Ukłucie wszy powoduje nieprzyjemny dokuczliwy świąd i pieczenie skóry. Utrudnia koncentrację uwagi i powoduje gorsze wyniki w nauce. Ciągłe drapanie swędzących miejsc na głowie jest przyczyną podrażnienia skóry i zakażeń bakteryjnych. Ślina i kał pasożyta mogą także powodować reakcję alergiczną, co objawia się obecnością rumienia na karku oraz zmian skórnych w okolicy nosa i ust. Wszawica ma negatywne konsekwencje również w aspekcie osobistym i społecznym. Powoduje silny stres u osoby zarażonej oraz świadomość negatywnego odbioru wszawicy przez otoczenie.
Swędzenie głowy może być objawem wszawicy, ale nie musi. Poza tym nie wszystkie osoby chore na wszawicę odczuwają swędzenie. Swędzenie skóry głowy może mieć kilka przyczyn: 1. podczas nakłuwania skóry wesz wprowadza do rany ślinę, co powoduje dokuczliwy świąd i pieczenie 2. ślina i kał pasożyta mogą powodować rozwój reakcji alergicznej, nasilającej pieczenie i swędzenie skóry. U osób wrażliwych, podatnych na uczulenie, może wystąpić widoczne zaczerwienienie skóry na linii włosów i za uszami. 3. zdarza się, że sama myśl o pasożytach powoduje swędzenie i odruchowe drapanie głowy.
Wszy rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni. Aby przemieścić się z jednej głowy na drugą, musi dojść do zetknięcia się włosów dwóch osób. Takich okazji nie brakuje podczas zabaw, wspólnego wypoczynku, na biwakach i koloniach. Łatwo też zarazić się pasożytami w szkole, gdzie wszy mają dobrą okazję do rozprzestrzeniania się. Często zdarza się także „złapać” wszy przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, nakryć głowy, szalików i ubrań.
Najlepszym sposobem jest regularne przeglądanie i przeczesywanie włosów gęstym grzebieniem i bezpośrednie stwierdzenie obecności wszy i gnid we włosach. Należy także zwrócić uwagę na wygląd skóry na głowie. Obecności wszy towarzyszy miejscowe zaczerwienienie skóry głowy – szczególnie za uszami i na linii włosów, mogą też pojawić się drobne grudki i przeczosy powstające przez zadrapanie swędzącej skóry.
Tak, można ochronić dziecko stosując preparat zapobiegający zarażeniu wszawicą – np. nowość – Pipi NITOLIC® prevent plus. Preparat tworzy na powierzchni włosa ochronny film ( szczelnie otacza łuskę włosa) przez co uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj. Zaletą preparatu jest nowa, nietłuszcząca włosy formuła. Dzięki naturalnym składnikom może być on używany codziennie, co jest zalecane gdy w najbliższym otoczeniu dziecka ( np. w szkole) rozpoznano wszawicę.
Życie takich pasożytów, jak wszy, jest ściśle związane z człowiekiem – żywicielem. Jeśli odpadną z głowy osoby zarażonej, mogą przeżyć poza organizmem ludzkim 24 – 48 godzin, później giną. Zarażenie się wszawicą przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników i koców oraz nakryć głowy, szalików i ubrań jest zatem prawdopodobne.
Wszy przenoszą się najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu jednej głowy z drugą. W szkole o takie kontakty jest najłatwiej. Jednak wszy można „złapać” wszędzie i od każdego np. podczas zabawy, wspólnego wypoczynku na biwakach i koloniach, ale także w miejscach zatłoczonych – na przykład w tramwaju, w autobusie i w pociągu.
Nie. Mycie włosów nie pomaga w przypadku wszawicy. Zarówno gnidy jak i pasożytujące owady dobrze znoszą zanurzenie w wodzie oraz działanie zwykłego szamponu.
Niezwłocznie podjąć leczenie. Aby odwszawianie było skuteczne, najlepiej przeprowadzić kurację równocześnie u wszystkich osób z bliskiego otoczenia, które mogły zetknąć się z pasożytami. Nie trzeba natomiast leczyć zwierząt domowych, które nie zarażają się wszami ludzkimi. Należy bardzo solidnie posprzątać mieszkanie, bo wszy mogą przeżyć poza skórą człowieka nawet dwie doby – na pościeli, kocach, ubraniach, meblach tapicerowanych. To, czego nie da się uprać, np. narzuty na łóżka, pluszowe zabawki, itp., należy zamknąć szczelnie w torbach foliowych na kilka dni. Gnidy natomiast są w stanie przetrwać aż 2 tygodnie poza żywicielem. Dlatego należy dokładnie odkurzyć miejsca, w których mogą znajdować się włosy osoby zarażonej wszami, takie jak: dywany, fotele i kanapy (także tapicerkę samochodową). Należy wyrzucić wszelkie przybory do włosów (szczotki, grzebienie, gumki itp.) i kupić nowe.
Od razu. Udany zabieg odwszawienia nie oznacza nabycia odporności na ponowną inwazję pasożytów. Jeśli zauważysz żywe wszy po wykonaniu zbiegu, oznacza to, że zabieg odwszawiania był nieskuteczny. Przyczyny mogą być różne: