Infolinia: +48 800 153 154

Wszy – ile dziecko powinno zostać w domu? Wyjaśniamy

8 stycznia 2024, 08:53

Jeśli więc Twoje dziecko ma wszy i zastanawiasz się, ile powinno zostać w domu, to na dobry początek przeczytaj nasz poradnik.

Leczenie wszawicy wciąż kojarzy się z bardzo czasochłonnym i tym samym kłopotliwym procesem. Rodzice, którzy stwierdzają obecność wszy na głowie dziecka, obawiają się, że teraz jedno z nich będzie musiało zostać z pociechą w domu przez kilka dni czy nawet tydzień. Uspokajamy więc: nie ma takiej potrzeby. Wybierając odpowiednią metodę leczenia można pozbyć się problemu praktycznie od ręki. Jeśli więc Twoje dziecko ma wszy i zastanawiasz się, ile powinno zostać w domu, to na dobry początek przeczytaj nasz poradnik.

Czasy się zmieniły

Wielu rodziców może pamiętać czasy własnego dzieciństwa, kiedy to rzeczywiście leczenie wszawicy było stosunkowo czasochłonne, a do tego nieprzyjemne. Dziś na szczęście wygląda to już zupełnie inaczej.

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego artykułu brzmi: dziecko powinno zostać w domu do zakończenia kuracji przeciwko wszom, co w praktyce oznacza nie więcej niż jeden dzień. Warunkiem jest oczywiście sięgnięcie po odpowiedni preparat leczniczy, który w błyskawicznym tempie rozwiąże problem wszawicy i pozwoli dziecku na normalny powrót do przedszkola czy szkoły.

Jeśli więc z przerażeniem odkryjesz, że Twoja pociecha ma wszy, to zamiast panikować i zastanawiać się, jak wytłumaczyć pracodawcy, że nie będzie Cię przez kilka dni w pracy, po prostu sięgnij po Pipi Nitolic spray, czyli specjalistyczny preparat na wszy.

Jak działa Pipi Nitolic spray?

Preparat wykorzystuje technologię O-effect, która zapewnia równomierne pokrycie włosów, blokując aparat oddechowy pasożytów. Dzięki temu nie ma możliwości, aby wszy wykształciły odporność na ten preparat.

Pipi Nitolic działa od razu, likwidując do 100% pasożytów, w tym ich aktywne stadia rozwojowe i gnidy (czyli jaja wszy). Jest wygodny w aplikacji (co ważne – nie trzeba jej powtarzać), łatwo zmywa się z włosów, jest bezpieczny dla ludzi i środowiska (nie zawiera środków owadobójczych), a przy tym bardzo wydajny – jedno opakowanie wystarczy na kurację dla jednej osoby z długimi włosami lub dwóch osób z krótką fryzurą.

Czy wczesny powrót do przedszkola lub szkoły nie jest ryzykowny?

Absolutnie nie. Jeśli zastosujesz preparat Pipi Nitolic spray, to możesz mieć pewność, że wyeliminuje on 100% pasożytów, które nie będą już stanowić zagrożenia ani dla Twojego dziecka, ani dla jego rówieśników np. w przedszkolu. Nie musisz mieć zatem żadnych oporów przed posłaniem dziecka do placówki nawet następnego dnia.

Radzimy natomiast, aby mając za sobą epizod wszawicy, sięgnąć po odpowiedni preparat odstraszający, czyli działający profilaktycznie. Taki produkt znajdziesz w linii Pipi Nitolic – jest nim Pipi Nitolic prevent plus, który wydziela przyjemny zapach, nie tłuści włosów, a co najważniejsze chroni przed ponownym kontaktem z pasożytami.

Po leczeniu wszawicy warto więc profilaktycznie spryskiwać włosy dziecka preparatem Pipi Nitolic prevent plus, przynajmniej w okresie, w którym występuje zwiększone ryzyko wszawicy – jesienią i zimą, a także zawsze po tym, jak otrzymasz informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w placówce, do której uczęszcza pociecha.

Co jeszcze warto zrobić, aby przeciwdziałać nawrotowi wszawicy?

Pamiętajmy, że wszawica jest chorobą silnie zakaźną, która może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać w grupie ludzi, w tym w rodzinie. To dlatego zaleca się, aby w przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka, profilaktycznie zastosować preparat na wszy u wszystkich domowników.

Najważniejsze zasady, jakie warto wdrożyć od razu po zdiagnozowaniu wszawicy, to:

  • Jak najszybsze rozpoczęcie leczenia;
  • Zastosowanie preparatu odstraszającego wszy Pipi Nitolic prevent plus u wszystkich domowników;
  • Przeprowadzenie wielkich porządków w domu, wraz z odkurzaniem podłóg, dywanów, tapicerowanych mebli, zmianą ręczników i pościeli;

Rada

Dobrze będzie również wyprać pościele, koce, ubrania czy pluszowe zabawki w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza lub namoczyć je przed praniem dodając specjalny płyn Nitolic Wash. To zagwarantuje pozbycie się pasożytów, które poza organizmem żywiciela mogą przeżyć nawet do 48 godzin.

Przez około 10-14 dni warto również obserwować, czy objawy wszawicy nie pojawiają się u kolejnych domowników. Zalecamy także, aby profilaktycznie, każdego wieczora, przeprowadzać przegląd głowy pozostałych dzieci oraz dorosłych członków rodziny.

Podsumowanie

Jak widzisz nie trzeba się martwić tym, że z powodu wszawicy dziecko spędzi w domu dłuższy czas, będzie wymagać opieki jednego z rodziców i zostanie pozbawione kontaktu z rówieśnikami, a co gorsza narobi sobie zaległości w szkole.

Dziś leczenie wszawicy jest bardzo proste, szybkie, skuteczne i niekłopotliwe, a dzięki dostępności preparatów odstraszających możemy również realnie ograniczyć ryzyko ponownego kontaktu z pasożytami.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, z których dowiesz się m.in., jakie są podstawowe zasady profilaktyki wszawicy oraz jak skutecznie usunąć gnidy, czyli jaja wszy z głowy dziecka.