Wszawica jest jedną z najpowszechniej i globalnie występujących chorób pasożytniczych. Nie ma tutaj znaczenia ani stopień zamożności społeczeństwa (np. w bogatej Belgii chorobę co roku diagnozuje się u około 10% dzieci), ani klimat. Warto przy tym wiedzieć, że konsekwencje ugryzienia wszy mogą być dość poważne, stąd nigdy nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów wszawicy.
Czy ugryzienia wszy bolą?
Nie, samo pogryzienie przez pasożyty nie boli i nie od razu powoduje dyskomfort. Warto wiedzieć, że pierwsze objawy wszawicy często ujawniają się dopiero po około 10-14 dniach od zarażenia wszawicą, dlatego początkowo naprawdę trudno jest zorientować się, że np. dziecko może być nosicielem tej choroby.
Ostatecznie natomiast ugryzienia wszy powodują nie tyle ból, co uporczywy świąd. Jest to efekt tego, że wesz ludzka (która odżywia się krwią) wbija w skórę głowy nosiciela swój aparat gębowy i w trakcie wysysania krwi wpuszcza pod skórę toksyny – reakcją organizmu jest właśnie uczucie swędzenia.
Świąd towarzyszący wszawicy jest na tyle uciążliwy, że trudno jest się powstrzymać przed drapaniem. Można to robić bezwarunkowo, szczególnie w nocy, co po dłuższym czasie prowadzi do nieprzyjemnych powikłań.
Skutki ugryzienia przez wesz głowową
Ciągłe drapanie się skutkuje powstawaniem przeczosów oraz otarć naskórka. Z miejsc ugryzienia może zacząć sączyć się płyn surowiczy sklejający włosy i wydzielający bardzo nieprzyjemny zapach. Osoba z wszawicą ma więc wrażenie, że jej pasma są skrajnie zaniedbane, wstydzi się wychodzić z domu etc.
Wszawica nie jest jednak tylko problemem estetycznym. Dalsze bagatelizowanie obecności wszy na głowie w prostej linii może prowadzić do poważnych reperkusji zdrowotnych, włącznie z zakażeniem bakteryjnym – miejscowym oraz ogólnoustrojowym. Otwarte rany powstające w wyniku drapania się po głowie stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Grozi to powstaniem miejscowego stanu zapalnego, który jest kłopotliwy w leczeniu z uwagi na owłosienie skóry. Jednym z jego objawów jest powiększenie węzłów chłonnych.
To warto wiedzieć:
Wszy wgryzają się nie tylko w skórę głowy, ale też karku czy innych części ciała. Wszystko zależy od gatunku wszy, z jakim mamy do czynienia.
Kolejnym skutkiem ubocznym ugryzienia wszy może być – i często jest – wystąpienie miejscowego łysienia. Ten problem obserwuje się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych zarażonych wszawicą. Łysienie ma bezpośredni związek z ciągłym pocieraniem włosów i drapaniem skóry głowy, co osłabia mieszki włosowe, zaburza ich naturalny cykl i powoduje, że większa część włosów przechodzi w fazę telogenu, czyli wypadania.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszy gnieżdżą się nie tylko na czubku głowy, ale także w okolicach karku i szyi (zawsze w linii włosów). W tych miejscach skutki ugryzienia będą szczególnie dobrze widoczne w postaci zadrapań, strupków, a nawet otwartych ran, po których mogą zostać nieestetyczne blizny.
Jak rozpoznać, że to na pewno wszawica? Jak zareagować na ugryzienia wszy?
Wszawica najczęściej atakuje dzieci – wynika to z tego, że choroba szybko szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, na przykład w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Dzieciom trudno jest też utrzymać maksymalną higienę oraz unikać ryzykownego zachowania, jak pożyczanie sobie czapek, spinek, chustek, opasek, grzebyków, szczotek etc. Dlatego schemat postępowania w przypadku wystąpienia objawów wszawicy opiszemy na przykładzie dziecka.
Krok 1: upewniamy się, że to wszawica
W tym celu należy dokładnie obejrzeć głowę dziecka w poszukiwaniu gnid, czyli jaj wszy głowowej. Są to niewielkie, perłowe kuleczki mocno przyczepione do podstawy włosów. Gnidy najlepiej jest od razu usunąć mechanicznie przy pomocy gęstego grzebienia, a dokładną instrukcję usuwania gnid znajdziesz w osobnym poradniku na naszej stronie.
Krok 2: leczenie wszawicy
Leczenie wszawicy nie jest wcale uciążliwe i długotrwałe. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiedni produkt. Rekomendujemy spray Pipi Nitolic, który eliminuje 100% pasożytów (również gnid) i nie wymaga powtórnej aplikacji. Produkt nie zawiera środków owadobójczych, dlatego jest bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i środowiska naturalnego.
Pamiętaj!
Leczeniem wszawicy należy objąć całą rodzinę.
Krok 3: profilaktyka wszawicy
Jak zapobiegać wszawicy? Wiedząc już, jak łatwo jest się zarazić tą chorobą, warto sięgnąć po skuteczny środek minimalizujący ryzyko zagnieżdżenia się pasożytów na głowie dziecka. W tym celu sięgamy po preparat Pipi Nitolic prevent plus, który tworzy film ochronny na powierzchni włosów i tym samym uniemożliwia pasożytom rozmnażanie się. Taka ochrona będzie trwać do momentu umycia głowy.
Najekonomiczniejszym wyborem dla rodziny będzie zakup zestawu Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w skład którego wchodzą środek Pipi Nitolic prevent plus, spray Pipi Nitolic oraz grzebień do wyczesywania gnid.
Podsumowanie
Zapraszamy na krótkie podsumowanie artykułu, w ramach którego odpowiadamy na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania związane z ugryzieniami wszy. Przeczytaj, zapamiętaj i dowiedz się, jak rozpoznać charakterystyczny objaw wszawicy
Jak wygląda ugryzienie wszy i gdzie najczęściej się pojawia?
Ślady ugryzienia wszy to drobne zaczerwienienia w postaci krostek widocznych (najczęściej) w linii włosów – szczególnie na karku, skroniach i za uszami. W miejscach intensywnego drapania mogą pojawić się strupki, otarcia, a nawet drobne rany, które z kolei mogą być zaczątkiem infekcji skórnych. U niektórych osób ugryzienia wszy mogą być przyczyną powiększenia węzłów chłonnych.
Czy wszy gryzą tylko głowę, czy również inne części ciała?
Wszy mogą gryźć po całym ciele, co szczególnie dotyczy konkretnego gatunku pasożyta, czyli wszy odzieżowej. W przypadku infestacji (zasiedlenia) wszą odzieżową, ślady ugryzienia wszy na ciele występują najczęściej w miejscach przylegania odzieży do skóry, czyli na plecach, szyi, w pasie czy pachwinach. Jeśli natomiast chodzi o wesz głowową, to ślady ugryzienia zwykle pojawiają się na karku, szyi, za uszami i na skroniach.
Czy ugryzienie wszy boli?
Nie, samo ugryzienie wszy nie jest bolesne, natomiast po kilku dniach od zarażenia pojawia się silny świąd, który jest wynikiem reakcji organizmu na ślinę pasożyta. Swędzenie przy wszawicy jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla dzieci, zwykle niezawodnie świadcząc o wszawicy.
Jak odróżnić ugryzienie wszy od ugryzienia pcheł?
Ugryzienia od wszy są zazwyczaj skupione wzdłuż linii włosów i powodują nieznośne swędzenie. W przeciwieństwie do ugryzień pcheł, które występują często w grupach i na odsłoniętych częściach ciała, ugryzienia wszy głowowej są bardziej rozproszone. Samą wszawicę można też rozpoznać po obecności gnid, czyli jaj wszy, mocno przytwierdzonych do podstawy włosa – to małe, perłowe kuleczki, które nie odpadają samoistnie (trzeba je wyczesać). W razie wątpliwości warto przejrzeć zdjęcia ugryzienia wszy dostępne w Internecie.
Jakie są skutki pogryzienia przez wszy, jeśli nie zostanie podjęte leczenie?
Pogryzienie przez wszy może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, na czele z zakażeniem skóry, stanów zapalnych, a nawet miejscowego łysienia. Intensywne drapanie się powoduje powstawanie ran, które stanowią otwartą drogę dla drobnoustrojów, zwłaszcza bakterii. Wypadanie włosów to konsekwencja nie tylko pocierania włosów, ale też osłabienia mieszków włosowych i zaburzenia naturalnego cyklu wzrostu kosmyków.