Wesz głowowa
Wszy to niewielkie, trudno dostrzegalne gołym okiem pasożyty, które mogą bytować zarówno w ubraniach, w strefach intymnych (wesz łonowa), jak i właśnie we włosach. Skupmy się na wszy głowowej, ponieważ to ten pajęczak stanowi szczególnie duże zagrożenie dla człowieka – zwłaszcza dla dzieci.
Wesz głowowa wywołuje wszawicę, czyli chorobę pasożytniczą objawiającą się silnym świądem skóry głowy, twarzy i karku. Można się nią zarazić przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub powierzchnią, na której bytują pasożyty – na przykład poprzez dotknięcie głową tapicerowanego oparcia w autobusie, wykładziny w przedszkolu czy założenie czapki osoby zakażonej wszawicą.
O „złapanie wszy” najłatwiej jest w dużych skupiskach ludzkich, w których nie zachowujemy odpowiedniego dystansu. Dlatego wszawica najszybciej szerzy się w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Nie należy utożsamiać tej choroby z niskim poziomem higieny – wszawicą może się zarazić każdy i częstotliwość mycia głowy nie ma tutaj nic do rzeczy.
Przed wszawicą można się na szczęście zabezpieczyć. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad profilaktyki wszawicy, a także zainwestować w preparat działający osłonowo – Pipi Nitolic prevent plus. Preparat ten tworzy na powierzchni włosów niewidzialną barierę, uniemożliwiając zagnieżdżenie się wszy. To świetny wybór dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobka czy przedszkola, a także wyjeżdżających na obóz/kolonie.
Gdy jednak dojdzie do zakażenia wszawicą, to nie ma co załamywać rąk. Problem szybko rozwiąże zastosowanie specjalistycznego preparatu Pipi Nitolic spray, który usuwa 100% pasożytów, będąc przy tym bezpiecznym dla człowieka i środowiska.
Więcej o objawach wszawicy, a także o leczeniu wszawicy, można przeczytać w innych artykułach na naszym blogu.
Nużeńce
Nużeńce to maleńkie pajęczaki (zaliczane do roztoczy), które bytują w gruczołach łojowych oraz torebkach włosowych. Nie widać ich gołym okiem. Są o tyle groźne, że mogą wywołać chorobę pasożytniczą nazywaną nużycą, która z kolei jest przyczyną m.in. wypadania włosów, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu, pojawienia się licznych dermatoz na skórze (przede wszystkim twarzy) czy zapalenia spojówek.
To jest ważne!
Nieleczona nużyca może spowodować miejscowe łysienie, podobne do łysienia plackowatego.
Nużycę można zdiagnozować wyłącznie na podstawie badania mikroskopowego próbki pobranej od potencjalnego nosiciela. Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków i może trwać wiele miesięcy z uwagi na wysoką odporność nużeńców na farmakologię.
Pluskwy
Pluskwy to pasożyty, które można „złapać” w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach – na przykład śpiąc w wątpliwej jakości hotelu czy podróżując w zaniedbanym przedziale pociągu.
Co ważne, pluskwy nie bytują we włosach (i generalnie na ciele człowieka) przez cały czas. Robią to tylko wtedy, gdy muszą się posilić. Wówczas odczuwamy nieprzyjemne objawy pogryzień, jak swędzenie i pieczenie skóry. Stosunkowo rzadko dochodzi do tego na owłosionej skórze głowy – częściej na karku czy za uszami.
Walka z pluskwami nie jest niestety taka prosta, ponieważ pasożyty te bytują w otoczeniu człowieka, a więc mogą się gnieździć dosłownie wszędzie. Trzeba zatem zacząć od bardzo dokładnego wysprzątania całego domu, wyprania ubrań itd. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w dezynsekcji budynków.
Kleszcze
Kleszcze stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W Polsce mamy jedną z największych populacji tych pajęczaków w Europie. W dodatku szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz bytujący w naszym kraju jest nosicielem patogenów chorobotwórczych, w tym bakterii wywołujących boreliozę.
Kleszcze rzadko bytują na owłosionej skórze głowy, choć mogą łatwo przenieść się ze skalpu w inne obszary ciała – często znajduje się je np. za uszami. Wgryzienie się kleszcza w skórę jest bezbolesne, dlatego trzeba zachować czujność, na spacer po lesie, łące czy w okolicach zbiorników wodnych zakładać długie ubrania, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu pasożytów.
Do kategorii pasożytów bytujących na ludzkiej skórze głowy możemy zaliczyć również grzyby oraz wywołujące stan zapalny bakterie.
Radzimy, aby nigdy nie przechodzić obojętnie obok objawów choroby pasożytniczej, czyli swędzenia skalpu, nagłego łupieżu, szybkiego przetłuszczania się włosów, ich nieprzyjemnego zapachu, nadmiernego wypadania czy zmian skórnych na szyi, karku oraz twarzy. Może to świadczyć właśnie o pojawieniu się pasożytów we włosach.