Infolinia: +48 800 153 154

O wszach

Wszy głowowe to niewielkie pasożytnicze owady, żyjące na owłosionej skórze głowy człowieka. Nie posiadają skrzydeł typowych dla innych owadów. Poruszają się przy pomocy trzech par czepnych nóg przystosowanych do mocnego uchwytu włosa. Żywią się wyłącznie krwią człowieka.

Ciało wszy ma kształt owalny, wydłużony, spłaszczony grzbietowo–brzusznie. Wszy posiadają aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Na tułowiu i odwłoku posiadają przetchlinki prowadzące do narządów oddechowych. Larwy wszy mają od 2 do 3mm, a owady dorosłe ok. 4mm długości.

żyją na
owłosionej skórze
kształt owalny,
wydłużony
brak skrzydeł
aparat gębowy
typu kłująco ssący
żywią się
krwią

Gnidy

Gnidy, czyli jaja wszy są koloru biało-perłowego o długości ok. 0,8 cm. Bezpośrednio po złożeniu, gnidy są przytwierdzane przez samicę do nasady włosów przy pomocy specjalnego, przypominającego cement spoiwa. Gnidy mogą przetrwać i zachować zdolność do zarażania nawet przez 2 tygodnie. Skuteczna 100% eliminacja gnid jest kluczowa w procesie leczenia wszawicy. Ważnym etapem kuracji jest także mechaniczne oddzielenie gnid od włosów i usunięcie ich poprzez wyczesanie gęstym grzebieniem.

Cykl życia wszy

Samica wszy ludzkiej żyje ok. 40 dni, składa w tym czasie maksymalnie ok. 300 jaj (ok. 8 jaj dziennie). Rozwój zarodkowy trwa ok. 7 dni, po czym ukształtowana larwa opuszcza osłonki jajowe przez otwarte wieczko. Młodociane formy z wyglądu są podobne do stadiów dorosłych i podobnie jak one odżywiają się krwią człowieka. Po upływie 2 tygodni od czasu wylęgu pojawiają się zdolne do rozrodu pokolenie dorosłych owadów. Larwy i dorosłe wszy mogą przypadkowo odpadać od włosów i przeżyć nawet 2 dni w otoczeniu.

Cykl życia wszy - grafika

Jak przenoszą się wszy?

Wszy żyją wyłącznie na ludzkich głowach. Nie potrafią skakać ani latać, nie są też przenoszone przez zwierzęta domowe. Rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni, dlatego aby przemieścić się z jednej głowy na drugą, czekają, aż dojdzie do zetknięcia włosów dwóch osób. Takich okazji nie brakuje podczas zabaw, wspólnego wypoczynku, na biwakach i koloniach.

Do zakażenia pasożytami łatwo może też dojść w szkole, gdzie wszy mają dobrą okazję do rozprzestrzeniania się. Często do zakażenia dochodzi przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, nakryć głowy, szalików i ubrań.

Nie ma się czego wstydzić

Stwierdzenie wszawicy jest chwilą trudną i stresującą zarówno dla dzieci jak i rodziców, zupełnie niepotrzebnie. Wszawica to powszechnie występujący problem, który dotyczyć może każdego. Aby go rozwiązać, wystarczy, że zadziałasz szybko i skutecznie.

Pamiętaj, że warunkiem sukcesu jest jednoczesna kuracja u wszystkich zarażonych osób. Dlatego nie ukrywaj problemu, tylko poinformuj innych znajomych rodziców o możliwym zarażeniu.

Ustawienia podpowiedzi
Powyższe ustawienia można zmienić w dowolnym momencie klikając na Nitolica prawym przyciskiem myszy

Gnidy to jaja wszy. Są bardzo wytrzymałe, potrafią poza skórą głowy przetrwać nawet 2 tygodnie.

Kliknij lewym przyciskiem myszy aby schować, prawym aby zobaczyć ustawienia
Kliknij, aby pokazać