Wszawica to choroba pasożytnicza, wokół której wciąż funkcjonuje mnóstwo mitów i półprawd. Są one efektem wieloletniego przekonania, że wszawica rozprzestrzenia się wyłącznie wśród osób będących na bakier z higieną i pochodzących z nizin społecznych. Dziś wiemy, że to nieprawda, a wszy na głowie mogą pojawić się również u dzieci czy dorosłych z tzw. dobrych domów. Często decyduje o tym zwykły przypadek. Na szczęście leczenie wszawicy nie jest ani uciążliwe, ani czasochłonne, dlatego jeśli stwierdzisz obecność pasożytów na głowie swojego dziecka, to nie panikuj.
Na dobry początek poznaj 7 faktów na temat wszawicy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, dlaczego ta choroba nie jest żadnym powodem do wstydu i nie trzeba się jej bać.
Czym właściwie jest wszawica?
Wszawica to choroba pasożytnicza wywołana przez wszy głowowe, które żyją na owłosionej skórze głowy człowieka. Objawia się intensywnym swędzeniem, wynikającym z ukąszeń wszy, a także obecnością gnid (jaj wszy) przyczepionych do podstawy włosów.
Jak przenosi się wszawica? Jak dochodzi do zarażenia?
Wszawica przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub przez używanie wspólnych przedmiotów, takich jak grzebienie czy nakrycia głowy. Wszy nie mają skrzydeł, dlatego trzeba im „pomóc” w zagnieżdżeniu się na głowie nowego żywiciela.
Co ważne, wszawicą można się zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. śpiąc w hotelu, korzystając z komunikacji publicznej, przymierzając czapkę w sklepie czy przytulając się do osoby, która jest nieświadomym nosicielem wszy. Nie ma to nic wspólnego z higieną osobistą lub jej brakiem.
Idealne warunki do rozprzestrzeniania się wszawicy stwarzają duże skupiska ludzkie, dlatego ta choroba najczęściej występuje u dzieci chodzących do żłobka i przedszkola.
Cykl życia wszy
Wszy głowowe przechodzą przez kilka etapów rozwojowych: od jaja (gnidy), przez larwy, aż do dorosłych osobników. Samica wszy żyje około 40 dni i w tym czasie może złożyć do 300 jaj, co oznacza około 8 jaj dziennie (!). To dlatego wszawica jest chorobą tak silnie zaraźliwą i szybko się rozprzestrzeniającą.
Larwy wszy wykluwają się po około 7 dniach, a po kolejnych 2 tygodniach są już zdolne do rozrodu.
Budowa i sposób odżywiania się wszy
Wszy głowowe mają owalne, wydłużone ciało, które osiąga długość około 4 mm. Ich aparat gębowy typu kłująco-ssącego umożliwia wysysanie krwi spod skóry nosiciela. Żywią się wyłącznie krwią ludzką, a ich układ oddechowy wyposażony jest w przetchlinki znajdujące się na tułowiu i odwłoku. Wszy nie posiadają skrzydeł i poruszają się za pomocą trzech par czepnych nóg.
Objawy wszawicy
Co ciekawe, objawy wszawicy nie występują od razu, ale często dopiero po 10-14 dniach. W tym czasie nosiciel choroby może się w ogóle nie zorientować, że na jego głowie gnieżdżą się pasożyty.
Ugryzienia wszy powodują uporczywe swędzenie, które jest efektem reakcji alergicznej na ślinę wszy. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw choroby. Swędzenie obejmuje nie tylko głowę, ale też twarz czy kark.
Wcześniejszym objawem wszawicy jest zauważenie gnid, czyli szarawych jaj przyczepionych do podstawy włosa przy pomocy tzw. cementu. Można je dostrzec podczas przeglądu głowy dziecka, co należy zrobić od razu po otrzymaniu informacji o pojawieniu się wszawicy np. w grupie przedszkolnej pociechy.
Zajrzyj też do innego artykułu i dowiedz się, jak usunąć gnidy.
Warto w tym miejscu dodać, że uporczywe swędzenie wcale nie jest takim niewinnym i mało znaczącym objawem wszawicy. Długotrwałe drapanie się może prowadzić do powstawania otarć, ran i przeczosów, co z kolei może skutkować wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi, a także prowadzić do miejscowego łysienia i powstawania blizn.
Leczenie wszawicy
Po stwierdzeniu wszawicy np. u dziecka należy od razu rozpocząć leczenie. Spokojnie, nie ma mowy o ścinaniu włosów i stosowaniu brzydko pachnących preparatów. Obecnie do leczenia tej choroby wykorzystuje się bardzo skuteczne środki, takie jaki Pipi Nitolic spray, który eliminuje pasożyty już po pierwszej aplikacji.
O zaletach naszego preparatu na wszy czytaj w osobnym artykule.
Profilaktyka wszawicy
Najlepszą metodą zapobiegania wszawicy jest stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych. Wiedząc, że np. w przedszkolu stwierdzono przypadek choroby lub mając świadomość, jak łatwo jest się nią zarazić w dużych skupiskach ludzkich, warto sięgnąć po specjalistyczny preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus, który tworzy ochronną barierę na włosach, uniemożliwiając wszy zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela.
Zarówno Pipi Nitolic spray, jak i Pipi Nitolic prevent plus, są także dostępne w ekonomicznym, rodzinnym zestawie Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który warto mieć w domowej apteczce i np. zabrać ze sobą na wakacje.
Znasz już najważniejsze fakty na temat wszawicy, które powinny Cię uspokoić i sprawić, że przestaniesz się bać tej choroby. Grunt, to wiedzieć jak jej zapobiegać, a także jak ją leczyć.