgając po odpowiedni preparat na wszy. Takim środkiem jest Pipi Nitolic spray, dostępny również w rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenia i ochrona (wraz z preparatem Pipi Nitolic prevent plus).

Pipi Nitolic spray likwiduje wszy i gnidy już po pierwszej aplikacji. Nie zawiera środków owadobójczych, jest więc bezpieczny dla ludzi i środowiska. Środek wykorzystuje technologię O-effect, pokrywając powierzchnię włosów i odcinając pasożytom dostęp powietrza. Dodajmy, że preparat posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Podsumowując: choć w Polsce i w innych rozwiniętych krajach świata wszy nie przenoszą już groźnych chorób zakaźnych, to sama wszawica wciąż stanowi problem zdrowotny, przed którym na szczęście można się zabezpieczyć. Jest to szczególnie ważne w okresie wzmożonej aktywności wszy, czyli od jesieni do późnej wiosny.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszej stronie, w których m.in. wyjaśniamy, na czym polega leczenie wszawicy oraz podpowiadamy, jak w łatwy sposób usunąć gnidy.