Infolinia: +48 800 153 154

Ugryzienia wszy – jakie powodują skutki?

28 maja 2021, 08:56

Zdaniem naukowców wszy bytują na naszej planecie od około 20 milionów lat. W momencie pojawienia się człowieka nawiązały z nim bardzo bliską „znajomość”, która trwa do dziś.

Wszawica jest jedną z najpowszechniej występujących chorób zakaźnych. Nie ma tutaj znaczenia ani stopień zamożności społeczeństwa (np. w bogatej Belgii chorobę co roku diagnozuje się u około 10% dzieci), ani klimat. Warto przy tym wiedzieć, że konsekwencje ugryzienia wszy mogą być dość poważne, stąd nigdy nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów wszawicy. Więcej o tym piszemy w naszym poradniku.

Czy ugryzienia wszy są odczuwalne?

Samo ugryzienie nie boli i nie powoduje bezpośredniego dyskomfortu. Warto wiedzieć, że pierwsze objawy wszawicy ujawniają się dopiero po około 2 tygodniach od kontaktu z pasożytem, dlatego początkowo naprawdę trudno jest zorientować się, że możemy być nosicielem tej choroby. Z czasem jednak sytuacja diametralnie się zmieni.

Ugryzienia wszy powodują nie tyle ból, co uporczywy świąd. Jest to efekt tego, że wesz (która odżywia się krwią) wbija w skórę głowy nosiciela swój aparat gębowy. W trakcie wysysania krwi pasożyt wpuszcza pod skórę toksyny wywołujące uczucie swędzenia. Jest ono na tyle uciążliwe, że trudno jest się powstrzymać przed drapaniem – a już szczególnie mamy tutaj na myśli dzieci.

Skutki ugryzienia przez wesz głowową

Mogłoby się wydawać, że samo swędzenie nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu, natomiast nie możemy zapominać, jakie mogą być tego długofalowe konsekwencje. Ciągłe drapanie się skutkuje powstawaniem przeczosów oraz otarć naskórka. Z miejsc ugryzienia może zacząć sączyć się płyn surowiczy sklejający włosy i wydzielający bardzo nieprzyjemny zapach. Osoba z wszawicą ma więc wrażenie, że jej pasma są skrajnie zaniedbane, wstydzi się wychodzić z domu etc.

Wszawica nie jest jednak tylko problemem estetycznym. Dalsze bagatelizowanie obecności wszy na głowie w prostej linii może prowadzić do poważnych reperkusji zdrowotnych, włącznie z zakażeniem bakteryjnym – miejscowym oraz ogólnoustrojowym. Otwarte rany powstające w wyniku drapania się po głowie stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Powstaje stan zapalny, który jest kłopotliwy w leczeniu z uwagi na owłosienie skóry. Jednym z jego objawów jest powiększenie węzłów chłonnych.

Kolejnym skutkiem ubocznym ugryzienia wszy może być  – i często jest – wystąpienie miejscowego łysienia. Ten problem obserwuje się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych zarażonych wszawicą. Łysienie ma bezpośredni związek z ciągłym pocieraniem włosów i drapaniem skóry głowy, co osłabia mieszki włosowe, zaburza ich naturalny cykl i powoduje, że większa część włosów przechodzi w fazę telogenu, czyli wypadania.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszy gnieżdżą się nie tylko na czubku głowy, ale także w okolicach karku i szyi (zawsze w linii włosów). W tych miejscach skutki ugryzienia będą szczególnie dobrze widoczne w postaci zadrapań, strupków, a nawet otwartych ran, po których mogą zostać nieestetyczne blizny.

Co zrobić, gdy zauważymy objawy wszawicy?

Wszawica najczęściej atakuje dzieci – wynika to z tego, że choroba szybko szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, na przykład w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Dzieciom trudno jest też utrzymać maksymalną higienę oraz unikać ryzykownego zachowania, jak pożyczanie sobie czapek, spinek, chustek, opasek, grzebyków, szczotek etc. Dlatego schemat postępowania w przypadku wystąpienia objawów wszawicy opiszemy na przykładzie dziecka.

Krok 1: upewniamy się, że to wszawica

W tym celu należy dokładnie obejrzeć głowę dziecka w poszukiwaniu gnid, czyli jaj wszy głowowej. Są to niewielkie, owalne elementy mocno przyczepione do włosów, mające biało-szary kolor. Gnidy najlepiej jest od razu usunąć mechanicznie przy pomocy specjalnego zestawu do usuwania gnid Pipi Nitolic nit remover (zawiera emulsję do rozpuszczania cementowego spoiwa oraz grzebyk z gęstymi, metalowymi ząbkami).

Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, jak usunąć gnidy.

Krok 2: leczenie

Leczenie wszawicy nie jest wcale uciążliwe i długotrwałe. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiedni produkt. Rekomendujemy spray Pipi Nitolic w zestawie z grzebieniem, który eliminuje 100% pasożytów (również gnid) i nie wymaga powtórnej aplikacji. Produkt nie zawiera środków owadobójczych, dlatego jest bezpieczny dla dziecka.

Ważne!

Leczeniem wszawicy należy objąć całą rodzinę.

Krok 3: ochrona

Jak zapobiegać wszawicy? Wiedząc już, jak łatwo jest się zarazić tą chorobą, warto sięgnąć po skuteczny środek minimalizujący ryzyko zagnieżdżenia się pasożytów na głowie dziecka. W tym celu sięgamy po preparat Pipi Nitolic prevent plus, który tworzy film ochronny na powierzchni włosów i tym samym uniemożliwia pasożytom rozmnażanie się. Taka ochrona będzie trwać do momentu umycia głowy.

Najekonomiczniejszym wyborem dla rodziny będzie zakup zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w skład którego wchodzą środek Pipi Nitolic prevent plus, spray Pipi Nitolic oraz grzebień do wyczesywania gnid.