Infolinia: +48 800 153 154

Jak zapobiec wszawicy? 9 złotych zasad

27 sierpnia 2020, 10:00

Wszawica to bardzo nieprzyjemna choroba, którą na szczęście można łatwo i szybko wyleczyć. Wystarczy tylko sięgnąć po specjalistyczny preparat na wszy Pipi NITOLIC zestaw i objąć terapią całą rodzinę. Faktem jest natomiast, że najlepiej byłoby w ogóle nie dopuścić do zarażenia. Czy to jest możliwe? Okazuje się, że tak. Istnieje profilaktyczny kanon, do którego należy się stosować, aby realnie ograniczyć ryzyko przyniesienia wszy do domu – najczęściej przez dziecko w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak zapobiec wszawicy dzięki 9 prostym zasadom. Warto przeczytać, zapamiętać i wcielić te wskazówki w życie.

Zasada 1: upinanie włosów

To prosty, ale często bagatelizowany sposób na to, aby rzeczywiście zminimalizować ryzyko transmisji wszy na głowę dziecka. Rodzice dziewczynek lub chłopców z długimi włosami powinni pamiętać, aby codziennie rano przed posłaniem dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły związać mu włosy w kitki, warkocze lub wysoki koczek. Warto również poprosić panie opiekujące się dziećmi, by zwracały uwagę na to, czy pociecha ma cały czas upięte/związane włosy.

Zasada 2: uczulamy dziecko, by nie pożyczało żadnych przyborów higienicznych

Oczywiście trudno byłoby tego wymagać od maluszka, ale dziecko w wieku przedszkolnym powinno już rozumieć, że nie wolno mu ani pożyczać własnych przyborów higienicznych, ani korzystać z cudzych. Wyjaśniamy pociesze, że przez takie zachowanie na jego główce mogą się pojawić brzydkie robaczki – taka wizja powinna zrobić swoje i skutecznie zniechęcić dziecko do dzielenia się gumkami, spinkami, opaskami, grzebieniem, szczotką itd.

Rada

Dziecko nie powinno również pożyczać żadnego nakrycia głowy. Gnidy wszy mogą przeżyć poza żywicielem do dwóch tygodni, dlatego do zakażenia wszawicą często dochodzi za pośrednictwem różnych przedmiotów.

Zasada 3: regularnie sprawdzamy głowę dziecka

Warto to robić nawet codziennie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to ryzyko zarażenia się wszawicą jest największe. Dobrą praktyką będzie wprowadzenie w domu żelaznej zasady, że każdego wieczora jedno z rodziców czesze dziecku włoski i sprawdza, czy u nasady kosmyków nie ma gnid lub wszy. Jeśli dziecko się niecierpliwi, wymyślamy jakąś zabawę, która odciągnie jego uwagę od nielubianej czynności.

Dowiedz się, jak prawidłowo sprawdzić głowę dziecka na obecność wszy.

Zasada 4: stosujemy specjalny środek zapobiegający wszawicy

Takim środkiem jest Pipi Nitolic prevent plus. Ten bardzo skuteczny produkt w sprayu jest łatwy w użyciu, bezpieczny dla dziecka, nie zawiera żadnej chemii owadobójczej i może być stosowany nawet codziennie w celu profilaktyki wszawicy. Pipi Nitolic prevent plus tworzy na powierzchni włosa specjalny film, który uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się na głowie dziecka lub osoby dorosłej. Środek nie tłuści włosów, nie zostawia plam, wydziela bardzo przyjemny aromat cytrynowo-miętowy. To najlepszy sposób na to, aby zapobiec wszawicy w domu.

Zasada 5: dbamy o higienę głowy dziecka

Chodzi tutaj przede wszystkim o regularne mycie głowy pociechy. Nawet jeśli dziecko bardzo tego nie lubi i głośno się buntuje, to rodzice muszą pozostać nieugięci. Włosy dziecka myjemy minimum raz w tygodniu, choć wskazane jest, by robić to 2-3 razy w tygodniu, używając do tego szamponu dla najmłodszych. Można również wprowadzić odżywkę dla dzieci, która ułatwi rozczesywanie włosów.

Zasada 6: codziennie szczotkujemy i czeszemy włosy dziecka

To również powinien być domowy rytuał. Podczas szczotkowania i czesania można bardzo łatwo dostrzec gnidy i w porę rozpocząć skuteczne leczenie.

Zasada 7: reagujemy, gdy pojawi się informacja o wszawicy w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Wielu rodziców lekceważy taką informację, z góry uznając, że przecież „ich dziecko dba o higienę, więc na pewno się nie zarazi”. To niestety nie jest takie oczywiste. W momencie, gdy przedszkole, żłobek czy szkoła ogłaszają wykrycie przypadku wszawicy, należy zintensyfikować czynności profilaktyczne i skrupulatnie badać głowę dziecka na ewentualną obecność wszy.

Analogicznie: kiedy to nasze dziecko będzie mieć stwierdzoną wszawicę, należy od razu poinformować o tym fakcie dyrekcję placówki, do której uczęszcza pociecha.

Zasada 8: szybkie rozpoczęcie leczenia wszawicy

Reakcja musi być natychmiastowa, bo dzięki temu uda się szybko pokonać wszawicę i być może nawet zapobiec zarażeniu nią pozostałych członków rodziny. Od razu sięgamy więc po wspomniany wcześniej środek Pipi Nitolic spray z grzebieniem i obejmujemy leczeniem wszystkich domowników. Najlepiej będzie zainwestować w zestaw Pipi Nitolic Leczenie i Ochrona.

Zasada 9: zapobieganie wszom odzieżowym

Warto wiedzieć, że wszy gnieżdżą się nie tylko na ludzkiej głowie, ale też odzieży i różnego rodzaju tkaninach. Aby je wyeliminować, należy albo wyprać wszystkie ubrania, narzuty, ręczniki, koce, pościele etc. w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, albo – jeśli jest to niemożliwe z uwagi na delikatność materiału – sięgnąć po specjalny preparat Nitolic Wash.

Sprawdź też, jak dokładnie posprzątać dom po zakończonym leczeniu wszawicy.