Infolinia: +48 800 153 154

Objawy wszawicy

Głównym objawem wszawicy jest świąd skóry głowy. Wskutek stopniowego rozwoju uczulenia na ślinę oraz kał pasożytów, świąd i pieczenie stają się dokuczliwe i wymuszają konieczność drapania się. Jest on również wynikiem mikro urazów spowodowanych ugryzieniami wszy. Na skórze głowy mogą być widoczne podrażnienia, a nawet bakteryjne zakażenia wynikające z zabrudzenia ran. Objawem mogą być również powiększone węzły chłonne szyi.

Czasami swędzenie skóry głowy zaczyna się dopiero kilka tygodni po zaatakowaniu przez wszy.

Etap 1

Jak wykryć wszawicę?

Etap 1 – Diagnostyka
W przypadku istnienia zagrożenia zarażeniem (np. gdy w szkole panuje wszawica) przynajmniej raz w tygodniu przeglądaj włosy dziecka. Przy pomocy gęstego grzebienia, przy dobrym oświetleniu przeczesuj wydzielone pasma włosów. Jeszcze łatwiej dostrzeżesz poruszające się owady na białej chusteczce. Wszy występują w pobliżu skóry głowy, najczęściej za uszami i w okolicach potylicy. W przypadku dużej liczebności pasożyty mogą zasiedlać całą powierzchnię głowy.

Etap 1 – diagnostyka
Etap 2

Jak leczyć wszawicę?

Etap 2 – Przeprowadzenie zabiegu
Wybierz preparat, który jest skuteczny wobec gnid i wszystkich aktywnych stadiów wszy po jednokrotnym użyciu bez potrzeby powtarzania zabiegu. Sprawdź włosy u wszystkich domowników i w przypadku stwierdzenia wszawicy przeprowadź jednoczesną kurację u wszystkich zarażonych osób.

Etap 2 – przeprowadzenie zabiegu
Nitolic - zdjęcie produktu

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Etap 3

Eliminacja wszy i gnid z otoczenia

Etap 3 – Zadbaj o czystość, poinformuj innych rodziców
Dokładnie posprzątaj całe mieszkanie, mając na uwadze możliwość obecności pasożytów na powierzchni podłóg i mebli, miejsc do spania, pościeli, ubrań itd. Wypierz ubrania i pościel w temperaturze powyżej 60° lub z dodatkiem do prania NITOLIC® Wash. Zagwarantuje to oczyszczenie tkanin z pasożytów oraz ich jaj, co jest niezbędnym elementem skutecznego leczenia.

Dowiedz się więcej

Przekaż informację o wykryciu wszawicy dyrektorowi placówki lub wychowawcy oraz rodzicom dzieci zagrożonych wszawicą.

Etap 3 – oczyszczenie otoczenia
Etap 4

Co dalej?

Etap 4 – Ochrona przed ponownym zarażeniem
Stosuj regularnie preparat odstraszający wszy, nawet codziennie jeśli w najbliższym otoczeniu dziecka – np. w szkole lub przedszkolu panuje wszawica.

Ustawienia podpowiedzi
Powyższe ustawienia można zmienić w dowolnym momencie klikając na Nitolica prawym przyciskiem myszy

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie czy dziecko ma wszy jest test z użyciem białej chusteczki, na której łatwiej dostrzec pasożyty.

Kliknij lewym przyciskiem myszy aby schować, prawym aby zobaczyć ustawienia
Kliknij, aby pokazać